Muutto elokuussa vai syyskuussa?

Opiskelija

Hei!

Olen aloittamassa 4.9 opintoja korkeakoulussa ja mietin muuton ajankohtaa. Asuntoa en ole siis vielä saanut, mutta hakemuksen olen jo jättänyt. Elokuussa muuttaminen olisi järkevämpää sillä tavoin, että muuton saa hoidettua rauhassa ja asunnon saa kuntoon ennen opintojen alkua. Mutta vähävaraisena kirpaisisi maksaa elokuun vuokraa. Syyskuussa muuttaminen olisikin taloudellisesti edullisempaa, mutta tällöin voisin saada avaimet asuntoon vasta 3.9 ja koulu alkaisisi siis heti seuraavana päivänä.

Kumpi on siis kannattavampaa, ehtiikö muuttoa hoitaa päivässä ja vaikeuttaako ja aiheuttaako syyskuussa muuttaminen turhaa stressiä? Ensimmäiset koulupäivät todennäköisesti ovat täynnä monenlaista tekemistä ja bileitä, jtoen tuntuu, että muutto jäisi herkästi hyvin keskeneräiseksi. Onko lisäksi mahdollista saada sossulta tukea muuttoon? Maksaako sossu takuuvuokran tai avustaako se kenties muuten muuttoon liittyvissä kustannuksissa?

4

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laupias.

      Kaikki vapaana olevat menee heinäkuussa.

    • unohda bileet

      Mille paikkakunnalle aiot muuttaa? Tiedätkö lainkaan, miten vaikeaa on saada opiskelija-asuntoja, tai vuokra-asuntoja opiskelupaikakunnilta?
      Jos rahat on tiukalla, niinkuin monella itsenäistä elämää aloittavilla, kannattaa ilman muuta maksaa vuokraa vasta syyskuulta. Silti nyt pian vauhtia asunnonhakuun. Kimppakämpästä kannattaa aloittaa, vuokra pienempi etkä jää yksin uudella paikkakunnalla.
      Voit luultavasti saada vuokratakuun sossusta, mutta kipinkapin sinnekin kyselemään.
      Missä äitisi ja isäsi ovat???
      Unohda nyt sitten alkuun heti se bilettäminen, ei sinulla ole rahaa siihen ja vipit vievät taloutesi kuralle.

      • Yliopisto-opiskelija

        Ouluun. Tiedän, että asunnot ovat todella tiukalla, ja olenkin jo hakenut kimppakämppää, koska yksiötä en todellakaan ehtisi saada ennen opiskelujen alkua. Mutta joka tapauksessa, päätin, että yritän päästä muuttamaan elokuun puolella, koska syyskuussa muuttamisesta tulisi aivan liian kiireistä. Asuntohakemuksen olen kuitenkin jo laittanut ja varalta tutkinut myös muita vuokraajia, jos PSOASilta ei asuntoa jostain syystä ehdi saamaan. Onko kellään muuten tietoa, kuinka nopeasti PSOASilta asunnon saa? Hain tosiaan soluasuntoa ja muutan Ouluun toiselta paikkakunnalta, joten eikö soluasunnon pitäisi täten löytyä ennen syyskuuta?

        Voiko sossusta käydä kysymässä takuuvuokraa, jos ei vielä ole asuntoakaan saanut? Luulisi, että he tarvitsevat vuokrasopimuksen ja muita papereita asuntoon liittyen, että pystyvät tekemään päätöksen sen suhteen.

        Isäni ja äitini ei varmaan liity mitenkään tähän asian. :P He asuvat molemmat täällä, mutta ovat melko vähävaraisia. Varmaan heiltä jotain avustusta saan, mutta haluan tulla toimeen omillani.


    • kdjafölkd

      Ethän sinä omillasi tule toimeen, jos sossusta rahaa käyt hakemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      119
      2552
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      1911
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      22
      1632
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1498
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1273
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      350
      1205
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1157
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1045
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      929
    10. 127
      890
    Aihe