Ujous sairaus???onko asiaa tutkittu mistä johtuu

Juha82222222

että ihmiset on ujoja ja arkoja eivätkä puhu ja uskalla suunnitella tulevaisuutta tai käydä töissä ollenkaan??

Että onko ongelma sittenkään luonteessa vai joku aivojen kehityshäiriö/toimintahäiriö??

7

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mene jo pois.

      Mene Juha muualle tyhmien ja sairaiden provojesi kanssa. Olen tehnyt ilmoituksia ylläpidolle että sinun IP-osoite torjutaan.

    • Juha82222222

      Mitä ihmettä??? Jos teen otsikon jossa kerron oman kokemukseni mm Lääkkeiden positiivisesta vaikutuksesta niin onko se tyhmä tai sairas??
      SAiraampaa on sen sijaan alkaa kertomaan keskustelussa että milloin minä tulen kuolemaan että teen itsarin tai joku tappaa minut.
      Se on sairaampaa kirjoitusta kuin mitä ite oon kirjoittanut.
      Siis en tarkoita sinua vaan yhtä toista kirjoittelijaa joka alkoi kirjoittamaan jo mun kuolemasta.

      • Juha82222222

        Ei ole kovin asiallista tekstiä sinulta.
        Jos sulla on vaikeuksia pitää tunteita kurissa niin suosittelisin ammattiapua ennenkuin menet pian potkimaan vihapäissäsi mummoja kadulla.
        Tämä ketjunavaus vain on pohdintaa minulta enkä mä vielä väitä että ujous olisi sairaus vaan se oli kysymys pohdittavaksi.
        En väittänyt vielä että se olisi sairaus....
        Monet ujot on peräkammarin poikia kuten minä olen yksi täydellinen esimerkki.
        Vittunaama tai en.

        Muista käyttäytyä asiallisesti.
        Tein ilmoituksen sinun kommentistasi ettei ollut asiallinen.
        Kommenttisi voidaan tulla poistattamaan.,


    • 35c3c

      no amerikoissa se on julistettu sairaudeksi tavallaan

    • osklfowsmcok

      Jos ei olisi kusipääpilkkaajia, niin olisi 99 % vähemmän ujoja.

    • A.KJ.T

      Ujous on vain ulkokuori, herkkyys on sen sisältö. Joskus ujous on ohut kalvo, joskus se on paksu panssari. Ujous ei ole mikään vakio-ominaisuus vaan se vaihtelee tilanteesta riippuen, ja jokainen on ujo omalla yksilöllisellä tavallaan.
      Fyysisesti ihminen on kotonaan maailmankaikkeudessa, mutta sielullisesti hänen kotinsa on oman ujoutensa sisällä. Julkinen esiintyminen on ihmisen pintakerrosta. Havaitsemme toisistamme vain sen, koska kaikki muu on piilossa.
      Ihmisen näkyvä persoona on yhdistelmä hänen keinoistaan lymyillä, se määrää ihmisen ulkoisen olemuksen ja esiintymisen. Tämä opittu rooliminä on erillinen pintarakenne, jonka sisällä on toisenlainen salattu minä. Ihminen on siis muutakin kuin suojarakennelmansa.
      Ujous on ristiriita tärkeimpien toiveiden ja pahimpien pelkojen välillä. Henkilökohtaisen herkkyytensä paljastaja altistaa itsensä haavoittumiselle, ja salaaminen on yksi tapa suojella itseään. Siinä suhteessa jokaisella ihmisellä on kaksoisrooli: hän sekä piilottaa että paljastaa.
      Ujous on siis kaikkien ihmisen sisimmässä. Se suojelee tunteiden herkintä ydintä haavoittumiselta ja nöyryytyksiltä. Samalla se kuitenkin kaventaa kosketuspintaa ja läheisyyttä toiseen ihmiseen.
      Masennus johtuu vuosikausia jatkuneesta sielullisesta yksinäisyydestä. Muita ujouden pitkäaikaisia seurauksia ovat jännittäminen, esiintymispelko, huono itsetunto, paniikkihäiriö ja burnout.

      Ujouskäsitteen rajat ovat epätarkat samalla tavalla kuin yleensäkin tunne-elämässä. Ujous voi tarkoittaa luonnetta tai luonteen piirrettä; se voi tarkoittaa temperamenttia; se voi tarkoittaa sosiaalisia pelkoja; se voi tarkoittaa fysiologisia reaktioita kuten punastumista tai käsien vapinaa; behavioristisesti se voi tarkoittaa välttelevää käyttäytymistä; syvemmällä tasolla se tarkoittaa ujostumisen tunteita ja hämmentymisen kokemuksia.
      Toivottavasti tästä oli apua.

    • hyvä kysymys sulla

      Pelot ja paniikki voivat johtua t3-hormoonin vähäisestä määrästä aivojen limbisessä järjestelmässä. Eli kilpirauhasen vajaatoimintaa.. Eli myös ujous. Näin ainakin mulla!! Eli syy voi todellakin olla HORMONAALINEN!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe