Mulla on 7kk laumanvartijakoira uros. Todella rauhallinen, kävelee nätisti lenkillä vieressä (ei ole edes opetettu kun ei ollu tarvetta), ei oo vihanen vieraille jotka käy, antaa kaikkien rapsuttaa ja tykkää kun silitetään. Ei hauku, murise eikä räyhää ollenkaan muille koirille. Aivan mahtavan oloinen koira. Ei yhtään oo tarvinnu opettaa missään muussa asiassa kuin EI kieltosanaa ainoastaan (kenkiä joskus meinaa syödä) mutta ei mitään muuta. Mietin vain että voiko tälle koiralle vielä tulla sellainen aika kun ikää tulee lisää että alkaa räyhäämään ja käyttäytymään jotenkin ongelmallisesti? Pyrin koko ajan sosiaalistamaan mahd paljon. Asun syrjässä täällä ei koiria ja ihmisiä kulje juuri lainkaan mutta käyn tämän paikkakunnan keskustassa välillä koiran kanssa pörräämässä että näkee ihmisiä ja hälinää, vaikka siellä nyt ei hälinää ole paljon mitään..
7kk todella rauhallinen koira
4
88
Vastaukset
- Se aika
lienee teillä edessäpäin. Odottele rauhassa ja risti kädet valmiiksi...
- Rotikkarinsessa
Toki sellainen aika voi tulla, mutta voi myös olla tulematta. Ei koskaan voi etukäteen asiaa luvata, että sellaista nimen omaan ei tule tai että sellainen tasan tarkkaan tulee.
Ja vaikka mitään ongelmia ei koskaan olisikaan ollut, niin silti niitä peruskäytöstapoja kannattaa treenailla aktiivisesti pennun kanssa ja vahvistaa sidettä koiraan ja omaa asemaansa koiran silmissä. Silloin kun ne ovat kunnossa, niin hyvin harvoin mitään ylitsepääsemättömiä ongelmia edes tulee, vaan koira tietää mitä saa ja - mikä tärkeintä - mitä ei saa tehdä, eikä sen ole tarvetta opetella niitä uusiksi. - hgfhjhgkhkkk
laumanvartija on rauhallinen rotu ja se mihin pitää kiinnittää huomiota pennusta on hyvä sosiaalisuus. Ja kun tulee ikää niin se ei mene helpolla muiden koirien kanssa ja vahtii alueen eli vasta täysiikäisenä voi ilmaantua ne jalostetut piirteet jotka ei olekaan kivoja.
Eleet laumanvartijoilla on kuin tyyni vesi ennen myrskyä eli elekieli on opittava hyvin jotta osaa reagoida asiaan ennen kuin mitään sattuu.
Laumanvartiojita on monia ja jotkut hankalampia reviiritietoisuuden kera kuin toiset. No ei voi olla,sairas on,jos tuonikäinen on rauhallinen :D
No vähän oli vitsi,vaikka joskus noin onkin.
Mutta kyllä niitä on ihan perusrauhallisia koiria,ns."vanhana syntyneitä".Jossain roduissa suht tyypillistäkin.Usein rotumääritelmästäkin saa osviittaa.
Jos tuon ikäinen on tosi rauhallinen,niin tuskin siitä enää mitään viirupäätä tulee eli todennäköinen pohjaluonne tulee tuo olamaankin.
Mutta se rauhallisuus tuossa iässä ei sitä itsessään estä,että voisi jotain koetuksia jossain vaiheessa tullakkin.Siinä vaiheessa viimeistään,kun kunnolla on aikuistuttu.
Mutta paljon se riippuu,miten on siihen asti toimittu,kaikenkaikkiaan.Tuleeko yhtään mitään edes.
Se sitten,mitä rotupiirteet tuo tullessaan,on oma lukunsa.Ne lopulliset piirteet tulee useinmiten,varsinkin hitaasti kehittyvillä roduilla,niiden kunnolla aikuistuttua.
Tiettyihin asioihin hyvällä kasvatuksella tokikin voidaan vaikuttaa,mutta jotain on myös sellaisia,joihin pystyy lähinnä tiettyyn pisteeseen hallitsemaan,mutta poistamaan ei pysty(vaikka haluaisikin).
Eli pitää tiedostaa tarkoin,mitä voi olla myös odotettavissa ja olla mietittynä,löytyykö itsellä resursseja hallita ne.
Vaativilla,kuten mm.laumiksien kanssa,se on erittäin tärkeää.Mutta kuten joku mainitsikin,laumiksiakin on erilaisia.Toiset oletusarvoltaan vaativampia,toiset vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847