Tulipahan mielenkiintoinen posti alkuviikosta vuokranantajalta. Vuokrasopimus irtisanotaan 30.6.2012, koska vuokra on toistuvasti maksettu myöhässä. Tuossa katselin vuokrakuitteja ja kyllä vuokraisäntä on oikeassa.
Kaksi kertaa vuokra on maksettu myöhässä, ensimmäisellä kerralla vuokra on maksettu kaksi pankkipäivää myöhässä (tästä soitinkin vuokranantajalle että maksan pari päivää myöhässä), ja toinen kerta oli nyt kesäkuussa kun 15. pv oli eräpäivä ja 18. pv (eli seuraavana pankkipäivänä) maksoin.
Soitin vuokraisännälle ja koetin neuvotella mutta tuloksetta. Palkka itselläkin tulee joskus päivän tai kaksi myöhässä.
Noh, eihän siinä mitään, sanoin että eihän me tässä varmaan oikein muuta voida kun alkaa etsimään uutta asuntoa.
Eilen vuokraisäntä koputteli ovelle varttia vaille kahdeksan ja kysyi että onko se mökki siivottu ja tyhjennetty lauantaiksi (30.6 mennessä). Vastasin että ei tietenkään ole kun meillä on kolmen kuukauden irtisanomisaika kun ollaan alle vuosi asuttu mökissä.
Vuokraisäntä riemastui ja rupesi huutamaan kuin hyeena että kun vuokrat maksetaan myöhässä niin ei teillä mitään irtisanomisaikoja ole! Meinasi jotta lukot vaihtuu lauantaina jokatapauksessa oli mökki tyhjä eli ei.
No soitin vuokralaisten keskusliittoon ja meinasivat että soita poliisit jos tulee tuommoista tekemään, mutta mitä teen sitten jos ei emännän kanssa olla kotona ja vuokraisäntä päästää koiran ja kissan ulos ja nakkelee tavarat menemään?
Vuokraisäntä on semmoinen 80-vuotias pappa joka ei oikein ymmärrä näistä lakiasioista. Ja enhän minä voi mennä siitä tarraamaan kiinni kun siinä voi käydä huonosti, ainakin mun aseluville jos ei muuta.
Vuokralaisen oikeudet
3
362
Vastaukset
- --
Palkkaa joku tuttu vahtimaan jos ette voi olla kotona lauantaina.
Tai sitten ostat oveen semmosen hälyttimen joka lähettää tekstarin sulle jos ovi avataan. Ja soitat poliisille heti kun hälytys tulee. - AP
No mutta eihän me nyt koko aikaa voida kotonakaan päivystää jatkossa seuraavaa kolmea kuukautta tai ketään kysellä tänne. Pitää etsiä joku riistakamera vaikka.
- vuokraemäntä
höps! jos vuokraisäntä menee vaihtamaan lukot ja te olette oikeassa,niin kyllä silloin laki on puolellanne.
ei sitä tarvitse edes vahtia,koska huoneistonvuokralaissa määritetään,että kuka hallitsee kiinteistöä. sama koskee vuokranantajaa ,jos hänen täytyy käydä asunnossa omilla-avaimillaan siitäkin täytyy ilmoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911166- 1491055
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59797Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46759