Tänä kesänä on jotenkin tuntunut iha sairaan väsyneeltä. Aamu heräämiset entistäkin vaikeampia ja illalla kun yrittää mennä nukkumaan niin ei muutakun pyöri sängyssä yhteen tai kahteen yöllä.
Olen 15 vuotiaasta saakka tehnyt töitä viikolloppuisin ja iltaisin ja nyt viimisen puolitoista vuotta siten että koulun jälkeen töihin ja töistä nukkumaan. Viikonloppuisin lauantaina n. 7-10 tuntia työn antajalle ja sunnuntaina tehnyt ns. omia hommia jotka venyneet lähes aina 6-8 tunnin päiviksi. Viikossa on aina olllut yksi vapaa ilta. Nyt tänä kesänä töitä yritetty tehdä taas vanhaan mallliin eli viikkon n. 50-60 tuntiin viikossa, mutta paskat siiitä mitään tule kun on niin väsynyt ettei jaksa ja motivaatio nollassa. Kun menee kotiin ei pysty mennä nukkumaan vaikka haluaisikin. Mitä pitäisi tehdä?
teinin burn-out
--
0
110
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774692- 1842013
- 1321722
- 1511295
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161211- 351076
- 78973
- 52936
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78902Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh272876