NURMEKSESSA ON KERÄTTY RAHAA LAITTOMASTI SPR:N NIMISSÄ

Punaisella ristillä ei ole meneillään valtakunnallista tai paikallista keräystä.
8493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Punaisella ristillä ei ole tapana kerätä rahaa ovelta ovelle kiertämällä.Kaupustelijoita turvallisuus syistä kannata päästää sisätiloihin ja eikä avata ovea.

Äänestä

Kyseessä on luvallinen ja laillinen "keräys". Tai oikiammin ei ole ollut edes mikään keräys.
SPR nurmes ei ole vaan päivittänyt tietojaan. Ottakkahan selvää ensiksi ja oisitta ees kuunnelleet kerääjien asian.

Äänestä

SPR:n Nurmeksen osasto tiedotti torstaina, että Nurmeksen keskustan alueella oli kerätty laittomasti rahaa Punaisen Ristin merkeissä. Osasto ehti tehdä tapauksesta jo rikosilmoituksen, mutta kyseessä on kuitenkin ollut luvallinen Punaisen Ristin rahankerääjä, joka on kerännyt halukkaita ihmisiä kuukausilahjoittajiksi.

Kerääjä oli siis oikealla asialla, mutta meneillään olleesta keräyksestä ei oltu tiedotettu riittävästi paikallistoimijoille, kertoo Nurmeksen osaston tiedottaja Sirpa Kietäväinen-Snicker.

- Tästä on Punaisen Ristin keskustoimistossa päätetty, mutta piiritoimistoja ja osastoja ei ole informoitu eli keskustoimiston suunnalta on tapahtunut tiedotuskatkos.
LAinaus Karjalainen

Ai vinde. Oiskohan omatoimisuus jäänyt Juuan junaseisakkeelle spr:n paikallisväeltä. Heti rinnat tötterööä painutaan tekemään rikosilmoituksia, kun yhellä soitolla oisi asian varmentanut piiriltä. Voihan vihnes

Äänestä

Mitä sitä enää ovelta ovelle kerjämään kun RAY kerää kaikki manit pois noilla pelikoneilla joka kioskista marketteihin kansalta .

Äänestä

SPR on huijarilaitos !!! Ei senttiäkään mihinkään keräykseen enää.Katainen ja Urpilainen pitää kyllä keräyksistä huolen,lisänä vielä romanianmustalaiskerjäläisrosvot ja somalit.

Äänestä

Kerätkää minulle rahaa, olen köyhä. Joudun jo roskiksista dyykaa ruokaa 😥

Äänestä
  • Liiity jauhojengiin😉

    Äänestä

SDP:n ?? 😡

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Olkaa tarkoina kirjoitti:

Punaisella ristillä ei ole meneillään valtakunnallista tai paikallista keräystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu