Ongelmana näyttö

mitä ihmettä

Mistä johtuu kun kannettavan näyttö on mustana? Toimii vain tietyssä asennossa. Näyttöä joutuu kuikuilemaan melkein näippäimistön ja näytön välistä, näyttö mustana sen normaalissa asennosa.
Kannettava on 4-5 vuotta vanha, Fujitsu siemens merkkinen ja windows vista.

Mitä korjaukset tulee suunnilleen maksamaan jos se sitä vaatii vai kannattaako ostaa kokonaan uusi kannettava?

5

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takkari

      Näytönohjaimen kaapeli on väsähtänyt, uusinta edessä. Itsellä oli eri merkissä sama ongelma. Piuhan vaihtaminen maksoi 130 euroa.

    • Kerropa vielä

      koneesi tarkka malli, niin joku voisi neuvoa linkin ko. kaapeliin

    • Vistakoksi

      Voi myös olla näytön valaistuksen invertteri, joita myös mm. HP:n laitteissa on mennyt sillion tällöin.
      Jos koneesi on kuitenkin sen verran vanha, että siinä on Vista käyttiksenä, väittäisin, että mukavampi on käydä ostamassa uusi kone ja mydä/lahjoittaa vanha kone varaosiksi.
      Uusissa koneissa taitaa olla itsessän mahdollisuus vanhan koneen tietojen siirto uuteen uuden käyttöönoton yhteydessä - tarkista asia myyjältä.

    • Osta lisänäyttö näyttöpiuha viereen. Mulla meni pimeeksi Acerin kannettavan näyttö, ei kannata korjata. Tuo lisänäyttö on jopa parempi ja maksoi vain 30 euroa.

    • XD XD

      mulla meni yhtäkii vaaan näyttö isoks ku olin intternetis:(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      681
      2593
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1296
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1168
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      12
      1125
    5. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      43
      978
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      965
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      939
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      101
      883
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      769
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      751
    Aihe