Ensimmäistä moottoripyörää hankkimassa ja kaipaisin vinkkejä hyvistä ensipyöristä. Katumallia olen haaveillut.
Eli mikä on edullinen vakuutuksiltaan, hyvä ajoasennoltaan, käyttövarma...kaikki hyvät ominaisuudet sisältävä...hehehe ???Kokemuksia.
Eli mikä on edullinen vakuutuksiltaan, hyvä ajoasennoltaan, käyttövarma...kaikki hyvät ominaisuudet sisältävä...hehehe ???Kokemuksia.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suzuki Banditin kun hankit, mikään ei voi mennä paljon pieleen. Ja mieluummin sellaisella puolikatteella varustetun, se on huomattavasti lämpimämpi ajella kuin naku.( Kuinka tulikin tää asia tänä kesänä niin helposti mieleen..)
Kuussatanen ilmajäähdytetty Bandit jos budjetti on tiukka. Vesipeli 650 jos tuoreempaan on varaa.
Halpa Bandit. Vaikea myydä eteenpäin. Lisäksi 600cc:n kyllästyy heti.
Mikä pyörä olisi helppo myydä eteenpäin nykytilassa?
Jokaisessa suomalaistallissa tuntuu jo olevan prätkä tai pari. Halvempi pyörä kuitenkin helpompi myydä kuin iso ja kallis.
Niin ja alle 70" telkkari näyttää heti liian pieneltä. Kyllä mulle on 600 riittänyt hyvin 5 vuotta. Vaan kyllä ymmärrän sunkin näkökulman, tiedän monia teinejä, joille pitää joka vuosi olla aina isompi ja parempi, mikä tahansa vehje. Siinä mielessä järkevämpi alottaa pienestä, vaikka siitä polkupyörästä, niin ei tule heti katto vastaan.
Jos hommaa heti vaikkapa Boss Hossin, jolla ehkä jaksaa ajella semmoset puoli kesää. Syksyksi pitäis saada jo jotain parempaa ja isompaa, muttakun ei taida olla vielä sellaisia myynnissä.
600:nen on kevyt siirrellä, ja jos se kaatuu niin sen jaksaa nostaa yksinkin ylös.
Vaihteita käyttämällä on varmasti riittävän tehokas.
Riippuu siitä miten monta vuotta aiot pitää, alkuun riittää joku maltillisempi pyörä jossa on myös halvempi vakuutus.
Melkeinpä 250-kuutioisen ja 600 välillä pitää tehdä valinta. Paljoakaan ei tuolla välillä ole tarjontaa.
Joo niinpä kyllästyy. Mulla on ollut 250cc nelari jo vuodesta 2008, eiköhän mene vielä ainakin 5 vuotta. V-tuttaa taas kun tulee talvi, ei pääse ajeleen. Autoihinhan mä en koske. Miten joku voi kyllästyä 600cc pyörään. En voi tajuu.
Komppaan, hyvin huollettuna bandit on pommin varmaa tekniikkaa. Vaikkei banditit ole niitä tehokkaimpia pyöriä niin niiden valttina on kestävyys ja lähes traktorimainen alavääntö verrattuna tehokkaampiin pyöriin.
Paras pyörä on sellainen joka ei vie sinua kongurssiin!
http://www.kawasaki.fi/ER-6f
Tuota on kehuttu testeissä.
on hieno pyörä ja sopii hyvin myös ensipyöräksi.
Honda CBF600 On todellkin hyvä ensipyörä ja pitää parhaiten jälleenmyynti arvon ja helppo myydä tai vaihtaa , kokemusta on ensipyörän laitosta ja ajelen tällä hetkelläkin Honda CBR1100xx ja mikä sen ihanampi matkapyörä..Luotettava kertakaikkiaan..
Ehdottomasti Honda CBF/R600
TurboBusa