Vuokralaisen oikeudet

Ahdingossa(ko)

Tulipahan mielenkiintoinen posti alkuviikosta vuokranantajalta. Vuokrasopimus irtisanotaan 30.6.2012, koska vuokra on toistuvasti maksettu myöhässä. Tuossa katselin vuokrakuitteja ja kyllä vuokraisäntä on oikeassa.

Kaksi kertaa vuokra on maksettu myöhässä, ensimmäisellä kerralla vuokra on maksettu kaksi pankkipäivää myöhässä (tästä soitinkin vuokranantajalle että maksan pari päivää myöhässä), ja toinen kerta oli nyt kesäkuussa kun 15. pv oli eräpäivä ja 18. pv (eli seuraavana pankkipäivänä) maksoin.

Soitin vuokraisännälle ja koetin neuvotella mutta tuloksetta. Palkka itselläkin tulee joskus päivän tai kaksi myöhässä.

Noh, eihän siinä mitään, sanoin että eihän me tässä varmaan oikein muuta voida kun alkaa etsimään uutta asuntoa.

Eilen vuokraisäntä koputteli ovelle varttia vaille kahdeksan ja kysyi että onko se mökki siivottu ja tyhjennetty lauantaiksi (30.6 mennessä). Vastasin että ei tietenkään ole kun meillä on kolmen kuukauden irtisanomisaika kun ollaan alle vuosi asuttu mökissä.

Vuokraisäntä riemastui ja rupesi huutamaan kuin hyeena että kun vuokrat maksetaan myöhässä niin ei teillä mitään irtisanomisaikoja ole! Meinasi jotta lukot vaihtuu lauantaina jokatapauksessa oli mökki tyhjä eli ei.

No soitin vuokralaisten keskusliittoon ja meinasivat että soita poliisit jos tulee tuommoista tekemään, mutta mitä teen sitten jos ei emännän kanssa olla kotona ja vuokraisäntä päästää koiran ja kissan ulos ja nakkelee tavarat menemään?

Vuokraisäntä on semmoinen 80-vuotias pappa joka ei oikein ymmärrä näistä lakiasioista. Ja enhän minä voi mennä siitä tarraamaan kiinni kun siinä voi käydä huonosti, ainakin mun aseluville jos ei muuta.

3

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --

      Palkkaa joku tuttu vahtimaan jos ette voi olla kotona lauantaina.

      Tai sitten ostat oveen semmosen hälyttimen joka lähettää tekstarin sulle jos ovi avataan. Ja soitat poliisille heti kun hälytys tulee.

    • AP

      No mutta eihän me nyt koko aikaa voida kotonakaan päivystää jatkossa seuraavaa kolmea kuukautta tai ketään kysellä tänne. Pitää etsiä joku riistakamera vaikka.

    • vuokraemäntä

      höps! jos vuokraisäntä menee vaihtamaan lukot ja te olette oikeassa,niin kyllä silloin laki on puolellanne.
      ei sitä tarvitse edes vahtia,koska huoneistonvuokralaissa määritetään,että kuka hallitsee kiinteistöä. sama koskee vuokranantajaa ,jos hänen täytyy käydä asunnossa omilla-avaimillaan siitäkin täytyy ilmoittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      194
      3538
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3190
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1950
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe