Polykystinen munasarjaoireyhtymä

Hei!
Mikäli joku tietää PCO:sta käytännössä, sen oireista ja hoidosta, niin voisitteko kertoa omakohtaisia kokemuksia. Lääkäri epäilee sen olevan syynä epäsäännöllisiin kuukautisiini, mutta en tajunnut kysyä siitä sen enempää. kiitos kaikille, jotak lukivat tämän ja kenties vastasivat.
43422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei !
Mulla on todettu lievä PCO, se todettiin kun aloin yrittämän raskaaksi tuloa eikä onnistunut.
Mulla oireet on:lievä liikakarvoitus sekä epäsäännöllinen kierto.
Hoitoa kyseiseen ei ole. Jos haluaa säännölisen kierron niin terolut on yksi lääke siihen jota syödään kierron 15-24pvä, ja jos haluaa raskaaksi eikä tule n.1/2v sisällä niin ensimmäinen hoito usein PCO potilaalla on clomifen tabletit.
Ei tämä kuolemaksi ole:) joten älä huolehdi, meitä on monia naisia joilla on tämä. Enemmän tietoa saat tuolta vauva-lehti.fi lapsettomuus/vauvakuume keskusteluista, siellä meitä on monia.

Äänestä
  • Helpottavaa kuulla että sitä on muillakin. Itselläni on erittäin epäsäännölliset kuukautiset ja nyt syön 8. päivää Terolutia (ei kylläkään mitään tehoa). Mulla ei juuri ole liikakarvoitusta eikä PCO:ta ole varmistettu, toistaseksi vain yksi vaihtoehdoista.

    Olen vasta 18 enkä siis ole lähimainkaan yrittämässä raskaaksi. Itse asiassa ajattelin ennen tätä, etten hankkisi lapsia koskaan, mutta nyt kun lapsettomuuden mahdollisuus on ajatuksissa, ei voi olla ajattelematta asiaa kun kadulla tulee muksuja vastaan.

    Kiitos vastauksestasi, se helpotti oloa... =). Toivottavasti saat jälkikasvua, kuulostat siltä ettei susta huonoa äitiä ainakaan tulisi.

    Äänestä

  • - - - kirjoitti:

    Helpottavaa kuulla että sitä on muillakin. Itselläni on erittäin epäsäännölliset kuukautiset ja nyt syön 8. päivää Terolutia (ei kylläkään mitään tehoa). Mulla ei juuri ole liikakarvoitusta eikä PCO:ta ole varmistettu, toistaseksi vain yksi vaihtoehdoista.

    Olen vasta 18 enkä siis ole lähimainkaan yrittämässä raskaaksi. Itse asiassa ajattelin ennen tätä, etten hankkisi lapsia koskaan, mutta nyt kun lapsettomuuden mahdollisuus on ajatuksissa, ei voi olla ajattelematta asiaa kun kadulla tulee muksuja vastaan.

    Kiitos vastauksestasi, se helpotti oloa... =). Toivottavasti saat jälkikasvua, kuulostat siltä ettei susta huonoa äitiä ainakaan tulisi.

    ihan kauheesti, lämmitti mieltä kun sanoit että musta tulisi hyvä äiti*halaus*

    Kuukautiset alkaa yleensä 3-4 pvä terolutien lopettamisen jälkeen, mulla alkoi joskus peräti 7-10pvän jälkrrn mutta alkoivat kuitenkin.

    Sulla on vielä aikaa miettiä tota lapsi juttu, itselläni ikää on jo 33v joten....ja suurin toive mieheni kanssa on saada pieni suloinen vauva:)

    Äänestä

  • Hei siskot! Olen jo kohta kuuskymppinen ko. oiretta sairastanut. Söin aikoinaan koekaniinina sekä Terolutia että Clomifeniä siis silloin kun niitä vielä testattiin. Hyviä lääkkeitä olivat, tulin itse raskaaksi neljä kertaa ja viimeisen kerran vain yhdellä munasarjalla. Ko. oireyhtymässä saattaa käydä myös niin kuin minulla, että hedelmöittymättömät munasolut jäävät kasvamaan kystinä munasarjoihin, jolloin ne pitää poistaa. Itse kävin läpi tällaisen leikkauksen neljä kertaa, mutta kaikesta selvittiin ja nyt minulla on jo neljä lapsenlastakin. Yhdelle tyttäristäni ilmaantui sama oireyhtymä, mutta hänkin on kahdesti jo onnistunut tulemaan raskaaksi, että toivoa teillä nuorilla on. Terv. Kaiken kokenut

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


--- kirjoitti:

Hei!
Mikäli joku tietää PCO:sta käytännössä, sen oireista ja hoidosta, niin voisitteko kertoa omakohtaisia kokemuksia. Lääkäri epäilee sen olevan syynä epäsäännöllisiin kuukautisiini, mutta en tajunnut kysyä siitä sen enempää. kiitos kaikille, jotak lukivat tämän ja kenties vastasivat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu