Mulla on 15 vuotta ollut krooninen unettomuus. Nykyiseltään nukun n. 2-4h joka toinen yö. Lääkkeitä on yritetty, mm. melatoniini, mirtazapin, atarax, tenox, ketipinor ja imovane. Ainut joka on toiminut hetkellisesti (eli nnoin parina yönä saanut nukuttua) on ollut tuo imovane. Inhottava lääke kuitenkin, sillä siitä tulee inhottava maku suuhun joka kestää sitten koko päivän. Tuntuu, että alkaa vaihtoehdot loppua. Olisikos kellään antaa mitään neuvoa / kertoa omia kokemuksiaan?
Mikä avuksi?
Bballerd
185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vinkki;
- unihygenia-asiat kuntoon
- rauhallista ulkoilua n3h ennen nukkumaanmenoa
- hiilihydraatteja ennen nukkumaan menoa (lämmin kaakao), sitten
- n. 2h ennen nukkumaanmenoa teaniinia
- n. 1h ennen nukkumaanmenoa tryptofaania
- n. 0,5h ennen nukkumaanmenoa melatoniinia (pitkävaikutteinen)
Niin pienillä annoksilla kuin toimisi.
Lienee yksilöllistä.
Keskustele silti jonkun luontaistuoteAsiantuntijan kanssa. Ja muista se että tavaran myyjät eivät ole asiantuntijoita vaan myyjiä.
On myös lekureita jotka tuntevat luontaistuotteita. Mutta toki yleensä lekurit tietävät noista vähemmän kuin Siwan myyjä.
Aikuisille ihmisille on pakko suositella myös lempimistä, se toimii melkein aina.