50-luvun sähkölämmitteiseen taloon varaavan takan asennus

Sade

Suunnitelmissa siis ostaa 50-luvun omakotitalo, jossa ei ole tällä hetkellä takkaa tmv. Talossa tietenkin savupiippu, liesituuletin siihen kohdistettu.

Asiasta paljolti tietämättömänä, uutena talon ostajana tiedustelen, millainen prosessi on saada varaava takka/leivinuuni yhdistelmä asennettua jälkikäteen taloon, jossa ei ole tulisijoja? Paljonko suusin piirtein maksaa asennuksineen? Kiitokset etukäteen jotain asiasta tietäviä!

11

2674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+15

      Asioita, joita täytyy ottaa huomioon: onko hormissa tulisijalle kelpaavaa reikää - koko hormisto on voitu tehdä ilmanvaihtoa ajatellen, eikä ole riittävän tiivis eikä riittävillä paksuuksilla tehty. Etenkin välipohjan kohdalla voi olla, että ei olekaan tehty paksunnosta/hiekkalaatikkoa piipun kohdalle.
      Kestääkö talon rakenteet takan painon? Mihin kerrokseen takka olisi tulossa? keskikerrokseen (jos siis kyseessä on tyypillinen rmt, jossa kellari, asuinkerros ja vinttikerros) takan asentaminen voi vaatia lattian rakentamisen kokonaan uusiksi. Tulisijan alle ei saisi jäädä puisia rakenteita (ellei turvaetäisyydet täyty).

      Takka itsessään maksaa jotain 2000-4000 euroa. Savupiipun uudelleen rakentaminen ei ole kovin kallista, hankalaa kylläkin (sotkuista työtä valmiissa asunnossa), 1000-2000 euroa. Jos lattiaan tarvitaan kantavia rakenteita, niin se maksaa sitten 1000-25000 euroon.

      Ja kaikkien hinta riippuu siitä, paljonko olette valmiita itse tekemään työtä. materiaalikustannukset eivät ole suuret, mutta ostettu työ on todella kallista.

      • paljon maksaa

        Jos joutuu kyselemään kustannuksia netistä, niin ei varmuudella osaa itse tehdä tarvittavista töistä muuta kuin rakennussiivousta

        50-luvun talo ei takuulla ole ollut alusta asti sähkölämmitteinen. Jotain tulisijoja tai öljylämmitys on ollut joskus, mutta miksi niistä on luovuttu? Luultavasti siksi että korjaaminen olisi ollu liian kallista.

        kevyen peltisen tulisijan taloon saisi ehkä kohtuullisilla kuluilla, mutta raskas varaava takka tulee luultavasti hyvin kalliiksi.


      • Sade
        paljon maksaa kirjoitti:

        Jos joutuu kyselemään kustannuksia netistä, niin ei varmuudella osaa itse tehdä tarvittavista töistä muuta kuin rakennussiivousta

        50-luvun talo ei takuulla ole ollut alusta asti sähkölämmitteinen. Jotain tulisijoja tai öljylämmitys on ollut joskus, mutta miksi niistä on luovuttu? Luultavasti siksi että korjaaminen olisi ollu liian kallista.

        kevyen peltisen tulisijan taloon saisi ehkä kohtuullisilla kuluilla, mutta raskas varaava takka tulee luultavasti hyvin kalliiksi.

        Kiitos tiedoista. Tulisijan hormi kyllä löytyy, mutta todellakin harmillisesti tulisijoista on jostain syystä luovuttu. Tuo olikin hyvä idea, jota en ollut itse ajatellut, että kevyt peltinen tulisija taloon olisi myös mahdollinen.


      • Sade

        Hyviä pointteja toit esille!
        Talo on tyypillinen kolmikerroksinen omakotitalo, varaava takka tulisi talon toiseen kerrokseen. Kaikki nuo edellä esille tuomasi asiat huomioon ottaen, voi olla, että emme sitä varaavaa takkaa tähän taloon saa, todella harmi.


      • Hyvä peli käytännöss
        Sade kirjoitti:

        Hyviä pointteja toit esille!
        Talo on tyypillinen kolmikerroksinen omakotitalo, varaava takka tulisi talon toiseen kerrokseen. Kaikki nuo edellä esille tuomasi asiat huomioon ottaen, voi olla, että emme sitä varaavaa takkaa tähän taloon saa, todella harmi.

        Tiedän monta tuon ikäistä taloa johon on asennettu kevytrakenteinen pellettitakka joka toimii termostaatin ohjaamana. Termostaattiohjaus antaa tasaisen lämmön koko taloon ja lisämahdollisuus on käyttää kanavistolla varustettua takkaa, malleja on monia. Katso vaikka www.indot.fi


    • asdaST

      Jos takka tulee vanhan tulisijan paikalle niin mitä todennälöisimmin tulisija on ollut keittiössä painava liesi tai muissa huoneissa pönttöuuni. Mahdollista on tietenkinettä on ollut kevyehkö tiilistä tehty takka. Leivinuuni on aika massiivinen joten vanhan ison hellan kohdalle saattaisi onnistua. Rakenteet kannattaa joka tapauksessa tarkistuttaa ammattilaisella. Hormi vaatinee kunnostusta koska on vanha ja ollut pitkään käyttämättä.

    • 7+4

      Jos takalla saat säästettyä 1000 kWh edestä sähköä vuodessa niin kannattaa miettiä kerran jos viidennenkin takan rakentamista.

      Toinen kysymys on piipun suhteen sen kunto. Asian voi testata merkkisavuilla/ antaa palotarkastajan tehdä se työ. Asunnon ikä huomioon ottaen on tuossa varmasti ollut enemmän kuin yksi tulisija aikaisemmin mikäli sitten ei ole ollut vesikiertosta lämmitystä ja pannuhuonetta (oletettavasti ei sillä tuntuisi ihmeelliselle jos vesikiertoinen on jossain remontissa vaihdettu suorasähköön).

      • numerot pielessä

        1000kwh? Vähänkin isommassa 50 luvun talossa sähkönkulutus on 30 000kwh/vuosi, ja sen tiputtaa puulämmityksellä alle 20 000kwhn. Ei siinä nyt montaa vuotta mene, jos vaan puut saa edullisesti


      • koivuklapipelle

        Juu... motissa koivua on 80% hyötysuhteella poltettuna 1360kWh. Siitä voi sitten laskea paljonko puuta pitää polttaa. Ja onhan se takka muutakin varten kun sähkön säästöä. Takan teettäminen kannattaa aina, ainakin nykyään kun sähkö ei ainakaan halvemmaksi muutu. Puuta kuitenkin suomessa riittää. Ja älä osta puita jobbarilta vaan joltain muulta, vaikka joltain maanviljelijältä joka metsähommia tekee rospuuttoaikoina.


    • .16.

      Aloittaja on varmaan lämpöratkaisunsa tehnyt, mutta noin yleisesti ottaen on fiksumpaa asentaa puukattila, energiavaraaja ja vesipatterit. Jos siis tila antaa myöten ja jos laadukasta isoa tiililäjää ei ennestään ole.

      Esim. halvin Atmos maksaa n. 1500 euroa ja painaa alle 300kg, tehokkuus yli 80%.

      Energiavaraajan voi kiertovesipumpun ansiosta sijoittaa vaikka kellariin ja kiertovesipumppuun UPS-akkuvarmistus.

      Jos kerran puulinjalle lähtee niin lähtee sitten kunnolla, joko massiivinen varaava takka tai nykyaikainen puukattila.

      • niinja..

        Niin ja toki onnistuu myös vapaakierrolla, esim. valurauta Viadrus, halvempi kuin mutkikkaammat sähkö-säätöiset kattilat ja kestävämpi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1601
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      266
      1252
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 65
      834
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      827
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      811
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      797
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      771
    Aihe