Käytin tässä joku aika sitten uroskoirani silmäpeilauksessa,ja löydös ei ollut parhain :(
Elikkä koirani ei sen takia nyt kelpaa enää jalostukseen.Kuuluuko kasvattajan korvata nyt jotain koirastani? Olen ilmoittanut kasvattajalle löydöksestä,mutta hän ei oikein ole ottanut mitään kantaa asiaan.. .(
Elikkä koirani ei sen takia nyt kelpaa enää jalostukseen.Kuuluuko kasvattajan korvata nyt jotain koirastani? Olen ilmoittanut kasvattajalle löydöksestä,mutta hän ei oikein ole ottanut mitään kantaa asiaan.. .(
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei kuulu korvata mitään. Kasvattaja on varmaankin kertonut sinulle rodulla ja ylipäätään koirilla esiintyvistä perinnöllisistä sairauksista, joten olet ollut niistä tietoinen.
Tsemppiä, toivottavasti koiralle ei aiheudu silmistä kuitenkaan mitään haittaa. Mitä sillä on silmissä?
http://www.freewebs.com/hleppa/koirankauppa.htm Tuossa on tekstiä koirankaupasta. Jos mietityttää, voi asiaa kysyä Kennelliitosta. Nuo korvausasiat ovat kinkkisiä, jos esim. olet kertonut kasvattajalle haluavasi jalostuskoiran tai tulevan poliisikoiran ja kasvattaja on sellaisen sinulle myynyt eikä koira ko. tarkoitukseen kelpaakaan, on korvausvelvollisuus erilainen verrattuna siihen, että koira olisi myyty kotikoiraksi.
Minkä ikäinen koirasi ensinnäkin on? Jos se on alle kaksi vuotias mahdollisuutesi saada korvauksia ovat pikkuisen paremmat mutta jos se on yli kaksi vuotias ei sinulla ole mitään mahdollisuutta.
Kaikki riippuu siitä millainen sopimus on. Jos kirjallista sopimusta ei asiasta ole, menee asiat kinkkiseksi. Yleensäkään rodunomaisista sairauksista kasvattajat eivät korvaa mitään ilman erillistä sopimusta, koska tiedät jo hankkiessasi että koiralle voi tulla kyseinen sairaus.. Joskus kasvattajat korvaavat esim. jos uroksen kivekset eivät laskeudu, koska tällaisia asioita ei voi yhtään ennakoida.
Tässäkin tilanteessa olisi kannattanut ennakoida ja jos raha-asiat ovat sinulle hyvin tärkeitä kannattaa vastaisuudessa ottaa koira vain sellaiselta kasvattajalta joka on valmis korvaamaan ominaisetkin sairaudet (todennäköisesti saat etsiä aika kauan).
Koira kuitenkin on elävä olento eikä mikään esine tai tavara jolla on valmistajan takuu. Kun koiran hankkii, tällaisiin asioihin pitää valmistautua ja miettiä mitkä asiat ovat tärkeitä. Jos sinulle on tärkeämpää raha ja täydellinen jalostuskoira, kannattaisiko harkita aikuisen jo valmiiksi terveeksi todetun koiran hankintaa?
Lähtökohtaisesti koira myydään aina lemmikiksi, ellei muuta ole nimenomaan sovittu. Täten koiran jalostusarvon menetys ei oikeuta korvaukseen.
Mikäli Kennelliiton kauppakirjan kohdassa 3 mainitaan pevisan selvitys ja silmäsairaudet koiran pevisaan kuuluvat (kuten oletan, koska olet silmäpeilauksessa käynyt) , ostajan oletetaan ymmärtävän ja hyväksyvän sen tosiasian, että koirassa voi näitä vikoja olla. Tässäkään tapauksessa korvaukseen ei ole oikeutta
Tämä siis mikäli kyseessä on "virallinen" kasvattaja, jolloin kauppa on tehty kennelliiton lomakkella kirjallisena.
Kasvattajan on korvattava, jos hän on myynyt sinulle tämän koiran nimenomaan jalostuskoiraksi. Jos missään ei lue, että näin on, et ole oikeutettu mihinkään korvaukseen.
Jos ei ole mustaa valkoisella eli erikseen kauppakirjaan merkitty koiran tulevan jalostuskäyttöön ja kaikki mahdolliset viat jotka voivat jalostuskäytön estää, ei kasvattajan tarvitse korvata koiran hinnasta senttiäkään takaisin. Katsoppas kauppakirjan "lisäehdot"-kohtaa, oletteko siihen kirjanneet mitään?
Tuskin kukaan kasvattaja myy pentua takuulla jalostuskäyttöön/näyttelykoiraksi tai harrastukseen???Kukaan ei voi tietää 7 vko vanhasta pennusta mitä siitä isona tulee,niin terveydellisesti kuin harrastuksen puitteissa.Ulkomuodosta voi jotakin sanoa ja myös harrastuksen ,mutta ei takeita ole tuleeko siitä valiota saatikka käyttävaliota!!! Terveys lonkka/polvi/kyynär kuvauksineen ja tuloksineen riippuu myöskin niin paljon omistajan panoksesta!
Mikäli kasvattaja ei ole tarkoituksen mukaisesti pennuttanut sairaita koiria, niin miksi hänen pitäisi korvata? Se on kasvattajallekkin harmillista että hänen koiriensa suvussa sairautta tuli esiin eikä hän missään tapauksessa ole vastuussa asiasta. Koira on elävä olento ja se voi sairastua. Minusta olisi lähinnä törkeää vaatia kasvattajaa korvaamaan.
niin on, ja laki on tässä asiassa kasvattajan puolella. jos sopimuksessa ei lue koiran tulevan tiettyyn käyttötarkoitukseen (mikä on mielestäni naurettavaa sillä itselleni koira on ystävä.. oli sitten hyvä agilityssä tms tai ei)
kasvattajan ei tarvitse koirasta korvata mitään. Lisäksi jos koira on yli 2,5v ja vaikka sopimuksessa lukisikin koiran tulevan jalostuskäyttöön, ei kasvattajalla ole korvausvelvollisuutta.
Onko koiriesi vanhemmilla virallinen silmätulos? Periaatteessa kasvattaja ei ole velvollinen korvaamaan. En usko kasvattajan myyneen sinulle jalostuskoiraa.
Tietysti fiksuna ostajana kävit ennen ostoa tutustumassa tulevan koirasi rotuun ja kävit jalostusnetissä katselemassa. Tottakai olet lukenut myös rodun jalostusohjesäänön.
Kyllä penun ostajallakin on vastuu. Ei kaikkea voi kasvattajan piikkiin laittaa.
Maksoitko pennusta enemmän kuin tavallisesta lemmikkipennusta??