suunniteltu sektio ja tays

toinentulossa

Minulle tehdään ehkä suunniteltu sektio(syy: edellinen syntyi sektiolla yms.), tarkemmin ei vielä puhuttu mitä se käytännössä tarkoittaa jne. Menen rv 38 4 uudestaan äitiyspolille jossa tehdään päätös. Olisinkin tiedustellut, millä viikoilla se yleensä tehdään? Ja miten päivä etenee? Kaikki kokemukset ovat tervetulleita, vaikka et olisikaan taysissa ollut. Mutta olisi mukava että viestissäsi olisi maininta missä meneteltiin mainitsemallasi tavalla.

Mietin asiaa myös siksi, että emme ole lapsen isän kanssa yhdessä ja normaaliin synnytykseen olisin ottanut toisen henkilön tuekseni. Mutta mietin että tähän voisin mahdollisesti vaikka lapsen isää pyytää mukaan.

kiitos jo etukäteen vastanneille!:)

1

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hilperiinah

      Sektiota ei mielellään tehdä yleensä ennen kuin 39 raskausviikkoa on täynnä.
      Leikkauspäivän aamuna menet sairaalaan ja siellä otetaan verikokeet, sydänäänikäyrä ja tehdään valmistelut; haastattelu, ajetaan karvat ja laitetaan virtsakatetri ja tukisukat ja avopaita. Sektio pyritään tekemään aina selkäpuudutuksessa jos mahdollista, koska se on turvallisempaa vauvalle. Tukihenkilö pääsee mukaan leikkaukseen mikäli se on elektiivinen eli ennalta suunniteltu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe