Sosiaalisuus koiratapahtumissa

mascli

Kaikki edes kerran koiratapahtumissa (näyttelyt, mätsärit, agilityt, tokot jne.) käyneet, tulkaa ihmeessä vastaamaan tähän ketjuun!

Esim. näyttelythän eivät ole pelkästään itse näyttelyä varten, vaan silloin pääsee myös juttelemaan samanhenkisten koiraihmisten kanssa. Kysymykseni kuuluukin, että miten toimitte siellä - menettekö vain jonkun satunnaisen ihmisen kohdalle, sanotte käsipäivää ja alatte rupatella koirajuttuja? Vai kiinnostuvatko koiranne toisistaan ja alatte keskustella samalla tavalla kuin esim. lenkkipolulla? Tai oletteko vain oman porukkanne kanssa omissa oloissanne/kokonaan yksin, ettekä ole sosiaalisissa kanssakäymisissä muiden kanssa ollenkaan?

Kysymys saattaa kuulostaa tyhmältä, mutta itse olen sosiaalisesti hieman kömpelö ja ainoa este koiran kanssa näyttelyyn menemisiin on varmaankin juuri tämä. Siksi haluaisin kuulla kaikenlaisia kokemuksia/vinkkejäkin, ilman turhaa halventamista kysymykseni tyhmyydestä. :')

5

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ciciro

      Yleensä se tuppaantuu olemaan että koira ku on omalle silmälle söpön näkönen niin sitä tulee sitten kyseltyä että saako rapsuttaa yms. :) Muutenkin siellä turisee aika monikin tuntemattomien kanssa mutta jotkut on omissa oloissaan mieluummin... Ei muuta kun sekaan vaan! Jos aristaa vähäsen niin ottaa jonkun esim. kaverin mukaan katsomaan miten menee :)

    • mascli

      Kiitos kaunis, ciciro :)

      Itse olen suuntaamassa johonkin näyttelyyn varmaan tästä loppukesästä, ja jännittää hirveästi kun olen niin tumpelo. Kyllä lenkkipolulla juttelen vastaantulijoille jos he jotakin sanovat, mutten ole kovin hyvä ylläpitämään keskustelua..

      Kaikki koiraihmiset, lisää vastauksia vain!

    • näyttelijätär

      Itse näyttelyitä paljon käyneenä voin todeta, että tosiharrastajat viihtyvät keskenään. Nämä siis voi olla jonkin sortin kasvattajia tai erittäin aktiivisia näyttelyissä kävijöitä. Osa on todella epämiellyttäviä ihmisiä, mutta löytyy mukaviakin.
      Mulla on esimerkki oman rodun harrastajista sellaine, että koirani on yhden pienen kasvattajan koiran ikäinen ja muutamassa näyttelyssä sijoittunut paremmin kuin tämä niin tän hetkinen tilanne on, ettei päin katota eikä edes tervehditä mikä on näissäkin kisoissa kohteliasta.
      Jotkut haluavat olla omassa rauhassa esim. jännityksen,keskittymisen vuoksi eikä osa päästä koiraansa tutustumaan toisiin koiriin varsinkaan ennen kisaa. Näin toimin minä, koska toinen koirani stressaa ja toiselta menee täysin keskittymiskyky :)

    • gbhjk,lo

      Kaikki eivät kaipaa vierasta juttelemaan. Toiset haluavat rauhassa keskittyä tapahtumaan, katsella jalostusmielessä ympärilleen ja ennenkaikkea antaa koiransa olla rauhassa. Ethän siis mene häiritsemään. Osannet tulkita elekieltä.

    • mascli

      Kiitos uusista vastauksista!
      Juu, noh jos tuon aloitusviestin lukee niin luonteestani päätellen minusta ei kyllä olisi ottamaan kontaktia muihin.. 8)
      Vähän vain mietitytti, kun eräs täysin tuntematon kysyi yhessä paikassa että ollaanko menossa yhtiin näyttelyihin ja kun sanoin että aika varmasti, niin siihen vastasi "kiva, nähdään sitten siellä!", ihan kuin mun täytyisi sitten mennä juttelemaan sille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6049
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      997
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe