Katselin tästä pirtin ikkunasta ulos ja tiellä n. 50 metrin päässä, oli pyitä, ensi näkemältä n. 15. Niitä oli kuitenkin tien sivuillakin lisää. Katselin eukon kanssa kiikareilla. Kun tiellä kulki auto, pyyt lehahtivat viereiselle pellolle ja oli niitä ainakin 30.
Harvemmin niitä näin montaa näkee. Minäkin olen useimmiten nähnyt yksittäisiä, puiden oksilla silmuja syömässä. Ja tuossa kaivopolun varrella, niitä juoksenteli muutamia. taisi olla poikue.
Mutta tässä parvessa oli nyt isompia ja pienempiä pyitä. Olivatkohan ne pienemmän kokoiset poikasia, vai onko sukupuolilla kokoeroja?
Hieman kyllä mielessä kävi tuo vanha viisaus "pienenee kuin pyy maailmanlopun edellä". Ettei nyt vain, kun järjettömät politiikot ovat meidät EU-ikeeseen ahdistaneet, olisi lopun ajat käsillä? Että voisiko olla niin, että osa pyistä (nuoremmista lähtien), on jo jäänyt pysyvästi pienemmiksi?
Pyyparvi
6
275
Vastaukset
- tunnistitko..
varmasti ettei ollu fasaani
- Suurta ja pientä
Voisinhan niihin fasaaneihinkin uskoa, mutta ei kyllä ollut sellaista värikkyyttä missään, kuin fasaanikukoissa on. Jos sitten olivat kaikin naaraksia.
Ei kyllä ole koskaan näillä kulmilla fasaaneja näkynyt, vaikka vuosikymmeniä on katseltu. Enkä yhtään tiedä, pitävätkö fasaaninaaraat tapanaan lähteä vaellusmatkoille, kuten ne Egyptin heinäsirkat, tahi tunturin sopulit?
- Holden C
Minä kyllä arvelisin moista laumaa kyyhkysparveksi, luultavimmin sepelkyyhkyjä.
- saman vuoden..
fasaanipoikanen ei ole kovin värikäs.Poikueessa 10 12 niin pari poikuetta voi olla.Pyy ei ole niin isoissa parvissa.Kyyhkynen on mutta se on kovin arka yleensä mutta eihän kaikki tarvi olla yleensä
- Suurta ja pientä
Niin, taidatte olla oikeassa. Olihan niillä sellainen vaalea kohta ta rengas, jossakin niskassa. Kahtelin tuossa taas, kun nyt aikaa tuli, tuota lintukirjaa ja huomasin, että sellaista vaaleaa on sekä sepelkyyhkyllä, että fasaanilla.
Tuo halvatun kirja kun vain näyttää sen urokse ja oikein komeassa värikkyydessään, eikä sellaisesta ollut tietoakaan näissä linnuissa yhdessäkään. Sopisi olla sen naaraksenkin kuva, että tunnistamisessa ja kirjassa olisi jotain tolkkua.
- Tarkista vielä
Niiden fasaanien kanssa on asia niin, että koiraat jättävät poikasten hoitamisen kokonaan naaraiden huoleksi. Näihin aikoihin on siis mahdollista nähdä parvia, joissa on naaras poikasineen. Tosiaan ainoastaan se koiras on värikäs, naaraat ja nuoret ovat ruskean kirjavia. Fasaaninaaraan tunnistat kuitenkin huomattavan pitkästä taakse sojottavasta pyrstöstä. Lisäksi fasaanit pysyvät viimeiseen asti maassa, ja pakenevatkin yleensä juosten.
Pyylle olisi mielestäni aika epätyypillistä käytöstä lentää pellolle, sillä yleensä ne pysyttelevät visusti metsässä ja muutenkin piilottelevat aika hyvin. En kuitenkaan sano etteikö olisi voinut olla. Huomaa, että peltopyy on taas eri laji ja tietyillä alueilla yleinen.
Sepelkyyhkyn erotat pyystä helposti esimerkiksi siten, että se on väritykseltään hyvin tasainen ja harmahtava (pyy on rinnasta täplikäs). Se valkoinen läikkä kaulansivussa on vain aikuisilla sepelkyyhkyillä, nuorilla tai poikasilla sitä ei ole. Myöskään pyyllä ei ole varsinaista valkoista läikkää.
Sepelkyyhky kuulostaa järkevimmältä vaihtoehdolta tähän uusimpaan havaintoosi, sillä se etsii ruokansa tyypillisesti pelloilta ja kerääntyy parviksi pesinnän jälkeen. Eri kokoiset linnut selittyisivät sillä, että seassa on sekä nuoria että vanhoja lintuja. Sen sijaan aikaisemmat havaintosi mm. puun silmuja syövistä linnuista sopii pyyhyn oikein hyvin.
Kannattaa vielä katsoa uudelleen, jos tulee tilaisuus, jotta saat varmuuden tähän asiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus33626Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872012Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50826- 47754
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34728Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184708Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119705Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35692- 35640
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127638