Elikkä, 6kk pituinen oricyclin kuuri akneen loppui pari viikkoa sitten ja iho oli loistavassa kunnossa. Nyt on pari viikkoo takana kuurista ja näyttäisi että alkaa taas iho menemään huonompaan kuntoon. Mukana kuurissa oli Skinoren niminen rasva jota käytän edelleen. Kysymys kuuluu, että kannattaako mennä uudellee hakee lääkäriltä kuuri kun se piti ihon tosi hyvänä melkeen koko kuurin ajan? Että onko siitä haittaa jos vetää noita kuureja useemmankin? Luulis että akne jossai vaiheessa häviää itestäänkin. En haluaisi viedä ihoa enää tosi huonoon kuntoon..
Mitä kannattas tehdä ?
3
87
Vastaukset
- kokemusta on
Kannattaa vaan uusia se kuuri niin sun iho pysyy hyväs kunnossa.
Ja ei pitäs olla mitään haittaa vaikka syö finnilääkkeitä kuinka kauvan. Tietysti jotkut sivuvaikutukset jne mutta ei mitään sen kummempaa. - XxpoitsuxX
Itse söin oricyclin-kuuria 4kk jonka jälkeen aknea ei ollut mutta ihotautilääkäri määräsi "jälkihoitona" isotretinoin actavis (roaccutan).
- helme112
Ite voin sanoo et kävin lääkärillä ja määrättii epidonii tai jtn vastaavaa aknen hoitoon. Suoraan sanottuna, ihoni kärsi järkyttävästi! Punainen, kuiva ja tulehtuneen näköinen iho ei todellakaan auttanut akneeni.
Sitten päätin käydä kosmetologin hoidossa, ihonpuhdituksessa. Olihan se kivuliasta ja kallista, mutta vaivan arvosta, Sain neuvoja ihooni ja kosmetologi antoi minulle kokeiltavaksi ihonsarjatuotteen, joka oikeasti soveltui iholleni. Nyt parin kuukauden kätön jälkeen, ihoni on parantunut 50%, vähintään! Melkein kaikki finnit ovat kadonneet, valitettavasti arvet ovat jääneet ;(
Suosittelen todellakin pistäytymään edes kokemuksen vuoksi kosmetologilla, jos siihen on mahdollisuutta. Käyntihinta on itselläni n. 45e..? Ja käyn vähintään kerran 6kk, joskus jopa neljäkin.
Kyseinen tuotemerkki, joka iholleni annettiin on Ella Baché Paris ~ Soin Purifiant intensif. Ostin itselleni kaksi purkkia, toinen on kasvonaamio, jota tulee oikeasti levittää vähän vain naamalle, muuten purkki kuluu hetkessä ja joka yöksi naamaan laitettava naamio. Hintaa yhtenssä noille taisi olla 60e -->
Siis suosittelen todellakin kokeilemaan kosmetologia, eri kosmetologeilla on varmaan eri hoitotuotteet käytössä, mutta voin sanoa, että toimii minulla!! :)
Jos lääkärien purkit ei auta niin sinne siis ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15511938
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1495430Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p434477Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323632Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392738Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071646Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3611601Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021506Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361451