Kävin eka kertaa tällä sivulla.
Luin juuri jostakin keskustelusta seuraavaa:
......100W panelin viikko tuotto on puolipilvisellä säällä pyörinyt siellä 50-80Ah:n .....
Tämä tarkoittanee että Paneeli puskee keskimäärin noin 1 amppeeria tunnissa.
Tässä toinen esimerkki:
Annan nyt kahden vuoden kokemuksella suraavaa tietoa paneelin tuotosta.
Itselläni on 80 Watin paneeli ja Sunwindin säädin josta näkee hyvin amppeerit.
Auringon paisteella keskellä päivää 80 W paneeli (12volttia) lataa 5 amppeeria. Ampperimäärä vaihtelee hieman aurinkokulmastakin johtuen eli käytännössä 4.5.-5.5 amppeeria.
Paradoksaalisesti paneeli on ladannut yli 6 amppeeriakin kun on ollut ohutta yläpilveä ja tuullut. Järven aallot heijastavat ja hajavalo on ollut kirjasta. Näitä päiviä ei ole ollut montaa.
Pilvisellä päivällä amppeerimittari näyttää yleensä 1-1,5 amppeeria. Oikein paksulla pilvikerrostumalla eli usein kun sataa vettä niin mittari amppeerimittari näyttää 0,5 amppeeria. Kevyt poutapilvisää, niin mittari on noin 2 amppeeria
Nämä voi sitten kertoa tuntimäärillä, kuinka mnta ampperituntia lataa päivässä. Juhannuksena enemän ja syksyllä vähemmän.
Samoin amppeeritunnit voitanee suhteuttaa myös paneelin tehoon eli esim. 160 watin paneelit antaa tuplat amppeerit siitä mitä ilmoitin.
Eli keskimäärin 100 Watin paneeli antenee tuon noin vähän reilun 1 amppeerin tuoton, koska aina ei paista eurinko
Paneelin tuotto pilvisellä säällä
1
7854
Vastaukset
- Viikkokirjaus
100W panelin vuosituotto on kutakuinkin vuodessa 100kW. Oletuksena että kaikki saadaan käyttöön. Mikäli kaikki menee akun kautta käyttöön niin tuottoa on silloin n. 80kW.
Sadesäällä 100W paneli pukka kun pilvet ovat vaaleita ja aurinkoa ei havaitse pilvien lävitse 0,2-0,5A.
Itsellä 100W paneli on parhaillaan ladannut 6,8Ah akkua tunnissa joten voin allekirjoittaa väitteesi. Tämä tosin vaatii täydellisen auringonpaisteen ilman että pilvi pääsee eteen. Kesäisin hyvä viikko tuotto pyörii 250-300Ah:n paikkeilla, puolipilvisellä 100-250 sadeviikolla tuottoa tulee 30-100Ah. Talvella tuotot voi jakaa kymmenellä jolloin päästää hyvin lähelle totuutta. Kaamos menee "sadeviikkona".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539