Vinkki Eurooppaan tutustujalle.

Olly

Älä osta mitään valmismatkaa. Osta halpa lento jonnekin, ja jatka junalla. Halpaa ja mielenkiintoista, verrattuna turistibussiin.
Valitse kohde mieltymyksesi mukaan. Jos haluat rantalomalle, mene. Jos haluat kaupunkilomalle, mene.
Ota hotellihuone, jos aiot ainoastaan nukkua siellä. Parempi ratkaisu on usein vuokrata asunto. Sisäinen kokkisi arvostaa hyviä raaka-aineita, niitä on saatavilla, mutta silloin tarvitset keittiön.

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • junailijat

      Yes, juuri etsin lentoja esim Saksaan tai Itävaltaan. Siellä bussilla tai junalla pikkukaupunkeihin , kenties paluu jostain naapurimaasta.
      Kyllä löytyy , mukava koota itse koko paketti.

      • Millä lennät

        Sillä erolla että jos mp on eripaikoista, niin vain halpislentofirmoilta löytynee edukkaat liput.


    • Olly

      Vain halpislentofirmoilta löytyy halpoja lentoja. OK, limainen sämpylä jää saamatta, mutta esim. Finskin lennoilla siitä limaisesta sämpylästä saa maksaa 500€ ylimääräistä lentohinnassa. Toistaiseksi Suomesta ei ole tarjontaa käytännössä kuin kahdelta halpisfirmalta, toivottavasti tilanne paranee...
      Jep, halpiksilla ostetaan vain lento, ei meno-paluuta. Halpaa, ja sen lisäksi vielä kätevää, kun voi lentää takaisin eri paikasta.
      Toki on myös muistettava, että Finskin kaluston 20v kangaspenkit tarjoavat paremman sivuttaistuen, kuin Norskin tai Raikun uudet nahkapenkit. Mutta ei, siitäkään en ole valmis maksamaan muutaman tunnin lennolla.

    • Herbert Höpö

      Tässä sekoitetaan nyt kaksi asiaa keskenään. Me kokeneet matkailijat emme todellakaan tarvitse valmismatkojen palveluja. Huomattava osa ihmisistä ei kuitenkaan tule toimeen ilman niitä ja toinen osa haluaa maksaa siitä, että muut hoitavat matkajärjestelyt heidän puolestaan. Lähettelet, Olly hyvä, vinkkejä siis lähinnä itsellesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      46
      4954
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      62
      2787
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      235
      1132
    4. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1094
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1074
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1055
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      127
      1026
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      994
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      905
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      884
    Aihe