Ongelma elatusapumaksuissa

Onko itsestäänselvyys että jos on todettu ettei etävanhempi pysty maksamaan elatusapua kuin 20 euroa/lapsi/kk että lasten huoltaja saa minimelatusavun (n. 150) - 20euroa Kelalta?
3113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei niitä "munaveroja" hoideta näillä palstoilla. Hyvä, että maksaa edes sen verran! Me veronmaksajatahan joudumme ikävä kyllä maksamaan, jos elatusvelvollinen ei hoida hommaansa. Nämä elatusmaksupinnarit vaan täytyisi saada vanhan hyvän ajan mukaan vaikka kuokkimaan peltoja (Lammilla oli laitos), jos eivät hoida ruokkojaan.

Äänestä
  • Ne joutuu maksamaan heti takas, kun töihin joutuu/pääsee, maksamattomat ruokot otetaan joka tilistä niinkauan, kun ne on maksettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätieto raastaa kirjoitti:

Onko itsestäänselvyys että jos on todettu ettei etävanhempi pysty maksamaan elatusapua kuin 20 euroa/lapsi/kk että lasten huoltaja saa minimelatusavun (n. 150) - 20euroa Kelalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu