Viikon vitsi
Pahaveli-verkosto
13883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Etelä-Savon käräjäoikeus on saanut lyhyen ajan sisällä useammankin hyväveli-uutisen :D
Kukahan mahtoi olla tuomari?
Kukahan mahtoi olla tuomari?
En ole varma, mutta veikkaisin allaolevaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ulkomuototuomari
taas kerran osaltaan uskoa suomalaiseen oikeuslaitokseen.
Alkaako kenelle muulle riittää se että antieliitin läskit ja ylimieliset kusipäät saavat tehdä täällä mitä tahansa?
Kun euro ja eurooppa nyökkää (piakkoin), pyyhki tämänkin kylän yli onneksi aalto joka puhdistaa paskan lopullisesti.
aalto joka puhistas änkyräkömukat hittoon täältä. Toisaalta, tuomio rattijuopumuksesta oli kyllä väärä. Varsinkin kun noin selkeästi kärähtää.
Yksi savonlinnalainen, nykyäänkin vielä vaikuttava, asianajaja sanoi kerran minulle pitävänsä Savonlinnan käräoikeutta paikkakunnan parhaana teatterina, jossa saa nautintoa seuraamalla esityksiä.
Oman tulkintani mukaan tämä henkilö todellakin vähät välitti tuomioiden lainmukaisuuuksista ja lopputuloksista yleensä. Tärkeintä on siis itse prosessin kulku, jonka hän koki mitä suurimpana viihteenä.
En usko, että hän on yksin ajatuksineen.
Minä ainakin luotan enemmän venäläiseen varkaaseen, kuin suomalaiseen oikeuslaitokseen.
Aika jännää että jos on läski kunnan nilkki, joka tekee rikoksen, poliisi tekee tahallaan kaverille *pienen muotovirheen* tutkinnassa, mikä johtaa siihen että tuomari vapauttaa henkilön, mistä seuraa se että valtio = veronmaksajat maksaa henkilölle rahaa.
Eli kun olet nomenklatuuran jäsen saat rikoksista rahaa. Näinhän se homma etenee. Onnistuneeko keltään 'tavn' menijältä?
Muuten kuulemma eräs tuomari täällä kuuluu tuohon vähintäänkin kyseenalaiseen salaseuraan. Muutenhan siinä ei paljoa ihmettelmistä tai väärää sinänsä, mutta jääviysasiat mietityttäisivät kyllä. Kun niillä spedeillä ei ole tapana itseään vapaehtoisesti jäävätä vaikka laki niin sanookin tietyistä tilanteista.
Valheet alkavat usein "kuulemma".
Ei tuon nyt edes enää pitäisi ylittää uutiskynnystä, maan tapa.
Ja onhan meillä näitä:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012031115308126_uu.shtml
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288470775214.html
Ja lisää on tulossa.
"Ja lisää on tulossa."
Odottavan aika on pitkä...
"Pärnäsen havaittiin olleen juovuksissa ennen valtuuston kokousta viime syksynä. Hän oli tullut kokouspaikalle autolla. Oman kertomuksensa mukaan hän oli nauttinut konjakkia taskumatista ajon jälkeen."
On se perkeleenmoista äänestäjien aliarvioimista, kun pitää vetää nuppi täyteen ennen valtuuston kokousta. Olisi syytä tehdä pikainen johtopäätös ja antaa paikka varahenkilölle loppuajaksi.
"Oikeus katsoi rattijuopumukseen jääneen näyttämättä toteen."
Joskus oikeus ei tarvitse 100 prosenttista näyttöä tuomiota antaessaan, mutta poliitikko-maanviljelijä ja työtön-makkaravaras "painii" hiukan eri sarjoissa.
Saiko Pärnänen viralliset nuhteet valtuuston puheenjohtajalta, kun yritti tulla päihtyneenä kokoukseen vai otettiinko asia kevyesti tyyliin: "sellaista sattuu ja ihminen se Heikkikin on"?
"...juovuksissa ennen valtuuston kokousta..."
Ei taida HP olla ainoa "taskumatisti" kun katsoo päätöksien järkevyyttä pitemmällä aikajänteellä.