Ensiviikonloppuna ajetaan rallia Jyväskylässä. Löytyykö reittivinkkejä?
Tuhansien järvien ralli
kaarra20121
71884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 71
Vanhimmat
Joo!!!
Lankamaa, Laukaa, Valkola ja Ruuhimäki!!!!
Jep Lankamaan latomutka voi olla kova paikka pimeeseen ilma merkkiä :P
EK4 1000 Lakes Rally 7.7. 2012
EK4 1000 Lakes Rally 7.7. 2012 kokoontuminen klo 11:30 (sulku alkaa klo 13) SEO Kuohu Kuohun Paja Oy Keuruuntie 1702 41930 Kuohu
Eli Kuohun nurkissa olisi ek4..
Mulla on kartta. EK1 Koukunmaa EK2 Jokimaa EK3 Mynnilä EK4 Urria
Latomutka on aivan saletti paikka ilman huutomerkkiä!!!!! Sinne vaan kaikki!!!!!
Eipä oo Laukaa mukana reitin kuntien joukossa..
Kaikki runkipetterit älkää vaivautuko! Reitillä ei sitten ole yhtään mitään!
Joo ei paikan paikkaa :(
Kartta ollu jo 3viikkoo,reitti ajettu kahesti ja siihen tulokseen päädytty että honkajoki järkevämpi vaihtoehto.On järjestäjä joutunu lainaan muilta seuroilta merkkejä,kun ei omat riittäneet.Ny on si äijät merkkejä.
Mikä Honkajoki? Ei sellaista kulmakuntaa ole keskisuomessa...
Rallikaasuttimen täytyy varmaan laajentaa suomi ja moottoriurheilu tietoututtaan :)
Enhän minä jotain roskapönttöjä viitsi edes ajatella vs. ralli. Rallin katsominen on kuninkuuslaji verrattuna jokkikseen! Aivan kuin söisi valmiiksi pureskeltua pihviä kun rataa katsoo!
Jokainen on uskossaan autuas!
Niin kyllähän tästä jo jokainen huomaa,että rallikaasutin on kuitenkin ammattilainen näissä asioissa.....Keskusteleehan hän kuitenkin suositulla suomi24 palstalla ralliasioista :)
Enkö olekin? :-O
Kuka sitä rallinetissä keskustelisi, siellä kun ollaan olevinaan niin prota ja kaikki tietäviä ja sisäpiiri vain jakaa reittitietoa toisilleen. Mutta taitaa sieltä tänne livetä näitä "AMMOJA"? (ammattimaisesti ojassa olijat)
Joopa.. Ajettu nyt reitti läpi tiekirjan kanssa... Ei voi olla että tollanenkin kisa voidaan pilata. Kaikki paikat merkillä, siis aivan KAIKKI! Ei tarvii lähtee 300km ajamaan tollasen takia.. Jos porukalla yhtään pidempi matka, niin en voi todellakaan suositella.
Laittakaa joku PDF.fänä tai vastaavana kartat tänne niin pääsee näkemään. Oikeastikko ei ole paikkoja vai onko tuo jotain hassuttelua?
No oikeasti ei ole! Luultiin kanssa että olis, kun reitti sinänsä ihan ok. Mutta merkeillä tuhottu tää ralli. Harmittaa, mutta onneksi syksyllä hyviä kisoja.
Honkajoelle vaan http://www.youtube.com/watch?v=aUp9o-DcGNE
Kyllä lähtee!
Joo ei sielä mitään ole,niinku aikasemmin sanoin.esim ek1 missä 08 oli kolme liki(talvella)ni ny seisoo huomio.sama meininki muillakin pätkillä.onhan se hyvä että reitti turvallisesti merkattu,mutta nyt ampuu hieman yli.Ei olisi uskonut,kun katsoo mikä porukka kuitenkin tekemässä kyseistä kisaa.Ammattitaitoa ja osaamista merkintä linjaan kyseisiltä henkilöiltä kuitenkin löytyy runsaasti.Mutta kai tässä on kuitenkin joku ajatus....
Poliisi ei ole vielä tehnyt teiden sulkupäätöksiä. Päätösten tultua tänään julki, on mahdollista, että asiasta valitetaan luonnonsuojeluksellisista seikoista johtuen. Tällöin luonnollisestikaan päätökset eivät ole lainvoimaisia ja ralli joudutaan perumaan / siirtämään. Osa reitistähän kulkee tärkeiden lintujärvien välittömässä läheisyydessä. Poikasten kehitys saattaa häiriintyä kovasta melusta.
Höpö, höpö! Ei se poliisi niitä päätöksiä tee! Kyllä se on muut tahot ja luvat on myönnetty jo ajat sitten. Mene sinä viherpiiperö sinne lintujärveesi ja huku!
Sinua on itseäsi taittu pitää kovassa melussa? Ihanko itse mainasit valituksen tehdä?
Vai ei ole paikkoja? Mitähän teitä te olette ajaneet? Ja kyllä osa noista paikoista toimii merkilläkin.
Sanoppa ruuvaristo mikä noista toimii merkillä ??? Niinku tossa joku jo kirjoitti,ni poliisille ei vieläkään ole tullut minkäänlaisia sulkulupa hakemuksia.ja kyllä,poliisi ne myöntää ja hieman pidemmällä välillä kuin vuorokausi :) 35vuotta lajia seuranneena,kyydissä noin 50kisaa,tekemässä liki 100kisaa ni jotain on opittu,ainakin luulisin.Etten ihan eilisen teerenpoikasena täälä kirjottele.
Aika uskomatonta että kisajärjestäjä olisi vienyt kisan jo näin pitkälle ilman lupia? Jos lupia ei vielä ole niin eihän ne ehdi koska ne pitää olla julkisesti nähtävillä tietyn ajan. Ely vai mikä Aly- keskus se niistä huolehtii. Kuka maksaa kulut jos kisaa ei ole, mutta vieläkään tietoa sen perumisesta ei ole? Osa kilpailijoista on jo matkalla kohden Laajavuorta...
no sehän selviää huomenna jos selviää.
aivan käsittämätöntä paskaa koko reitti, merkiltä merkille.. ite ainaki lähen honkajoelle kattoon jokkista!!!
itsekkin ajelemme viitasaaren kohdilla kohti nykäskylää,ajatuksissamme ajaa huomena kisaa.kilpailijoitten yhteishenkilö eilen sano että ajetaan normaalisti,mutta uteliaisuuden vuoksi soitimme poliisille,niin sielä ei oikeesti ole sulkulupa hakemusta....että tiedä sitten mitä tuleman pitäää,mielenkiintoista :)
Virallinen kartta pöydällä. Luvat OK ja kisa ajetaan. Piruuttaan viivästävät, jottei reitti tulisi julki ennakkoon.
miten niin merkiltä merkille? tuleeko sit lisähuomioita? eikös jollain se tiekirja jo ole? itse en ainakaan äsken kaikista paikoista niitä tikkuja löytänyt.
Laittaisitteko ees sulkuajat???
Ei niillä mitään karttoja tai tiekirjoja ole, siksi niiden tietoja ei heru, kunhan uhoavat...
Muttakun piruuttaan viivästyttäminen EI vaan nykypäivänä onnistu :( Ei oikeen onnistu tällä konstilla julkinen nähtävillä olo.ja eiköhän täälä ole ihan sama virallinen kartta,se ei tota sulku asiaa miksikään valitettavasti muuta.sielä kun joku talon isäntä sanoo että minä menen nyt kyläseppään kahville,ni sehän menee...että saattoja voi olla raakasti :)
Kaksi ekaa pätkää solkuun ennen kymppiä. Ei ehdi ajaan läpi, ellei ole karttaa. Kartan saa Jyskälän poliisilta.
Saisko vielä tarkat ajat?
Mikä hinku joillakin on mennä suhaamaan sinne sitä reittiä ennen kisaa? Juurikin sitä ylimääräistä ajoa yritetään saada pois kun se risoo paikallisia joiden kanssa pitäs olla väleissä kun ralleja aiotaan järjestää tulevaisuudessakin.
Kartoista ja reiteistä ei senkään takia huudella etukäteen kun tämä on pimeä ralli. Se tarkoittaa sitä, että se on kilpailijoille ennakkotutustumaton/nuotittamaton. Eli vielä suomennettuna ennen erikoiskokeen ajoa kukaan kilpailija tai edes kilpailulisenssin omaava ei saa tutustua tiestöön paikan päällä.
Järjestäjä saisi ennakkovonkaamista ja sahaamista vähemmäksi kun katsojat saisivat reittikartan tunnin ennen sulkujen alkua, kuten Joutsassa oli.
sen sai kyllä päivää ennen. ykkösen sulku 9.30. kakkosen 9.50.
Ja nelosen 13:00?
kyllä ja kolmosen 12.25
Niin kauan, kun kukaan ei tee valitusta asiasta, Jyväskylän alueen rallien järjestäjät panttaavat karttojen julkiseksi tulemista viimeiseen hetkeen asti. Mukana kuvioissa on luultavasti sulkuasioista päättävät tahot. On jo ajat sitten sovittu, jotta luvat tullaan myöntämään. Virallisesti päätös tehdään vasta viimeisenä päivänä, kuten tänäänkin.
Eiväthän tuon tason järjestäjät ota mitään riskejä, ettei lupia myönnettäisi.
No, niin kauan pelleilevät lupahommien kanssa, kun jää kerran kisa ajamatta!
Sama homma tuon liiallisen merkkaamisen kanssa pätkillä. Joku kerta jää TAAS jokin paikka ilman ja sit tarvitaan lanssia.
Sais jäädä nuo turhat merkit veke ja merkkaajat.
Antaisikko pillua jos antaisin sulle kikkeliä?
Tuun lerputtaa lerssiäni sun nenän päälle!
spooo antaa ja smooo vetää kikkelin anaaliin
Sama täällä.. tykkään yöllisistä puuhista haluasikko alkaa oleen.... numero on : 040 5632871
Kyllä nyt vedetään ranteita auki, kun ei lapset nää runkia... Voi teitä pienokaisia...
Huomenna tulee pilluu!
jossei honkajoelta saa römpsää ni ei sitte mistää!!
Metästä sitä piukeeta eikä mistää joelta.....
http://www.youtube.com/watch?v=ab_0QZtxd3s&feature=relmfu
Oikeesti miettikää ny vähän mitä kirjottelette.... ei saatana mitä paskaa! PS. tykkään Penisken jatkeista
TROLLIIII
Janiksen petke toivoisin syvästi (pimpastani) etä ottaisit yhteyden pillumaakari keskusteluu! Kiitos
Pillumaakari on varasttu soita tuherokassalle
Kvick1 sulki yhteyden
gelin swe estettiin tältä palvelimelta.
Urheilu ja kuntoilu:
Moottoriurheilu
Formula 1
Heikki Kovalainen
Karting
Kimi Räikkönen
Motocross
MotoGP
Ralli-autoilu
Rata-autoilu
Yleistä moottoriurheilusta
AIHEALUEET:
Ajanviete
Autot ja liikenne
Harrastukset
Koti ja rakentaminen
Lemmikit
Matkailu
Muoti ja kauneus
Nuoret
Paikkakunnat
Perhe
Ruoka ja juoma
Ryhmät
Seksi
Suhteet
Talous
Teknologia
Terveys
Tiede ja kulttuuri
Tori
Työ ja opiskelu
Urheilu ja kuntoilu
Viihde
Yhteiskunta
MUUTA:
Suomi24
Aakkosellinen hakemisto
Kommentaattori
Tältä sivulta on siivottu kirosanoja.
Näytä koko sivu alkuperäisessä muodossa
Poista kirosanafiltteri käytöstä
Suomi24 / Urheilu ja kuntoilu / Moottoriurheilu / Ralli-autoilu / Tuhansien järvien ralli
55 Vastausta 230 Lukukertaa
Tuhansien järvien ralli
Tilaa palstan RSS-syöte
Aloita uusi keskustelu
Poista kirosanafiltteri käytöstä
kaarra20121
29.6.2012 14:54
0
Ensiviikonloppuna ajetaan rallia Jyväskylässä. Löytyykö reittivinkkejä?
VASTAA
Jaa viesti
Ilmoita asiaton viesti
Google-mainokset
Ja matka jatkuu
Autoliiton AL-turva -jäsenyydellä pidät huolen, ettet jää tien päälle
Autoliitto.fi/Edut
Kutista kaikki kommentit
Tietooo
29.6.2012 21:17
0
Sulje
Joo!!!
Lankamaa, Laukaa, Valkola ja Ruuhimäki!!!!
VASTAA
Jaa viesti
Ilmoita asiaton viesti
tietoooo2
30.6.2012 11:49
0
Sulje
Jep Lankamaan latomutka voi olla kova paikka pimeeseen ilma merkkiä :P
VASTAA
Jaa viesti
Ilmoita asiaton viesti
reittii
30.6.2012 12:23
0
Sulje
EK4 1000 Lakes Rally 7.7. 2012
EK4 1000 Lakes Rally 7.7. 2012 kokoontuminen klo 11:30 (sulku alkaa klo 13) SEO Kuohu Kuohun Paja Oy Keuruuntie 1702 41930 Kuohu
Eli Kuohun nurkissa olisi ek4..
VASTAA
Jaa viesti
Ilmoita asiaton viesti
volvomanen11 potkaistiin.
VOlvovittu pelsdsjfksdjfkvksdkvnmxcmkdbvj persereikä vuokkolavio
läpi ajettu, ykkönen huonossa kunnossa, mutta muuten hienoja teitä, nelosella nilkka suorana... Ja löytyhän se PAIKKAKIN!
missä päin se "paikka" mahtaa sijaita?
Jossain ek1 lähdön ja ek4 maalin välissä... =D Luuletko että kaikille sisäkurvihinkkaajille sitä täällä alan huutelemaan... Ammomiehet varmasti paikan löytää.
0 12, Hyvin toimi paikka...
Vittu sie ei koko reitillä ollu 0 12 paikkaa :) ei es kaljahatun opetuslapset ois saanu laskettua noin vitulleen :) tässä on jo tosi paljon laukaan lisää.....
Olihan siellä kakkosella "paikka" kun katsojat laski ensin siiman alas, että ensimmäiset veti risteyksen pitkäksi ja keräs nauhat mukaan. Onko siinäkään nyt mitään järkeä?
Höpö höpö!!!!!!
Saattaa olla rallyman0070 jonkinlaista mielipahaa, kun ei varmasti "runkia" nähnyt koko kisassa... Sen verran voin paikallaolijana sanoa että järkkäri sitä siimaa tiputti 0 vai 00-auton jälkeen ettei nyt taas syyllistetä yleisöä!!
rallikeisari on oikeassa.. paikan järkkäri laski siiman kun nollat oli menny.. et ei yleisön vika, ja oli siima kunnolla näkyvissä esim nevanpään ja kotamäen ulkoiluissa. kymmenkunta pitkäksiajoa ja oliko 5 jotka tarvitsi nostoapua.
juupajoen nurkille kannattaa mennä pyörimään,voi nähdä enemmänkin kuin vilauksen
EIköhän nyt olla jo aika pahasti myöhässä tästä tapahtumasta!!