LENTOYHTIÖITÄ KONKURSSIIIN---MINNE MATKALLE

myös paluu

Rantalomalle Latviaan, Liettuaan tai Viroon Print
Friday, 15 June 2012

ImageBaltia ei välttämättä ole ensimmäinen paikka, jonne voisi ajatella matkustavansa rantalomalle, mutta itse asiassa sieltä löytyy kilometrikaupalla upeita hiekkarantoja. Latviaan, Liettuaan ja Viroon pääsee myös edullisesti lennoilla useilta maakuntakentiltä.

Hotels.com esittelee joukon hurmaavia rantakohteita kolmessa Baltian maassa. Paikat sopivat täydellisesti niille, jotka haluavat nauttia upeista hiekkarannoista tuhlaamatta koko lomabudjettia kallisiin lentoihin.

Rantalomalle Liettuaan

Maan pohjoisosassa Latvian rajan tuntumassa sijaitsee rantakohde Palanga, joka tunnetaan dyyneistään ja hiekkarannastaan, joka levittäytyy kilometrien mittaisena kaupungin keskustan molemmin puolin. Mitä kauemmaksi keskustasta rantaa talsii, sitä helpommin löytää omaa rauhaa. Pääosin kesäturismista elävään kaupunkiin pääsee Suomesta esimerkiksi lentämällä Riian kautta. Majoittua voi esimerkiksi Palangan rannan tuntumassa sijaitsevassa Smilciu Villa -hotellissa. Hinnat alkaen 78 euroa per yö.

Kuurinkynnäs on noin 100 kilometrin pituinen kapea niemimaa, jonka pohjoisosa kuuluu Liettualle ja eteläosa Venäjän Kaliningradin alueeseen. Hiekkadyyneistään tunnetun niemimaan Länsipuolella on Itämeri, ja itäpuolelle jää matala laguunimainen Kuurinhaffin vesialue, jossa vesi on lähes makeaa. Niemimaalla sijaitsee Kuurinkynnään kansallispuisto, joka hyväksyttiin Unescon maailmanperintöluetteloon vuonna 2000. Aivan Liettuan ja Kaliningradin rajan tuntumassa sijaitseva Hotel Prie Mariu -hotelli tarjoaa varmasti oivan mahdollisuuden rauhalliseen rantalomailuun. Hinnat alkavat 47 eurosta per yö.

Viron upeat hiekkarannat

Haapsalun kaupungin edustalta löytyy matalia ja pitkiä hiekkarantoja, jotka ovat erityisesti perheiden suosiossa. Kaupunki on parhaiten tunnettu merenpohjan mudasta, jolla sanotaan olevan parantavia vaikutuksia. Kaupungista löytyykin hemmotteluhotelli, jossa on kattava valikoima kylpylähoitoja saatavilla. Fra Mare Thalasso Spa -hotellin hoitovalikoimasta löytyy muun muassa Kleopatran maitokylpy, aromimutahoito ja Aphroditen kylpy. Huoneiden hinnat hotellissa alkavat 67 eurosta yöltä.

Seitsemän kilometrin mittaiset hiekkarannat, elegantit ravintolat ja lukuisat konsertit ja muut tapahtumat tekevät Pärnusta Viron kesäpääkaupungin. Pärnu tunnetaan paitsi valkoisesta hiekasta ja monipuolisista kylpylöistään, myös esimerkiksi vain naisille tarkoitetusta nudistirannastaan. Pärnun kauniissa kaupungissa on paljon vanhoja rakennuksia – esimerkiksi art nouveau -henkinen hotelli Ammende Villa, joka sijaitsee idyllisessä puutarhassa lähellä rantaa. Huoneen hinta alkaen 179 euroa per yö.

Latbvian Jurmalan upeat rannat

Noin 25 kilometrin päässä pääkaupunki Riiasta sijaitsee vanha kalastajakaupunki Jurmala. Täällä rantaa riittää peräti 32 kilometrin verran erilaisiin tarpeisiin: matkan varrelta löytyy perheille sopivia matalia ja rauhallisia rantoja sekä vesiurheilusta tai purjehduksesta kiinnostuneille välinevuokrausta. Myös hiljaisuudesta haaveileva löytää oman paikkansa rannan rauhallisemmilta ja vähemmän kansoitetuilta alueilta. Aivan rannan ja Jurmalan pääkadun läheisyydessä sijaitseva Eiropa Hotel tarjoaa keskeisen majoitusvaihtoehdon, jossa huoneen saa alkaen 66 euroa per yö.

Kalastajien perustama Liepaja on nykyisin Latvian kolmanneksi suurin kaupunki. Rantojen hieno valkoinen hiekka ja rantaa ympäröivä metsä tarjoavat mahdollisuuden lumoaville kävelyretkille. Jurnieka Ligzda Ligzda sijaitsee rannan tuntumassa. Hotellin nimi tarkoittaa ”merimiehen kotia”, ja sisustus onkin varsin merenkulkuhenkinen. Yöksi pääsee alkaen 55 euroa per huone.

Hyvät lentoyhteydet Baltiaan Suomesta

Baltiaan on hyvät lentoyhteydet myös Suomen maakuntakentiltä. Estonian Air lentää Tallinnaan Helsingin ohella Jyväskylästä, Joensuusta ja Kajaanista. Air Baltic lentää puolestaan Riikaan Helsingin ohella Oulusta, Vaasasta, Turusta, Tampereelta ja Lappeenrannasta. Tallinnasta ja Riiasta on molemmilla yhtiöillä jatkolentoja muualle Baltiaan. Helsingistä lentää myös Finnair Tallinnaan ja Riikaan.


SÄÄENNUSTE 2 VK

http://wxmaps.org/pix/temp4.html

4

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • spamspam

      Ja mitenkäs tämä romaanin pituinen matkailumainoksesi liittyy lentoyhtiöiden konkurssiin?

    • not in hurghada

      pääset helpommiin kotiin....

    • spamspam

      riikaan olen kyllä keväällä menossa mutta lentokoneella

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1226
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      33
      814
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      733
    Aihe