Poikkeuslupa jo olemassa olevalle autotallirakennukselle?

L

Olimme jo valmiit ostamaan erään 90-luvun lopulla rakenetun omakotitalon, kun kävi ilmi, ettei autotallirakennus ole rakennusluvan mukainen. Rakennuslupa on haettu autokatokselle, mutta jostain syystä paikalle onkin rakennettu lämmin autotalli luvan vastaisesti. Kinkkiseksi homman tekee se, ettei tontilla ole yhtään rakennusoikeutta jäljellä, joten olisi haettava tälle 15 vuotta paikallaan tönöttäneelle tallille poikkeuslupaa. Ja kyse on merkittävästä poikkeamasta, jo käsittääkseni menee elyn käsiteltäväksi. Kaavamääräysten mukainen rakennustehokkuus luku on 0,23 ja autotallin pinta-ala lisättäessä neliöihin rakennustehokkuudesta tulisi 0,3.

Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta? Entä tietoa, onko poikkeuslupaa edes teorissa mahdollista saada?

Ketuttaa tämä talli sotku, sillä talo on kuin meille tehty.

5

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oosspp

      Lupa on kyllä mahdollista saada, mutta saamisen helppous/vaikeus riippuu täysin kunnasta. Saat vastauksen rakennusvalvonnasta. Minä tekisin tuossa tapauksessa niin, että tekisin tarjouksen talosta, mutta laittaisin kaupan ehdoksi luvan saamisen tuolle tallille. Voitte sitten sopia myyjän kanssa, että kuka lupaa lähtee hakemaan.

    • töissä kunnalla

      No ei tuo rakennusoikeuden lisäys ole minusta kovin iso. Jos menee Elyyn niin ei kunnalla ole siihen sanomista ja kyllä ne siellä Elyssä ovat ihan reiluja... Ja jos ei poikkaria tule niin selviät halvemmalla (hylsypäätös on puolet halvempi kuin myönteinen) ;o)

    • Simoperttu

      Myyjä hakee poikkarin. Kaikki muu on sulaa hulluutta.

    • wert56u456u

      Ainahan sen autotallin voi purkaa, jos siihen ei voida jälkikäteen myöntää rakennuslupaa. Ei niitä myönnetä sillä perusteella, että se on nyt vain satuttu siihen rakentamaan.

      • muu

        Lupa on myönnettävä jos luvan myöntämisen edellytykset ovat olemassa. Osta pois vaan, jos muuten on sopiva kiinteistö. Sahaa häntä aukon seinään jos on muutettava katokseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe