Kuinka suuri joukko lieneekään hajaantunut paikkakunnalle kerjäämään, mutta juuri äsken ovellani kävi naishenkilö esittelemässä lappuaan jossa oli -kuinkas muuten- avunpyyntö. Tarkemmin en välittänyt edes sisältöä lukea, mutta se on arvattavissa.
Tämä yksilö ei yrittänyt sentään näytellä mykkää tai kuuroa, vaan jatkoi suosiolla matkaansa toisille oville yhtä laihoin tuloksin, sillä ihan lähettyvillä ei asu vanhuksia tai muuten ehkä petettävissä olevia ihmisiä.
Kyseessä saattaa myös olla kartoittaja joka merkitsee sopivat henkilöt ja kohteet myöhempiä tarkoituksia varten, kuten on havaittu rikoksiin syyllistyneiden tehneen.
Ulkomaisia kerjäläisiä Kesälahdella.
9
264
Vastaukset
- hilla-ostaja
Ilmoittakaa kerjäläisille sekä muillekin valtavasta HILLASADOSTA ENONTEKIÖLLÄ
siinä olis valtavat tulot kun niitä noukkii päivässä satoja euroja olis mahdollista saada
Ostajia on kyllä hillaa löytyy ihan tien vieristä missä vähän nevantynkää tuleva sato
ettei vuosikymmeniin ole tullut- Meinaatko että
kerjäläiset suorastaan tunkeutuu heti ja välittömästi Enontekiölle hilloja poimimaan?
Mie eppäilen.. - takaisin vaan taimaa
Meinaatko että kirjoitti:
kerjäläiset suorastaan tunkeutuu heti ja välittömästi Enontekiölle hilloja poimimaan?
Mie eppäilen..pösilö elä valehtele.ei enontekiöllä ole hilloja .mustikat on raakoja jos niitä edes on.
pysykööt taikun retaleet siellä tien päällä ja toisten pihoja repimässsä.maita tallaamassa, eihän niille orjatyön teettäjille ,mikään piisaa vaan lisääahnehtivat
lappikaan ei riitä niille riistoalueeksi.
- lappalainen
Älkää viitskö valehtella siellä on halla käynyt jo kolmekertaa ja vesisateet ja myrskyt veivät hillat.
- Mustikoita poimimaan
Nythän on erinomaisen hyvä mustikkavuosi. Ei pitäisi nälkää nähdä työtä tekevän.
Vaikka sadon pitäisi olla hyvä Ruotsissakin:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012072415879428_ul.shtml - Ulos Suomesta
Rehelliseen työntekoon näistä ei ole sehän on kuultu monelta taholta.
- Cash & Carry
Töihin täytyy tottua - muuten koko elanto on yhtä kerjäämistä !
- Tutti Bene
Jonkun täytyy heitä rahoittaa sillä ei bensakaan ihan ilmasista ole ?
- No,
ainahan rahoittajia löytyy jos ja kun riittävästi tuottoa on tiedossa. Sama asia pätee niin kerjäämiseen kuin muuhunkin rikollisuuteen sekä varastettuun tavaraan. Tulli on kertonut ettei sen voimavarat yksinkertaisesti riitä valvontaan, ja niinpä vain prosentti varastetusta tavarasta jää tullin haaviin.
Käytännössä Suomeen voidaan tulla ja varastaa esimerkiksi autot ja perämoottorit olemattomalla riskillä. Tämä on siissuuri ja ilmainen valintatalo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1018827
- 474349
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html391554- 241480
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341209Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121190Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31872Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837