Lääkkeessä ei annoslaskuria, mitä ihmettä?

Eli tuossa ventoline evohaler inhalaatiosuihkeessa ei ole lainkaan annoslaskuria, miten ihmeessä minä tiedän että milloin lääke on loppunut ja pitää ostaa uusi? 200 annosta pitäisi tuossa lääkkeessa olla.
1417673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kyllä sen huomaa, kun sieltä ei tule mitään. Mutta mitenpä sitä etukäteen huomaisi??? Ravistamalla ei paljoa voi päätellä.

Meillä kävi lapsen lääkkeessä eilen iltayöstä just se, että lääke loppua tusahti kesken kaiken. Kiva juttu, toivottavasti ei iske ahistus päälle tänä yönä. Huomenna ois lääkäri. Mutta siis vasta huomenna.

Meillä siis lapselle vasta n. kk sitten määrätty lääke, jota pitää tarvittaessa käyttää. No, on käytetty tosiaankin, mutta älyttömiä annosmääriä. Kaipa lekurit tietää. Toivottavasti tämä ilta rauhallinen.

Äänestä

flixotide evohalerissa ei ole myöskään.
On vain laskettava ja merkattava, esim. kalenteriin, koska on loppu.
Vaikeampaa toki tarvittavien kanssa, mutta pakko mikä pakko.
Eli ylös kaikki annokset, niin tiedät varmasti.

gffgfgfg: ponnekaasua tulee vielä kauan lääkkeen loppumisen jälkeen. En luottaisi siihen "että sitten kun tusahtaa niin on loppu". Laskemalla on 100% varma.

Äänestä

Astrazenecan turbuhalereissa on laskuri.
Lisäksi ei ole ponnekaasua, joka pilaisi nielurisat.

Äänestä

Juuri taas tätä! :I


Veteen se "ampulli" ja sen kellumisasennosta näkee paljon on jälellä ym... LUKEKAA niitä ohjeita!!!!!!!!

kIITOS! =)

Äänestä
  • Mitä ihmettä, en ole koskaan kuullut tuollaisesta vesitestistä eikä sitä osannut apteekkarikaan kertoa. Voisitko nyt ystävällisesti kertoa tuosta kun meitä on täällä monta tietämätöntä ilmeisesti.

    1Äänestä

Laita evohaler hylsy vedellä täytettyyn lasiin / tiskialtaaseen ....
jos se kelluu vaakasuorassa (tai lähes) aine on loppu. Jos taas hylsy kelluu pystysuorassa, ainetta on vielä jäljellä!

Kumma, ettei näitä opeteta kaikille!!!!
Minulla oli ihan ohjeissä tämä!

Äänestä
  • Ihan varteen otettava neuvo, tuo vesitesti. toinen vaihtoehto tukkimiehenkirjanpito joka päivä kirjaat ylös mitä menee vai meneekö. Laskuri olisi niin hyvä ja helppo, niin kuin muissakin astma lääkkeissä.

    Äänestä

Ei apteekissa eikä ohjeessa tällaista tietoa.
Tyhmä kysymys ehkä, mutta eikö aine (jos sitä vielä on) ime sitä vettä ja se pilaantuu?

Äänestä
  • Miten se imee, kun toimii ponnekaasun tavoin!??? :D

    Eikä sieltä muutenkaan saa mitään pihalle ilman piippukoteloa..

    Oikea neuvo tuo on, koska sama on minulle opetettu!

    Äänestä

  • Kirjoitan hylsyn reunaan päivämäärän milloin otan ensimmäisen suihkeen , eipä tarvi miettiä sen enempään paljonko on vielä jäljellä.

    Äänestä

Meidän ohjeissa lukee oikein isoin kirjamin, että metallisäiliötä ei saa panna veteen.

Äänestä

Näin on nykyään: Ohjeissa lukee ettei säiliötä saa laittaa veteen.

Itse selvisin hommasta ottamalla metallisäiliön irti muovihylsystä ja ravistelemalla metallisäiliötä korvan juuressa. Silloin tuntee mutta myös kuulee, jos säiliössä jokin hölskyy.

Ohjeissa on hyvä huomio, että myös tuo muovihylsy pitää pestä aika ajoin. Siis sen isomman Babyhalerin lisäksi.

Äänestä

Merkitsen kalenteriin ja pakkaukseen milloin olen kyseisen lääkkeet käytön aloittanut/milloin loppuu. Hyvin toimii👌👍.

Äänestä

Entä jos inhaleria käytetään vain tarvittaessa? Ei siis säännöllisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jopas jotain kirjoitti:

Eli tuossa ventoline evohaler inhalaatiosuihkeessa ei ole lainkaan annoslaskuria, miten ihmeessä minä tiedän että milloin lääke on loppunut ja pitää ostaa uusi? 200 annosta pitäisi tuossa lääkkeessa olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu