Hei!
Olen aloittamassa 4.9 opintoja korkeakoulussa ja mietin muuton ajankohtaa. Asuntoa en ole siis vielä saanut, mutta hakemuksen olen jo jättänyt. Elokuussa muuttaminen olisi järkevämpää sillä tavoin, että muuton saa hoidettua rauhassa ja asunnon saa kuntoon ennen opintojen alkua. Mutta vähävaraisena kirpaisisi maksaa elokuun vuokraa. Syyskuussa muuttaminen olisikin taloudellisesti edullisempaa, mutta tällöin voisin saada avaimet asuntoon vasta 3.9 ja koulu alkaisisi siis heti seuraavana päivänä.
Kumpi on siis kannattavampaa, ehtiikö muuttoa hoitaa päivässä ja vaikeuttaako ja aiheuttaako syyskuussa muuttaminen turhaa stressiä? Ensimmäiset koulupäivät todennäköisesti ovat täynnä monenlaista tekemistä ja bileitä, jtoen tuntuu, että muutto jäisi herkästi hyvin keskeneräiseksi. Onko lisäksi mahdollista saada sossulta tukea muuttoon? Maksaako sossu takuuvuokran tai avustaako se kenties muuten muuttoon liittyvissä kustannuksissa?
Muutto elokuussa vai syyskuussa?
4
363
Vastaukset
- Laupias.
Kaikki vapaana olevat menee heinäkuussa.
- unohda bileet
Mille paikkakunnalle aiot muuttaa? Tiedätkö lainkaan, miten vaikeaa on saada opiskelija-asuntoja, tai vuokra-asuntoja opiskelupaikakunnilta?
Jos rahat on tiukalla, niinkuin monella itsenäistä elämää aloittavilla, kannattaa ilman muuta maksaa vuokraa vasta syyskuulta. Silti nyt pian vauhtia asunnonhakuun. Kimppakämpästä kannattaa aloittaa, vuokra pienempi etkä jää yksin uudella paikkakunnalla.
Voit luultavasti saada vuokratakuun sossusta, mutta kipinkapin sinnekin kyselemään.
Missä äitisi ja isäsi ovat???
Unohda nyt sitten alkuun heti se bilettäminen, ei sinulla ole rahaa siihen ja vipit vievät taloutesi kuralle.- Yliopisto-opiskelija
Ouluun. Tiedän, että asunnot ovat todella tiukalla, ja olenkin jo hakenut kimppakämppää, koska yksiötä en todellakaan ehtisi saada ennen opiskelujen alkua. Mutta joka tapauksessa, päätin, että yritän päästä muuttamaan elokuun puolella, koska syyskuussa muuttamisesta tulisi aivan liian kiireistä. Asuntohakemuksen olen kuitenkin jo laittanut ja varalta tutkinut myös muita vuokraajia, jos PSOASilta ei asuntoa jostain syystä ehdi saamaan. Onko kellään muuten tietoa, kuinka nopeasti PSOASilta asunnon saa? Hain tosiaan soluasuntoa ja muutan Ouluun toiselta paikkakunnalta, joten eikö soluasunnon pitäisi täten löytyä ennen syyskuuta?
Voiko sossusta käydä kysymässä takuuvuokraa, jos ei vielä ole asuntoakaan saanut? Luulisi, että he tarvitsevat vuokrasopimuksen ja muita papereita asuntoon liittyen, että pystyvät tekemään päätöksen sen suhteen.
Isäni ja äitini ei varmaan liity mitenkään tähän asian. :P He asuvat molemmat täällä, mutta ovat melko vähävaraisia. Varmaan heiltä jotain avustusta saan, mutta haluan tulla toimeen omillani.
- kdjafölkd
Ethän sinä omillasi tule toimeen, jos sossusta rahaa käyt hakemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1363703Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.483287Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1452842Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦222603En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v152373Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain2182142- 362125
- 351914
- 1211906
- 291891