Kroatia elokuussa 2012

Vaarin saarelle

Olemme lähdössä ensi kertaa Kroatiaan elokuussa, jipii!!
Hvarilla tarkoitus viettää ensimäiset 5 yötä, sitten vielä pari päivää Splitissä.

Voisiko joku ystävällinen neuvoa kuinka noita lautta-aikatauluja katsotaan...Olen yrittänyt selata keskusteluja ko. aiheesta ja käynyt pläräämässä Jadrolinijan kotisivuja. En vaan älyä niitä.. :D

Saavumme Splitin lentokentälle 1.8. klo 9.
Siitä pitäisi bussilla huristella suoraan satamaan ja suunnata Hvarille. Majoituksemme on siellä Hvarin kaupungissa, onko siellä oma satama vai pitääkö mennä sinne Stari Gradiin? Splitin lentokentältä menee ilmeisesti busseja jatkuvasti keskustaan ja myös suoraan satamaan?
Hvarilta Splitiin olisi tarkoitus palata 6.8. aamupäivän aikana.

Muutenkin kaikki vinkit otetaan vastaan!! Olemme tosi innoissaan matkasta, vaikka pahimpaan turistirysä aikaan nyt joudummekin matkustaa :)

Kiitos ja hyvää kesää kaikille!

5

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jep, lentokentältä pääsee suoraan yhdellä dösällä Splitin lauttasatamaan, josta sitten lähtee muistaakseni ainakin 8 eri vuoroa Hvariin. Toiset menee Stari Gradiin, jossa bussi odottaa lauttaa, ja vie Hvarin kaupunkiin/kylään. Viime kesänä lapseni tulivat yksin ko. reitin. Aamukoneella kentälle, lauttaa ½ h venailun jälkeen ja Stari Gradin kautta Hvariin ja veneelle. Hyvin meni , sujuvasti. Nyt ei kerkee noita aikatauluja tulkitsemaan, sorry.
      -J

      • Hvar

        Matkustin kesäkuun alussa Splitin kentältä suoraan Hvarin kaupunkin katamaraanilla, mikä on nopea tapa matkustaa. Vietin 4 yötä Hvarilla ennen Korculaan matkaamista. Lautta lähti 11.30 paikallista aikaa ja lipun saa Jadrolinijan toimistosta, minkä eteen myös lentokenttäbussi pysähtyy. Tuolloin lauantaina tosin katamaraani oli ihan täys (vaikka ei ollut vielä sesonki...), joten kannattanee mennä vaan lipunmyyntiin ja kysyä ko päivänä menevät katamaraani- ja lauttayhteydet. Hvarin kaupunki on nuorten suosima bilepaikka ja luulen, että sen vuoksi la-vuoro oli täys..? Stari Gradin satamasta on lyhyt matka Hvarin kaupunkiin ja bussit kulkevat ko väliä, kuten em nimimerkki kirjoittikin.

        Hvarin kaupunki oli ainakin kesäkuun alussa ihana rauhan tyyssija, vaikka turisteja oli paikan kokoon nähden aika paljon. Kaunis, pieni kaupunki ja siitä on hyvä lähteä mm. saarille uimaan taksiveneellä. Olin Mlini beachillä päivän ja laskeskelin, että meitä turisteja oli ko rannalla tuolloin ainoastaan n.40-50.Siellä on rantaravintola, joten saa itsensä myös ravittua.
        Myös Stari Grad, Jelsa ja itäpuoli saaresta on tutustumisen arvoista. Hvarin kaupungissa oli mielestäni hieman korkeampi hintataso ruuissa ja juomissa verrattuna muihin Kroatian retkeni paikkoihin..Mitään erityisen hyvää ruokapaikkaa en myöskään löytänyt..Majoitukseni oli loistava Olive Tree keskustan "yläpuolella"; kaunis näkymä satamaan ja todella rauhallinen. Mukavaa matkaa! Kroatia on kaunis ja puhdas maa sekä ihmiset ystävällisiä.Ensi kesänä uudelleen ja nimenomaa kesäkuun alussa.


    • zxc

      Moikka, te vissiin lennatte norwegianilla?:) Me ollaan nimittäin lähdössä silloin 1.8 kotiin samalla koneella millä te tuutte. ennen sitä on tarkoitus viettää kaksi totella rentoa ja mahtavaa viikkoa.

    • Akiantti

      http://www.jadrolinija.hr -sivustolta englanti kieleksi
      -> Sailing schedule -> Search schedule on map
      -> Siniseen aluevarjostukseen klikkaus
      -> tarkempi kartta aukseaa, siitä reittiviivan valinta, tai
      -> alapuolelle ilmestyy satamavalinnat ja päivämäärärajaus
      -> Search -painikkeella tulee aikataulu.

      HUOM päivämäärät on typerällä ameriikan tyylillä: kk/pp/vvvv, kumma kun kellonaikaa ei ole sotkettu sekaan....

    • Diocletian

      Palasimme juuri reissulta. Vierailimme Trogirissa, Hvarissa ja Splitissä.
      Autolautalla menimme Stari Gradille ja sieltä bussilla Hvarille. Bussi tulee suoraan satamaan ja siitä on helppo ostaa lippu lautalle.
      Hvarilta tulimme Splittiin katamaraanilla joka tulee tunnissa perille. Liput katamaraaniin kannattaa käydä ostamassa jo edellisenä aamuna, koska ne voidaan myydä loppuun jo edellisenä päivänä.
      Me olimme 4 yötä Hvarilla ja 3 Splitissä. Hintataso Hvarilla on huomattavasti korkeampi kun Splitissä (Spitissäkin kannattaa syödä vähän vanhankaupungin ytimen ulkopuolella). Hvar oli aikamoinen biletysmesta iltaisin Spitiin verrattuna. Molemmat ovat kyllä näkemisen arvoisia.
      Ihanaa matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      163
      4593
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      197
      3292
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      112
      2874
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      155
      2865
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      2815
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      45
      2175
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2077
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2015
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1895
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      51
      1396
    Aihe