Miksi muslimien mielestä aina syyt heidän ongelmiinsa löytyy muualta, kuten Usan tai Israilin politiikasta? Miksi muslimit eivät tue veljiään palestiinalaisia Libanonin alueella, vaikka sielä heitä kohdellaan paljon huonommin kun Israilissa? Miksi rikkaat arabi valtiot eivät kykene tukemaan veljiään muslimeita köyhissä muslimi maissa? miksi aina te muslimit syytätte Usaata ja Israilia ongelmistanne?
Israil tai Usa
Noel
5236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
muslimit uskovat Jumalan olevan heidän puolellaan ja saatanan auttavan Israelia ja USA:ta.
Alkeellisissa kulttuureissa kasvaneille ihmisluonnoille on myöskin helpointa etsiä vikaa muista kuin itsestään.
Siksi, koska syy kurjuuteemme on siionistisessa israelissa ja imperaealistisessa amerikassa!
Niin mutta miten? Miten esimerkiksi Libanonissa asuvien palestiinalaisten huono kohtelu on Usa:n ja Israilin syytä? Miksi rikkaat arbivaltiot eivät avusta köyhiä muslimi maita? Pitäisikö Usa:n olla työntämässä aseita ja rahaa esimerkiksi Syyrialle, Libanonille tai esimerkiksi Irakille? Miksi monista muslimimaista tulee paljon pakolaisia esim Eurooppaan ja Usahan? Miksi muslimit haluavat asua Usa:ssa jos se on niin kamala paikka?
Jos Venäjä olisi ollut Israel, ei palestiinalaisongelmaa olisi ollut enää vuosikymmeniin.
Toisaalta, jos luovutetun alueen karjalaiset olisvat jääneet pakolaisleireihin Karjalan kannakselle...
Kuka haluaa pitää palestiinalaiset Israilin maaperällä, ei varmasti kukaan israililainen =))))), että vapaa pääsy pois "pakolaisleireiltä" joita minä kutsuisin "terrorin kehdoksi". Mikään muslimimaa kun ei halua palestiinalaisia alueilleen, sillä he ovat tunnetusti ongelma! Egypti ei halunnut aikanaan Gasan aluetta, vaan halusi jättää sen asukkeineen Israilin ongelmaksi.
Että terve menoa vaan palestiinalaiset Israilin kauheilta leireiltä, vaikkapa nyt aluksi sinne Libanoniin =)).