Tutkimuslupa - milloin?

osastopäällikkö

Onko selkeää ja yhtäläistö ohjetta, missä vaiheessa tutkimusta tutkimuslupa pitää anoa? Kun meidän kunnan koululaitoksessa eräs opiskelija oli haastatellut opettajia ilman minkäänlaista lupaa, ja sit haastattelujen jälkeen tuo sivistystoimen osastopäällikön allekirjoitettavaksi "suostumuksen" , jonka voisi omaatuntoa venyttämällä tulkita tutkimusluvaksi. Miten tällaiseen jälikäteen anottavaan "tutkimuslupaan" pitäisi suhtautua?

2

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khjhkhjhg

      Tutkimuslupahan on vain byrokratiaa. Minulle suositeltiin gradua tehdessäni että anoisin tutkimuslupaa vasta gradun palauttamisen jälkeen, koska silloin tiedän mitä tutkimus on koskenut. Jos lupaa hakee etukäteen niin lisätutkimuksille voi joutua anomaan lisää lupia.

    • Moraali kohdallaan

      No kyllähän lupa pitää ensin olal ennen kuin menee haastattelemaan tai havainnoimaat tms. Olisi oikein, jos tuollaisesta jälkikäteen pyydetystä luvast annettaisiin hylkäävä päätös. Johan se on tutkimuseettisesti väärin, että ensin tehdään tutkimus ja vasta jälkikäteen haetaan lupa. Sama kuin ajelisi autolla kortitta ja vasta sitten joskus suorittaisi kortin. Näissä asioissa opiskelijoita pitäisi opettaa toimimaan oikeassa järjestyksessä ja sääntöjen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe