Missä nuohooja ???

Noki kalevi

Missäs se nuohooja oikeen viipyy ?
Noin 5 vuotta sitten ja siitä taaksepäin nuohooja kävi joka kerta toukokuussa nuohoamassa savupiipun, mutta nyt uuden nuohoojan myötä käynti on siirtynyt paljon syksymmälle.
Sen takia nyt ei hormi meinaa vetää kunnolla.
Vesipataa lämmitetään joka aamu ja nyt meinaa savua tupruttaa sisälle.
Ennen ei ollut moista ongelmaa, kun nuohooja kävi keväällä, jolloin ei savupiippu ollut nokinen, kun kesä koitti.
Kesällähän veto on muutenkin paljon laiskempaa, kuin talvella, jolloin nokinen piippukin vetää, kun ulkona on kylmä ja sisällä lämmin.
Kesällä ei veto ole samanlainen, kuin talvella ja vähänkin nokinen piippu ei meinaa vetää kesälämpimällä.
Pata ei ole nokinen, koska se on juuri harjalla noesta putsattu.

5

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hormit kuntoon

      Soita laffaan, se löytyy sieltä.

    • päreet palaa!

      Vakuutus ei korvaa palovahinkoa, jos piippua ei ole nuohottu 3 vuodenvälein.

      • nokipoika 50

        1 §
        Soveltamisala
        Tämä asetus koskee määrävälein nuohotta-via tulisijoja ja hormeja. Tätä asetusta ei so-velleta kaasukäyttöiseen tulisijaan eikä sen hormiin.
        2 §
        Määrävälein nuohottavat tulisijat ja hormit
        Käytössä oleva kiinteällä polttoaineella, useammilla polttoaineilla tai raskasöljyllä toimiva tulisija hormeineen on nuohottava vuoden välein. Suuluukuttoman tulisijan (avotakka) tulipesää ei nuohota, ellei siitä erikseen sovita.
        Yksinomaan kevytöljykäyttöinen tulisija hormeineen on nuohottava vuoden välein. Tämän momentin mukainen määräväli ei koske keskuslämmityskattilan tulipesää ja tu-lipintoja.
        Omaan yksityiseen käyttöön pääasiassa tarkoitetun vapaa-ajan asunnon ja sen saunan tulisijat ja hormit on nuohottava kolmen vuoden välein. Muuhun kuin omaan yksityi-seen käyttöön tarkoitetun, säännöllisessä käytössä olevan vapaa-ajan asunnon ja sen saunan tulisijat ja hormit on nuohottava vuo-den välein.
        3 §
        Nuohouksen ajankohta
        Nuohous suoritetaan tarkoituksenmukaise-na ajankohtana. Kolme vuotta käyttämättä ol-lut tulisija ja hormi on nuohottava lisäksi en-nen käyttöönottoa.
        4 §
        Nuohoustyön sisältö
        Nuohoustyö sisältää
        1) valmistelutoimet;
        2) tulisijan, savuhormin, sen lisälaitteiden sekä liitinhormin ja yhdyshormin nuohouk-sen;
        3) tulisijan ja savuhormin kunnon tarkas-tuksen;
        4) tukkeutuneen savuhormin avaamisen;
        5) savupeltien puhdistamisen ja niiden toi-minnan tarkistuksen; sekä
        6) nuohouksesta kertyneen tuhkan ja muun jätteen poistamisen sekä sen paloturvallisen sijoituksen.
        Tulisijan, sen hormien ja ilmanvaihdon on työn suorituksen jälkeen oltava samassa käyttövalmiudessa kuin ennen nuohousta.
        Muista töistä voidaan sopia erikseen (lisä-työ).
        5 §
        Nuohoustyöstä annettava todistus
        Nuohoustyöstä kohteen edustajalle annet-tavaan todistukseen merkitään seuraavat tie-dot
        1) nuohouskohde;
        2) nuohouksen suorittaja;
        3) nuohouksen ajankohta;
        4) tehdyt toimenpiteet;
        6) havaitut viat ja puutteet; sekä
        7) suoritetut lisätyöt




        Että näin...


      • Noki kalevi

        Kerran vuodessa se on nuohooja rassannu hormit.
        Isäntä jo 75v joutu käymään kerran siinä välissä, kun ei oo nuohoojaa näkyny ja sen jälkeen tulipesä veti heti paremmin.
        Meikäläinen kyllä nuohois, mutta kun en katolle tohi kiivetä tikkailla.
        Jos katolle tohtisin kiivetä, niin meikäläinen alkas nuohoojaks.


    • Järjestys muuttunut

      Eihän se nuohooja ehdi joka talossa käymään toukokuussa tai edes muulloin keväällä tai alkukesästä. Ilmeisesti muuttanut kiertojärjestystään ja siksi käy nyt jollain muulla asuinalueella toukokuussa ja teillä nyt puolestaan syksymmällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5220
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      129
      1683
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1600
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1589
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1285
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1210
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1110
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1057
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1018
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      867
    Aihe