Ja kaksisuuntainen persoonallisuus,lisäksi kärsin maanisdebressivyydesta
Minulla skitsofrenia
Haluatko seukkaa
23238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
se on kyllä huomattu
Mulla laaja-alainen paniikkihäiriö,sosiaalisten tilanteiden pelko,debressio,psykososiaalinen traumasyndrooma
En tiedä kenelle kirjoitat, mutta ei minua haittaa jos ystävälläni olisi minkälainen sairaus tahansa. Ihminen on tärkein.
Jos tää on huumoria, niin ei naurata. Ihmisillä on oikeitakin ongelmia. Pahempia kuin nettiriippuvuus. Jos kyseessä on vakava asia, sanoisin, että mielenterveysongelmien kanssakin voi pystyä elämään suhteellisen täysipainoista elämää.
Minulla taas varmaa asperger/tourette adhd, ocd.oireita masennusta. Kaikkea löytyy. Voi olla että stressistä on skitsofreniakin puhjennut.
No, täytyy sanoa, että olen seurustellut skitsofreniaa sairastavan kanssa. Ja valitettavasti uusintaa siitä en kaipaa:(
no millanen se päällisin puolin on ihmisenä?
Skitsofrenia on mun mielestä ylidiagnosoitu, koska siihen voidaan määrätä lääkkeitä joiden teho on mitä on...
No, hänellä oli vahvimmat ja samalla vanhimmat lääkkeet käytössä - sillä uudemmat eivät tehonneet millään lailla. Ja ne uudemmat hänellä oli käytössä silloin kun me seurusteltiin.
Mutta, todella - jos lääkitys pelaa, niin normaalia elämää kykenee skitsofreniastakin sairastava elämään. Onneksi! Enkä usko, että sairaus on silloin seurustelusuhteen esteenä mitenkään.
Valitettavasti tuon miehen tapauksessa se ei ollut niin. Aina on joku jota ei voida lääkityksellä auttaa. :(
Ja se joka minua tahtoo moralisoida, ei ole joutunut pelkäämään henkensä puolesta silloin kun toisella on harhat päällä. Se on vakava paikka se!
ahaa. Taisi niistä sitten olla sairaalahoidossa? Jännä juttu muuten, kun olen lukenut paljon esim. aspergeristä, niin skitsofrenian ja aspergerien oireet saatetaan sekoittaa pahemman kerran. Todella paljon samankaltaisia oireita tai ominaisuuksia. Ehkä siis juuri tässä skitsofreaniassa harhat on päälimmäisenä taas aspergerissä niitä ei sitten ole. Jännää tämä aivokemia, vielä jännempää on ihmisten suvaitsemattomuus toisia kohtaan.
Niin. Tuo on niin totta. Valitettavasti. Kaikkia ei pystytä auttamaan, mutta onneksi suurinta osaa pystytään.
Ihanaa kesää silti kaikille. Kunnioittakaamme toisiamme sairauksista huolimatta.
Täysin samaa mieltä. Jokainen ihminen on arvokas! Jokaista tulee kunnioittaa!
Juu, kyllä hän oli ollut jo aiemmin pakkohoidossa ja sairaalahoidossa. Ja oli tuolloin jatkuvassa seurannassa avohoidon piirissä. Muutama vuosi seurustelumme päättymisestä, hän oli pidemmän jakson sairaalahoidossa. Oli hänellä siihen aikaan tyttöystäviä, liekkö enää kun oireet vain paheni pahenemistaan.
Miksi ei jos vaan olet muuten ihastuttava.
Älä jauha kun kirjoitit väärin koko viimesimmän sanan debbbresiivyyyydesssstä
Joku on... tajusin tossa vajaa 3 kk sitten, että olen valaistunut pyhimys.
Joku on... tajusin tossa vajaa 3 kk sitten, että olen..............latar. Säälittävintä on se että olen myös sairaan rakastunut. Se uros olis lääke kaikkeen. Voi olla, että kun hän astuu elämääni niin sellaisen maailmanpyörän kyytiin lähtee että voipi olla että saattaa hieman ihmetellä.
Olen täällä vain purkamassa ikävää. On tässä elämässä muutakin outoa..
Olen terve... se unohtui.
se taisi sitten olla dementia.............
huomaa...eli meistä jokaisesta löytyy jos jonkinlaista ja niin kauan kun tullaan virheidemme kanssa toimeen tai lähimmäiset meidän kanssa jaksaa, niin hyvin vaan menee
http://www.asperger.fi/testi.htm
aina lähes 120 pstä.
testi ei riitä diagnoosiin, mä en ole vielä tehnyt
Eiku emmä ap ole :)
Mutta assi kyllä olen. :/
Tiesin että jotain oli. Yritin kuitenkin