Hoitoon vaiko hoitaja käy kotona

Kärsiikö vanhus yksi

Olen lähdössä 2-3 viikon lomamatkalle syksyllä. Minulla on vanha kissa yli 10 v. sisäkissa, otettu eläinsuojeluyhdistyksestä, joten ikä vain arvioitu. Kissa on ollut minulla 1,5 vuotta. Enimmäkseen se nukkuu, syö ja taas nukkuu, joskus öisin leikkii leluilla.

Onko mielestänne parempi, että otan matkani ajaksi hoitajan, joka käy katsomassa ja ruokkimassa kissan 1-2 x vrk, vai onko parempi viedä hoitolaan, jossa tietääkseni on enemmän virikkeitä, mutta paikka vieras ?

3

237

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roope ja minä

      Minulla myös saatu kissa vanha herra helsingin eläinsuojeluyhdistyksestä.
      Pari kertaa olen ollut poissa kotoa kaksikin viikkoa, mutta hoitaja on asunut minunl luonani, en olisi voinut jättää sitä ainoastaan että joku kävisi siellä pari kertaa päivässä, yksinäiseksi olisi tuntenut itsensä, kissakin ikävöi, nyt olen Lapissa lomailemassa ja kissa on mukanani, junamatkakin meni hienosti, ensimmäistä kertaa reissussa yhdessä.. Suosittelisin hoitolaa, jos ei hoitaja voi ottaa kotiinsa, tai tulla sinun luoksesi asumaan siksi aikaa. Terveisin reissaajat Roope ja emäntä.

    • seess

      turvallista viedä myös hyvään hoitolaan, esim Kissahoteli on tällainen

    • kissan omistaja

      itse ainakin lähden kissan kanssa reissuun tai sitten ei lähdetä ollenkaa jos kissa ei ole tervetullot silloin en ole minäkään ajattelen itseäni tiiminä kissan kanssa. Saisin kyllä hoitopaikankin tai hoitajan mutta ongelma siinä että en luota väliaikaisiin hoitajiin ja lisäksi se on myös periaatteni vastaista jättää kissa jonkun toisen hoidettavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      85
      1196
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      952
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      922
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      690
    5. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      183
      652
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      159
      651
    7. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      255
      638
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      616
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      615
    10. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      602
    Aihe