ilmoittauduin viime viikolla työnhakijaksi ja sain sitten eliselle päivällä ensimmäinen käynti aikana virkailialle klo 8. menin klo 8 työkkärin oven taakse ja kappas työkkäri oli vielä kiinni. ovessa lukee että aukeaa klo 9. odotin tunnin ja menin sitten tiskin taakse raivoamaan asiasta niin kävi ilmi ettei minulle edes oltu tietokoneen aikavaraus listan mukaan varattu mitään aikaa. aivan uskomatonta tällänen homma ja ei kai tälläiseenä pysty mikään muu kuin vain työvoimatoimisto!
työkkärin paha moka
santerin santeri
11205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tervetuloa työkkäriin! tämä vasta on alkua sillä sinua tullaan pompottamaan siellä jatkossakin. muista pitää kiinni omista oikeuksistasi kun asioit työkkärin kanssa sillä tädit ovat ovelampia kuin sinä tai minä tai ihan kuka tahansa..
Totta. Hallintomenettelylakiin kannattaa tutustua, tietää sitten oikeutensa paremmin ja osaa vaatia virkailijalta sitä palvelua, mitä heidän kuuluu antaa.
Käypäs katsomassa mollin sivulla, mitä ovat sinne sinusta kirjailleet. Minusta oli mm. maininta, että olen KOROTTANUT ääntäni.
Tarpeeton tieto eikä virkailijan olis saanut sitä sinne laittaa. Virkailija tietää, että sä voit käydä kattomassa näitä tietoja ja sen pitää harkita onko asia sen väärti, että se pitää ylös kirjata. Mun mielestä ei ole, eikä sillä ole mitään tekemistä työnhaun kannalta. Tee oikeusasiamiehelle valitus virkailijan tekemästä negatiivisesta asiasta. Se saa sitten arvioida asian ja antaa tarvittaessa kommenttia myös te-toimistolle.
mollin sivuilla on osio missä voit ja ehdottomasti kannattaakin käydä katsomassa mitä työkkäristä ovat sinusta sinne kirjoittaneet. kirjaudut palveluun pankkitunnuksilla ja luet mitä kaikkea sinusta on siellä kirjoitettu. työllistymis suunnitelmassa ja työvoimapoliittisessa lausunnossa ei ole läheskään kaikkea tietoa. työkkärin tädit siis kirjoittavat sinusta sinne ja nämä tiedot lähtevät sitten työnantajalle jos et ole ilmoittautumisen yhteydessä kieltänyt suoramarkkinointia.
kurkkasin mollin sivuilta ja siellä luki minun tiedoissa että huutanut ja räyhänyt työvoimatoimiston virkailijalle. ei varmaan kovinkaan hyvää kuvaa anna työnantajalle tällänen palaute. minun työvoimatoimisto urani ei alkanut sitten nappi kaupalla, mutta se on ihan sama mitä työnantajat minusta ajattelee kunhan saan vain sen työmarkkinatuen.
Minkäköhän ikäinen tämä hra santerin santeri oikein on. "Kunhan vaan saan työmarkkinatuen". Siitähän se työttömän ura urkenee. Kolulunpenkiltä suoraan kortistoon, muusta viis kunhan vaan avustukset toimii niin kuin pitää.
Virkailija ei ois saanu laittaa sun tietoihin noin! Jos olet selvästi uhkaillut, niin sen voi kirjoittaa. Mutta jos työnhakija sanoo asiansa huudon kanssa, niin virkailijan on semmoista turha sun tietoihin laittaa. Kyllä niillä virkailijoilla on ohjeensa tähänkin asiaan, kunhan vaan ovat muistaneet se lukea.
"minun työvoimatoimisto urani ei alkanut sitten nappi kaupalla"
ymmärsinkö nyt oikein eli olet työkkärissä töissä ja olet yrittänyt kaupitella siellä jotain nappeja työnhakijoille? asperiiniä siellä kyllä pitäisikin kaupata sillä päänsäryn siellä saa kun asioi.
Toivottavasti korjasivat asian ja pyysivät anteeksi! Jos sulle on annettu virheellistä tietoa ja pystyt sen todentamaan, niin ovat velvollisia korjaamaan virheensä Virkamiehiä sitoo hallintomenettelylaki, joka kertoo mm.miten virkamiehen pitää asiakasta informoida)
Jos ne on vaikka sen aikavarauslistansa ajat laittaneet alkamaan klo 8, niin sehän on niiden moka ihan selvästi. Aikavarauslistan ensimmäinen aikavaraus pitäis olla vasta klo 9.
Kaikki "virheet" on aina hakijan virheitä ja oikeuttaa karenssiin. KAikki schaiba voidaan kirjata hakijan tietoihin, eikä heidän sitä tarvitse korjata/oikaista/siistiä. Kun tuo schaiba sitten lähetetään työnantajalle, joka sitten ei palkkaa, voidaan asiakasta kätevästi uhkailla karenssilla, kun kerran on sössinyt paikkansa.... lyödään karenssi sen jonku ihmeen toimikunnan käsittelyyn = rahaliikenne jumissa 1-2kk ja vaikka karenssia ei loppupeleissä tulisikaan, sun talous on takuuvarmasti sekaisin pysähtyneen rahaliikenteen seurauksena.
TYYPILLINEN TYÖPPÄRIN NARSISTIVIRKAILIJAN TOIMINTAKAAVA!