Moi,
Itse olen lähdössä Mallorcalla elokuun alussa ja kaikki mahdollinen tieto on tervetullutta. Mitä kannattaa viikon aikana nähdä? Minkälainen kaupunki Palma on? Tarkoitus on myös vuokrata auto muutamaksi päiväksi, tuleeko kiinnostavia paikkoja mieleen missä käydä?
Kiitos paljon vastaajille!
Itse olen lähdössä Mallorcalla elokuun alussa ja kaikki mahdollinen tieto on tervetullutta. Mitä kannattaa viikon aikana nähdä? Minkälainen kaupunki Palma on? Tarkoitus on myös vuokrata auto muutamaksi päiväksi, tuleeko kiinnostavia paikkoja mieleen missä käydä?
Kiitos paljon vastaajille!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo auto kannatta vuokrata ja ajella pieniä kyliä ja rantapaikkoja. Tippukiviluolassa kannattaa käydä autoretkellä ja samalla tulee muutakin nähtyä. Auton vuokraus viikon matkalla riittää ehkä 2pv
juuri lauantaina palasimme kahden viikon matkalta mallorcan alcudiaan ja lystiä oli. ehdottomasti kannattaa vuokrata auto ja kahdessakin päivässä kerkeää nähdä jo paljon. ford focuksen sai paikan päällä 42 egellä/pv. palman kaupunki on suuri ja ehkä parasta on tutustua siihen kävelemällä (joutuu tosin talsimaan kovasti) Jos haluaa nähdä vuoristoja, suuntaa Antraxiin, Valdemossaan ja Solleriin; nämä tiet eivät tosin ole heikkohermoisille ! Alcudiassa kannattaa ajella Formentorissa, Puerto de Pollencassa ja Puerto de Alcudiassa; kauniita seutuja. Kahden viikon aikana oli yksi aika pilvinen päivä, kaksi puolipilvistä ja loput todella aurinkoisia ja lämpimiä. Ruokapaikkoja tietysti joka lähtöön; Alcudian satamassa hyvä Bodega des Port-ravintola, jossa mahtavat puitteet ja maukas ruoka. Aurinkoista lomaa !
Mallorca on ehdottomasti vaivattomimpia kohteita maailmassa ! Sieltä saa kaikkea, mitä tarvitaan ja löytyy erilaisia paikkoja ja maisemia.
Espanjalaiset ovat vain kovia tyrkyttämään joissain kohteissa.
Ilmastollisesti kiva suomalaiselle ja hyvät palvelut. Varsiinkin perheellisenä tykkään, lapsemme ovat olleet reissuissa heti syntymästään saakka.
Jos tykkää kaupungin läheisyydestä, Palma on ok mutta muutoin suosittelen pienempiä kohteita.
Mallorcalla kannattaa tehdä retki Solleriin, puujunalla matka on ikimuistoinen, matka maksaa n. 11 euroa per henkilö. Varaa riittävästi aikaa paikan päällä olemiseen. Matkoihin junalla menee nimittäin tunti per sivu. Perillä on ihana pikku kaupunki ja sen satama Porto Soller. Palmaa kannattaa ihastella sitä varten kulkevien turistibussien kakkoskerroksesta. Niitä kulkee pitkin päivä, kiertoajelu kestaa vajaan 1,5 päivää. Palmassa kannattaa tietenkin katsella katetraali ja muut upeat rakennukset. Ruokapaikat vaihtelevat kovasti hintatasoltaan, joten kannattaa katsella rauhassa. Mallorcalaiset ovat tottuneet siihen, että ruokalistaa voi tutkia rauhassa, ennen kuin päättää jäädä syömään.
Palmassa on ihana kukkakatu ja espanjalaisella torilla haluaa piipahtaa useitakin kertoja. Liikkua kannattaa Palman alueella paikallisilla busseilla, matka maksaa 1,10. Pidemmille reissuille taas kannattaa vuokrata auto.
Hauskaa matkaa.