Yksi Keskustalainen törkeästi veti Keskustan äänet ja loikkasi äänineen Kokoomukseen. Yksi vassari hyppi demareihin ja kun demareilta ei saanut palvontaa hyppäsi keskustaan. Kuka vielä pomppaa ja mihin. Mäntyharjun demareista on ainakin ne 2 lähteny, mitkä oli lehdessä joskus. Nii se Sarkola ja se Rantanen. Missähän ne on ensi vaaleissa? Ja kun Persut tuleekin ja voittaa, alkaa Häkkäsiäkin itkettämään. Kun Demarit itkettää niitä jo ihan tarpeeksi.
Vaalit tulee, näkeehän sen kun A.V ja T.K kirjoittaa vuoronperään. Nii ja Häkkänen.
Vaalit tulee, näkeehän sen kun A.V ja T.K kirjoittaa vuoronperään. Nii ja Häkkänen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olisikohan Keskustassa Mäntyharjussa akkavallalla osuutta kyseiseen loikkaan.Sitten omalukunsa on Heikki,joka sai "Tovereilta puukosta" työväen yhdistyksen kokouksessa.Hän nosti paikalliset demarit vajaat 8-vuotta sitten kanveesista n.300 äänen potillaan.Heikki elää ajassa ,kuten Saulikin,jossei kelvata niin ei väkisten työväentalon porstupaan.
Heikillä V. ei ole kysymys mistään muusta kuin vallasta ja se on ihmisen kohdalla todella surkeaa. Vaskelainen, Pekkanen, Hujanen (Korhonen) sekä Teittinen, Forsell ja Teittinen ovat pitäneet kunnassa valtaa jo pitkään.
Pikkuhiljaa maton alle hankaluuksien lakaiseminen, realiteetti korejattavista homekiinteistöistä, Forsellin kova "köyhät kyykkyyn-linjasta", täysin epäonnistuneesta kuntamarkkinoinnoista, pelistä liittyä Mikkeliin (Teittinen Mikkeli) ja toiminnasta mökkikuntana vain kiinteistöverotustan nostamalla, palveluita vähentämällä ( esim. roskanjättöpaikat) ja ...
Asioiden järkevä hoitaminen ei ole lähellekään samaa kuin valtaspolitiikka
Kyllä Vaskelainen on saanut ääniä. Aina ne vain ovat vähentyneet ja vähenevät. Hänen Neuvostoliitossaan puhuttiin aikoinaan solidaarisuuden demokratiasta, demareihissa ollessa sosiaalidemokratiasta ja nyt kepussa ollessaan kepun demokratiasta (?).
Hävettää selkeä vertailu: valtaa pitävät toimivat Mäntyharjussa kuin Neuvostoliitossa. Tosiasioista ei saa puhua, totuudenpuhujat kiilataan pois tai ainakin peloitellaan puhumattimiksi - ja tämä kommunistien (kepu-kokoomus) meininki, jos et ole puolellamme, olet meitä vastaan, jatkuu.
heikki heikki,missä on se loikkari heikki....ei sitä missään oo...
Kyllä täällä puolueen vaihtajia on! Perussuomalaiset saavat seuraavaan valtuustoon ainakin pari ehdokasta ja vauhtiin päässyt Kokoomus kasvaa yhdellä paikalla. Se on kaikki muilta pois.
Kun Sitoutumattomia ja kristillisdemokraatteja äänestävät vaalista toiseen yhdet ja samat, satoi tai paistoi, niin takkiin siinä tulee demareille ja keskustalle pakostakin. Ei auta vaikka kuinka hernekeittoa jakaisi torilla.
Se on harmillista että kunta/kansa sokaistuu kokoomuksen sumuttamisesta. He eivät halua auttaa ketään muuta kuin itseään. Ja yhdelle edelliselle kirjoittajalle: puukottiko toverit selkään Vaskelaista vai puukottiko Vaskelainen ensin ihan itse ja siksi putosi?
Tulevaisuudessa tässä maassa on vain kaksi suurta puoluetta, Kokoomus ja sosialidemokraatit.
Kunnallispolitiikassa tosin Keskusta pysyy vahvana, mutta vain kunnissa, joissa Kokoomus ja demarit ovat olleet heikkoja. Niihin ei tunnetusti kuulu Mäntyharju, ikävä kyllä.
Tanja Hartonen-Pulkan loikka Perussuomalaisiin tuo uutta eloa syksyn vaaleihin.Mäntyharjun demareilla taitaa olla keripukki,kun kolmannes valtuutetuista vaihtanut puoluetta.Perussuomalaiset kamppailevat rinnan demareiden ja sitoutumattomien kanssa kolmossijasta valtuustossa.
Nyt on Tanja oikeassa puolueessa, olen jo pitkään ollut havaitsevinani, että ajatusmaailmansa on lähempänä persuja kuin demarilinjaa, joka valtakunnallisesti Urpilaisen johdolla ihan metsässä.
Juu. Jos kyseinen ehdokas allekirjoittaa Hirvisaaren,Halla-ahon,Hakkaraisen,Tossavaisen ja muitten hörhöjen mielipiteet niin eikun tervemenoa persuihin. Toivottavasti ei ole itse syytettyjen penkillä jossain vaiheessa se nimittäin näyttää kyseissä puolueessa olevan kova meriitti!!
Ei tarvitse mustamaalata PerusSuomalaisia yleiseisesti. On siellä ihan ihmisiäkin joukossa. Ja tietääkseen Tanja on kuitenkin vastustanut pakolaisten Mäntyharjuun tuloa, mutta ei vihamielisesti.
Hevosmiesten tietotoimiston mukaan,johon tullut vahvistus muualta,yksi demarien valtuutettu aikoo loikata.Johan hätyytellään loikkaennätyksiä jos tosi on.
Hartonen-Pulkka. Olette ollut kunnan päätännän ytimessä. Uskallatteko kertoa siitä, mitä peliä on pelattu?
Maahan on kuulemma perustettu sellainen poliittinen ryhmittymä kuin Suomi-demokraatit. On ilmeisesti vielä aika vähän näkyvillä.
Siinä kyllä ollaan kalastelemassa samoilla vesillä kuin perusässät ja demarit. Ei taida vielä täällä olla näkyvissä merkkejä siitä.
Loikkauksien H-hetki kohta käsillä,kun luottamuspaikkoja kohta jakavat.Kaikille ei piisaa haluamiaan luottamuspaikkoja ja pettymyksiä tulee.Taitaa olla puhti loppumassa kunnassa ,niin myös loikat loikittu?.