Saumuri, peitetikko mitä ihmettä?

Ostin muutama vuosi sitten vaimolle joululahjaksi Bernina 210 activa ompelukoneen. Nyt olisi saumurin aika. Voisiko joku selventää, että kun vaimo tekee esim pojille vaatteita, niin mihin tarvii saumuria? Mihin peitetikkikonetta? Vai pärjääkö pelkällä ompelukoneella?

Ajattelin tilata virosta ja vaihtoehdot olisivat

1. Berninan 1150
2. Berninan 700 berninan peitetikkone tai Janomen vastaava
3630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

http://www.omblusmasinad.ee/
http://tosimummo.blogspot.fi/2012/06/janome-kylassa.html

Karnaluks myös õmblusmasinad
Karnakuksista löytyy kaikkea ompelijalle, kuten kerroin, siis kaikkea.
Bernina, Janome, Eva ainakin niitä merkkejä olen nähnyt.
Saumurit Bernina 700 alle puolen hinnan Suomen hintoihin
sekä Bernina 800 samoin, ja Janomen saumurit, peitetikkikoneet ja
Tässä on linkki sinne jos vaikkapa haluat tilata Berninan saumurin 800 DL mallin hintaan 430 euroa ( Helsingissä 955 euroa)
Sieltä löytyy myös Bernina Aurora 450 sen saat 1000 euroa halvemmalla kuin Helsingistä.
-ja kaikkea muuta mukavaa:

http://shop.kl24.ee/202/

Äänestä

Hei!

Bernina 700 mallia ei kannata ostaa, kun 800 Dl on niin halpa Karnaluksissa.
800 mallilla on vahvempi moottori, itsellä tuo malli, kun ensin ostin 700 mallin

Berninaan saa Karnaluksista takuutodistuksen ja suomenkieliset ohjeet.
Peitetikkikonetta ? hmm, sillä ommellaan vain alareunat ja yhdistetään kankaan kappaleita.
Minulla oli sellainen ja myin sen pois ihan turhana koneena, sillä kaksoisneulalla
saa hyvää jälkeä, jos siitä tyylistä tykkää, itse ompelen melkein kaikki reunat bernina saumurin rullapäärmeellä.

Äänestä
  • Vielä;

    Saumurilla ommellaan joustavia kankaita nopeasti ja vaate kestää
    käytössä ja jälki on siistiä, kuten tehtaiden valmistamissa vaatteissa.
    Toki saumurilla ommellaan muitakin kankaita, ihan mitä vain....
    tuo 800 Dl mallilla voi ommella esim 6 kertaisen fleecekankaan, neulan koko 90.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


adsfdsfads kirjoitti:

Ostin muutama vuosi sitten vaimolle joululahjaksi Bernina 210 activa ompelukoneen. Nyt olisi saumurin aika. Voisiko joku selventää, että kun vaimo tekee esim pojille vaatteita, niin mihin tarvii saumuria? Mihin peitetikkikonetta? Vai pärjääkö pelkällä ompelukoneella?

Ajattelin tilata virosta ja vaihtoehdot olisivat

1. Berninan 1150
2. Berninan 700 berninan peitetikkone tai Janomen vastaava

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu