Nasonexista nenän väliseinä vereslihalle?

kipunenä

MInulla alkoi pari päivää sitten nenä särkeä ja alkoi tulla verta nenästä. Ei vuotamalla, mutta sen verran kuitenkin että sitä verta pitää niistää pois.

Katsoin lampulla ja peilin avulla nenään ja näin hiukan sitä nenän väliseinän aluetta, se näytti olevan ihan vereslihalla, verta tihkuu läpi. Nenän väliseinä särkee laajemmaltakin alueelta, kuin vain suoraan limakalvolta. Jos koskee nenään esim. nenän juuresta missä se väliseinä (rusto?) alkaa, niin se sattuu.

Voiko tämä johtua Nasonexista ja limakalvojen kuivumisesta? Ainakin haittavaikutuksissa mainitaan nenän verenvuotoa jne.

Lopetin Nasonexin käytön silloin kun tätä verenvuotoa alkoi tulla, mutta vielä ei tilanne ole parantunut, edelleen särkyä ja verentuloa. Asiaa pahentaa vielä alkanut flunssa, niistäessä se limakalvo "repeää" ja niistäminen sattuu.

A-vitamiinitippoja en tässä vaiheessa uskalla kokeilla, silloin kun nenän limakalvot olivat tätä paremmassa kunnossa, niin silloinkin a-tipat aihuttivat lievää kirvelyä. Olen laittanut nenään sesamöljytippoja, se ei ainakaan kirvele.

Riittääkö tuo sesamöljytippojen käyttö hoidoksi?

4

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kipunenä

      Unohtui edellisestä viestistä, että Nasonexissa oli toinen purkillinen menossa, eli en ole sitä sen kauempaa käyttänyt. En ole käyttänyt muitakaan vastaavia nenäsumutteita vuosikausiin.

      Silloin tällöin olen käyttänyt Duactia, mutta sitäkin aika vähän. Tänä keväänä alkoi tuo nenän tukkoisuus pahentua siinä määrin, että otin tuon Nasonexin kokeiluun.

    • giigungaagun

      Älä niistä!

      Jos räkä/veri vuotaa, niin laita tuppo. Mutta älä niistä: Niistäminen pahentaa asiaa. Tai jos on paikat niin tukossa, niin älä niistä turauttamalla koko keuhkojen sisältöä, vaan ihan vaan kevyesti.

      http://www.verkkoklinikka.fi/?id=6743906&page=4434656

    • teija.dunder

      Nasonexista ja muistakin nenästeroideista voi tulla haittavaikutuksena nenäverenvuotoa. Osalla oiretta vähentää annostuksen harventaminen tai käyttöpäivien vähentäminen sekä suihkautustekniikan muuttaminen siten, että suihke laitetaan aina vastakkaisen puolen kädellä jolloin se suuntautuu nenän kuorikoihin eikä väliseinään johon se muutoin herkästi ohjautuu ja jää liian pienelle alueelle. Nenän huuhtelu kannulla sopii osalle oireisista sekä ölytippojen käyttö.

    • kipunenä

      Tuota kannuhuuhtelua joskus kokeilinkin (tukkoisuuteen), mutta siitä tuli särkyä poskionteloihin.

      Nuo öljytipat vaikuttavat vähentävän ärsytystä, pitää ottaa ne jatkossa säännölliseen käyttöön. Tosin olen pari päivää laittanut myös betadinea topsy-puikolla nenän väliseinään ja ottanut särkylääkettä. Tässä iltapäivällä tilanne on mennyt parempaan suuntaan, verentulo ja särky on vähentynyt. Nasonexia en taida kyllä enää uskaltaa jatkossa käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4742
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3212
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2959
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1710
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1490
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1294
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1019
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      961
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      29
      953
    10. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      105
      936
    Aihe