Aiotaan kuulemma ulottaa kuljetusalalle, tarkottaako tämä nyt sitte tessin palkkaa kaikille kuskeille.
Toivottavasti tulis kortti rintataskuun josta käy selville että työehtosopimusta noudatetaan...
Toivottavasti tulis kortti rintataskuun josta käy selville että työehtosopimusta noudatetaan...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyl sitä noudattaa moni firma,jo nykyäänkin!!
VR-Transpointin,Kiitolinjan ja Itelan,käskystä on moni kuski ny ainakin Tilaajavastuulain puitteissa töissä,pitäen sisällään kaikki alihankkiatkin!
Niinkuin edellinen totesi on tilaajavastuulaki koskenut alaa jo vuosia eli lain voimaantulosta asti. Huolintaliike ei saa ottaa alihankkijaksi kuljetusliikettä joka ei anna todistusta veroveloista, vakuutuksista etc tietoa siitä minkä TESsin mukaan palkat maksetaan
Kyllähän juttu on niin, että vaaditaan ainoastaan verovelkatodistus, josta ilmenee myös että työnantajavelvoitteet on hoidettu. Yksikään alihankkija ei ole velvollinen selvittämään päämiehilleen palkanmaksuperusteita.
Ottaisitte asoista selvää, ennenkuin sössöttelette olettamuksianne faktoina pitkin internettiä.
Tässä TAAS nähtiin Puukenkä-Pentin tiedon taso...