Kaikilla on varmaankin eri käsitys tuosta, mutta sanokaa mielipiteenne? Itse olen sen käsittänyt niin, että pro-ana vain keksii että alkaa laihduttamaan ihaillen anoreksiaa, ja itse syöminen ei aiheuta sinällään ahdistusta, sitä vain pitää vältellä parhaansa mukaan koska se on "ihanan anorektista". Ns. oikea anorektikkohan ei välttämättä heti tiedosta että hänellä on ongelma, se vain alkaa viattomasta ja normaalista laihduttamisesta ja pahenee sitten pikkuhiljaa sairaalloiseksi. Pro-ana voi lopettaa sitten kun kyllästyy "leikkimään", mutta anorektikolta se ei onnistu, koska syöminen aiheuttaa niin paljon ahdistusta.
Eli mielipiteitä kaivattaisiin siis sekä anoilta että anorektikoilta!
Pro-anan ja anorektikon ero?
9
664
Vastaukset
- sdsdffdfsd
No jaha. Aivan varmasti kuvailemasi pro-ana sairastuu yhtälailla anoreksiaan laihdutuksen aikana. Silloin kun aivot kärsivät aliravitsemuksesta alkaa tuo "anorektinenmieli" syntyä, jolloin syöminen alkaa ahdistaa ja ajatukset muuttuvat järjenvastaisiksi. Eli siis kyllä joku joka päättää sairastua anoreksiaan ja alkaa laihduttaa luult. myös ajan kanssa siihen sairastuu. Jokainen, joka edes ihailee anoreksiaa, on jo varmasti hiukan anoreksiaa sairastava, koska tällaista vakavaa ja tappavaa tautia ei terve stabiili ihminen ihannoi.
Muutenkaan ei ole mitään "oikeaa" anorektikkoa ja "feikki" anorektikkoa. Juuri tuollainen ajattelu saa anorektikot taistelemaan yhä enemmän tautinsa eteen ja haaveilemaan nenämahaletkuista ja alle 30 kilon painosta, koska "oikea" anorektikko ei ole "oikea" ilman näitä. ELi äkkiä pois tuollaiset jaottelut. Ylipainoinen ruoan välttelijäkin voi olla anorektikko. Samoin "pro-ana".- Kirppu4567
Kyllä mä näkisin, että jonkinlainen ero on todella olemassa, mutta se raja on häilyvä. Siitä olen samaa mieltä, että pro-ana usein on (tai hänestä jossain vaiheessa tulee) anorektikko, eli ero ei ole ihan yksinkertainen.
MUTTA: Se merkitsevä ero löytyy yleensä siinä, miten ihminen puhuu syömättömyydestään. Moni anorektikko ei todellakaan loppujen lopuksi edes pidä luisevaa olemustaan järin viehättävänä, ihailee sentään jossain määrin terveen näköisiä ihmisiä ja myöntää ihan suoraan olevansa sairas (pätee ainakin meikäläiseen).
Tyypillinen pro-ana sen sijaan väittää syömättömyytensä olevan itse valittu hieno ja jännittävä elämäntapa, halveksii kaikkia "läskejä" (mukaan lukien kaikki normaalipainoiset) ja suhtautuu äärettömän vihamielisesti kaikkeen parantumismyönteiseen puheeseen, jopa silloin kun se parantumismyönteisyys koskee jotain ihan muuta ihmistä. Tää ero olis ehkä helpompi käsittää, jos palstalla pyöris edelleen kunnon pro-anoja, kyllä sen niistä jutuista tosi äkkiä huomaa. - tahtoo tietää
Kirppu4567 kirjoitti:
Kyllä mä näkisin, että jonkinlainen ero on todella olemassa, mutta se raja on häilyvä. Siitä olen samaa mieltä, että pro-ana usein on (tai hänestä jossain vaiheessa tulee) anorektikko, eli ero ei ole ihan yksinkertainen.
MUTTA: Se merkitsevä ero löytyy yleensä siinä, miten ihminen puhuu syömättömyydestään. Moni anorektikko ei todellakaan loppujen lopuksi edes pidä luisevaa olemustaan järin viehättävänä, ihailee sentään jossain määrin terveen näköisiä ihmisiä ja myöntää ihan suoraan olevansa sairas (pätee ainakin meikäläiseen).
Tyypillinen pro-ana sen sijaan väittää syömättömyytensä olevan itse valittu hieno ja jännittävä elämäntapa, halveksii kaikkia "läskejä" (mukaan lukien kaikki normaalipainoiset) ja suhtautuu äärettömän vihamielisesti kaikkeen parantumismyönteiseen puheeseen, jopa silloin kun se parantumismyönteisyys koskee jotain ihan muuta ihmistä. Tää ero olis ehkä helpompi käsittää, jos palstalla pyöris edelleen kunnon pro-anoja, kyllä sen niistä jutuista tosi äkkiä huomaa.Tuossa on kyllä perää, sinä osasit selittää tämän hyvin... On kyllä varmasti totta, että pro-anakin sairastuu sitten anoreksiaan kun on tarpeeksi pitkään laihduttanut. Mutta toisaalta kun ajattelee, niin eikö kaikki anorektikot ole tavallaan aluksi pro-anoja, eli laihduttavat toisten huomautteluista välittämättä eivätkä halua ainakaan heti apua. Mutta kaikkihan eivät vieraile pro-ana sivustoilla, joten siinäkin on varmaan yksi ero?
- 4765yu
tahtoo tietää kirjoitti:
Tuossa on kyllä perää, sinä osasit selittää tämän hyvin... On kyllä varmasti totta, että pro-anakin sairastuu sitten anoreksiaan kun on tarpeeksi pitkään laihduttanut. Mutta toisaalta kun ajattelee, niin eikö kaikki anorektikot ole tavallaan aluksi pro-anoja, eli laihduttavat toisten huomautteluista välittämättä eivätkä halua ainakaan heti apua. Mutta kaikkihan eivät vieraile pro-ana sivustoilla, joten siinäkin on varmaan yksi ero?
Niin,anoreksiaa nyt on ollu kauan ennen mitään pro ana sivustoja. Veikkaan että median kauneusihanteet ja tommoset ihme blogit on pro analle tärkeitä,koska eihän sitä suoraan anorektikolta mennä kyselemään vinkkejä laihuttamiseen. Pro ana ehkä on enempi sellainen wannabe tyyppi joka ihailee laihoja ihmisiä juuri median kautta ja haluaa samaistua niihin. Anoreksia taas on paha sairaus, jossa ihminen ei enää kontrolloi ollenkaa itseään.
- mm
http://iam4everproana.blogspot.fi/
mun ja nettikaverin blogi, ei kovin kummoinen mut blogataan joka päivä ja jaetaan vinkkejä, kerrotaan kokemuksia ja muuta sellaista.- pro ana
hei toi o ihana blogi
- ...
pro-anojen mielestä anorexia ei ole sairaus, vaan elintapa. He ihailevat anorexiaa ja yleensä netissä (ja muutenkin) jakavat vinkkejä ja neuvoja kuinka voi "tulla anorexiseksi". he myös usein kilpailevat siitä kuka on laihtunut eniten.
Pro-anat ovat kuvottavia ja säälittäviä, anorexia on sairaus joka tulee ottaa vakavasti, ei leikkiä.- Oon pro ana
Mä oon pro ana ja mä EN HALVEKSU "LÄSKEJÄ"!!!!!! Mutta halveksun itteäni ja haluisin laihtua mutta en haluisi olla mitenkään sairaaalloisen laiha!!! ....oon vaa kuullu monilt kuin läski oon jne. Sitte päätin et saa nähä seuraukset jos toista haukkuu läskiks...:/Ja oon jääny koukkuu ku katoin pro ana sivuja ... oon 171cm painan 51kg eli aika lihava haluisin olla 45kg tai sinne päin..........
- Anonyymi
Oon pro ana kirjoitti:
Mä oon pro ana ja mä EN HALVEKSU "LÄSKEJÄ"!!!!!! Mutta halveksun itteäni ja haluisin laihtua mutta en haluisi olla mitenkään sairaaalloisen laiha!!! ....oon vaa kuullu monilt kuin läski oon jne. Sitte päätin et saa nähä seuraukset jos toista haukkuu läskiks...:/Ja oon jääny koukkuu ku katoin pro ana sivuja ... oon 171cm painan 51kg eli aika lihava haluisin olla 45kg tai sinne päin..........
Moi, oon kans pro ana ja haluun olla laiha ja ihannoin laihoja ihmisiä ja juu kyllä tulee arvosteltua ylipainoisia ja normaalipainoisia ihmisiä ja yleensäkkin ihmisten ulkokuorta arvostelen.
Mutta sairaus tää pro anakin on, mä sairastuin tähän, kun mua koulukiusattiin ja aloin sit laihduttaan ja sit siitä tuli tosiaankin elämäntapa ja mua ärsyttää, jos joku yrittää parantaa mua, koska se fiilis, että musta repästäis 50%minuutta pois olis aika kamala ajatus. Emmä halunnu tämmöstä elämää, mutta se nyt vaan on mun elämää ja on aika raskasta parisuhteessa kumppanille, kun mitkään kehut ei riitä mitä toiselta saa. Ja se ainanen valitus siitä kuinka on lihava vaikka on ihan normi tai ali.. Ite olin 169/58 ja raskauden jälkeen 169/70 eli HIRVEE LÄSKI vaikka oon vielä normi rajoilla. Yritän päästä kaikin keinoin takasin tohon ennen raskautta painoon, koska sillon olin joten kuten tyytyväinen itseeni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3076694Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai515846Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945344Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614113Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383348Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53343HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok533264Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293018Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112262Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381135