Vanhoillislestadiolaiset osaavat pitkän kokemuksen pohjalta järjestää ison massatapahtuman eli suviseurat.
Tapahtuman nettisivut ja muu netin kautta tuleva on korkealaatuista.
Nämä ulkoiset puitteet eivät kuitenkaan korjaa kuntoon sitä, että vl-opit ovat TÖRKEÄÄ Raamatun vastaista VALHETTA!
Tapahtuman nettisivut ja muu netin kautta tuleva on korkealaatuista.
Nämä ulkoiset puitteet eivät kuitenkaan korjaa kuntoon sitä, että vl-opit ovat TÖRKEÄÄ Raamatun vastaista VALHETTA!
Vastaukset 44
Vanhimmat
Kerropa missä se totuus ja oikea usko on?
Siellä, missä korotetaan KRISTUSTA - ei omaa lahkoa.
Siellä, missä opetetaan, että USKO KRISTUKSEEN antaa synnit anteeksi ja tuottaa sielun pelastuksen - ei niin, että vain oman lahkon jäsen voi antaa synnit anteeksi ja tuottaa sielun pelastuksen.
Siellä, missä tunnustetaan toisenkin "kuppikunnan" Kristukseen uskovat saman veroisiksi ja Kristuksen verellä synneistä pois pestyiksi uskovaisiksi kuin oma porukka - ei niin, että korotetaan itseä ja ivataan muita vilpittömiä uskovaisia "epäuskoisiksi".
Siellä, missä viedään evankeliumia eteenpäin Jeesuksen lähetyskäskyn mukaisesti ("Menkää kaikkeen maailmaan...") - ei käperrytä vain oman joukon keskelle vetämään sätkää.
Tuossa on keskeisiä kriteerejä, missä toteutuu Raamatun mukainen uskovaisuus ja sen hedelmät.
Ei ole mitään yhtä ainoata joukkoa, jossa uskovaisuus toteutuu vaan niitä joukkoja on paljon.
Mikään joukko ei tee jäsenistään uskovaisia. Uskovaiseksi ihmisen tekee se, että hän turvaa Jeesukseen Kristukseen omana henkilökohtaisena pelastajanaan ja vapahtajanaan sekä syntiensä sovittajana.
Joh. 3:16
"16. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."
Kerroppa esimerkki sellaisesta uskonnosta, joka ei jollakin muullakin tavalla sido uskovaistaan kuin uskolla?
Mulle ei ole vielä tullut vastaan sellaista uskontokuntaa tai lahkoa, jota ei olisi johdettu vallan himoisten miesten kautta. Jokaisessa uskonnossa ja lahkossa on oma hierarkiansa ja omat sääntönsä ja lakinsa, jotka sitovat jäseniään.
Mikä sinun mielestäsi on uskonto tai uskonlahko, joka ei toimi näin?
Mukava nähdä liikkeen tila 30-40 vuoden päästä, jos elän vielä. Nyt olen 35 vuotta.
Suviseurateltta on ainakin vaihtunut taas uuteen?
Tuntuu,että liike on jonkinlaisessa kriisissä. Lestadius aloitti v.1844. Rauhanyhdistyksiä perustettiin 1900-luvun alussa. Kehitys - kukoistus - taantuminen.
"Mut mä liikun kriisistä kriisiin, kuljen komein askelin
Tahdon ettei mikään ois kuin ennenkin
Kuljen kriisistä kriisiin enkä löydä apua
Onnen sirpaleet mua haavoittaa ja saa
Kriisiin (3x)
http://www.lyricstime.com/ismo-alanko-kriisist-kriisiin-lyrics.html
Elätkö vielä? jos elät, mene suviseuroihin!
ei välttämättä taantuminen, mutta jakautuminen tulee tapahtumaan 10 v sisällä. Puolet porukasta "hyväksyy" tiettyjä asioita enemmän jne..
Nooan aikana oli 8 pelastuvaa.
Niin oli, mutta eikö tuo, että korostat juuri tässä nyt oikein pientä numeraalia, ole jotenkin lihalliselta kuulostavaa pönkitystä toisen ihmisen esittämää mielipidettä vastaan?
Ja Jumalahan lupasi, että koskaan Hän ei enää hukuta ihmiskuntaa veden alle samalla tavoin. Vaan Hänen armonliittonsa luja pysyy aikojen loppuun asti. Että ehkä tuo luvun 8 vetäminen tähän on jotenkin... niin, lihallista korostelua.
Nykytietämyksen mukaan ihmiskunta väheni pienimmilleen, noin 2000 yksilöön, 74000 vuotta sitten. Tämä johtui siitä, että tulivuori Toban purkaus Sumatralla aiheutti niin suuren ilmaston jäähtymisen moneksi vuodeksi, että elämisen edellytykset huononivat paljon.
Aika sisäsiittoista touhua. Serkkujen on pakko mennä naimisiin. Monta kertaa vielä.
Jumalan valtakunta on lähestynyt tee parannus ja usko syntisi anteeksi on keskeinen sanoma ja Jeesuksen käsky
Jos Jumalan valtakunta lähestyy = hyvä asia
Jos vl-herätysliike lähestyy = huono asia
Onko lähestyminen asymptoottista?
Jeesuksen käsky, joka näyttää unohtuneen vl-piireissä, on mennä tekemään kaikista kansoista hänen opetuslapsiaan.
Tietääkö kukaan kuka on tämä Melperi? Onko oikea nimi tiedossa? Millainen tausta ja miksi on niin kiivas VL-vastustaja? Vai kertooko Melperi itse?
Minä tiedän aivan varmasti kuka on Melperi, soita Leo Mellerille ja kysy tarkemmin häneltä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Leo_Meller
1. Tietää
2. On
3. Korkealaatuinen ja tuntee mainitsemasi Väestöliiton(kin)
4. Toivottavasti ei.
Lukaisinpa tuon Wikipedia-linkin...
Siis onko tuo Melperi1 sama kuin Leo Meller???? Voitko Melperi1 itse vahvistaa tai kiistää?
"Siis onko tuo Melperi1 sama kuin Leo Meller?"
Mitäs luulet?
Nyt kyllä toivon että Melperi1 itse vahvistaisi jos todella on henkilöllisyydeltään Wikipediassa esitelty Leo Meller. Ja jos ei ole, niin sekin olisi tärkeää saada tietää.
Kenenkäänhän täällä palstalla ei toki ole pakko henkilöllisyyttään paljastaa.
Melperi kertoi olevansa 35v. nuorimies. Itsellä on monta häntä vanhempaa "mukulaa". :-) Okei.
Melperillä ja Mellerillä ei ole mitään tekemistä keskenään, se on selvä.
___
Olen kyllä kertonut miksi tuo "vain me" oppi on heillä (ja meillä, ja noilla). Kunhan nyt kerrankin lukisi mistä on kysymys. Omat iso-iso vanhempani olivat tuolloin apua hakemassa ruotsinlapista kun tämä hajaannus riehui. Tämä, jonka seurauksena MYÖS tämä vanhoillislestadiolainen liike syntyi ja muodosti keskuspaikkansa Ouluun.
"Rauhanyhditys" on jo vanhempi nimi Suomessa, siihen ovat aikanaan kuuluneet esikoislestadiolaiset ja vanhoillislestadiolaset.
VL- liike perustettiin evankeeliseksi vapaamieliseksi liikkeeksi, "Raattamalaiset" kun Jellivaarassa (es.lest.) oli niin tiukat säädökset. Jellivaaran Joonas Purnua, joka originaalia liikettä tuolloin johti, haukuttiin Jellivaaran paaviksi. Raattamaa kuoli noin vuotta aiemmin kun Purnu.
"Vain me"- oppi, syntyi siis - SISÄISESTI LESTADIOLAISEEN -liikkeeseen, joka oikeutti hajaannuksen yhteydessä tuomitsemaan entiset veljet ja sisaret helvettiin.
Kolme joukkoa syntyi tuolloin, kolmas porukka lähti etsimään pelastusta bielä syvemmästä katumuksesta.
Esikoislestadiolaiset nimittivät vanhoillislestadiolaisia "lihallisen vapauden eriseuraksi", mikä kuvaa hyvin tiukkaa asennetta.
Mikä tämän alkuperäisen asetelman on näin päin pylläyttänyt?
Evankeeliisista vapaamielisistä vl:sta on tullut tuikista tiukimpia, ja lisäksi mono heiluu (omaa porukkaa potkitaan pihalle), mikä ei kuulu ollenkaan alkuperäiseen lestadiolaiseen imagoon.
Hajaannus 1800/1900 luvun taitteessa oli äärimmäisen dramaattinen. Minä tiedän että puhujia revittiin korokkeelta mm. Helsingissä, kun puhe ei miellittänyt, - elikkä se on ollut silloin täyttä tappelua.
"Vain me" olemme pelastuneita. Tämä aiemmin kuvaamani tappeleminen on syy roomalaiskatoliseen seurakuntaoppiin.
Nyt näitä "ainoa oikea Kristuksen seurakunta"- joukkoja on likimain 23 joukkoa ja kaikki tuomitsevat toinen toisensa helvettiin.
Rauhan Sana ryhmä joka on vanhoillisista eronnut 30 luvun alkupuolella, saattaa olla poikkeus tästä? Heitä kutsutaan myös pikku-esikoisiksi, en tiedä miksi!?
Liikkeen sisäisen tappelemisen seurauksena "vain me" oppi on syntynyt, näin he voivat Herran ainoana kansana" tuomita toinen toisensa helvettiin. Muista tietenkään puhumattakaan!!!
Ev.lut. papit on ollut liikkeen historiassa AINA perkeleeseen verrattavia olentoja. "Tie helvettiin on reunustettu pappien pääkalloilla" ja "helvetin peräseina on koristewltu pappien pääkallilla", nämä puheet kuvaavat hyvin eri joukkoihin hajaantunutta lestadiolaisuutta.
Melperinkään ei siis tarvitse enää toivon mukaan ihmetellä, mistä kaikki johtuu LLL nimeä kantavassa ryppäässä.
Toinen toisensa kadotukseen tuominneet kristityt joutuivat kirouksen alaisiksi. Uskon että tämä kirous pysyy niin kauan kun 1800/1900 lukujen taitteen tuomiot, jossa veljet ja sisaret tuomittiin helvettiin, perutaan ja anotaan anteeksi.
Tämän kirouksen vuoksi liikkeessä edelleen tapellaan koko ajan "kukon" paikasta, ja Jeesus toimii ainoastaan kävelykeppinä kahdelle puolelle ontuville.
Uskonvanhurskaus on erittäin hukassa ja evankeliumista on tullut tiukka laki. Omavanhurskaus vartioi tiukasti asemiaan liikkeessä.
Siksi armo laupeus ja rauha ei hallitse, vaan kovuus rakkaudettomuus laillisuus ja armottomuus.
"Vain me" julistus pitää jättää ihan omaan arvoonsa, se liittyy yli 100 vuotta jatkuneeseen lestadiolaiseen valtataisteluun. Targikoomista kyllä. :-) Onneksi meitä lestadiolaisia on eri ryhmissä Jeesukseen uskovia joukossa.
Haukkumisen sijasta pitäisikin muodostaa rukousryhmiä, joissa rukoillaan yhdessä lestadiolaisten puolesta, Että Jeesus saisi johdattaa luokseen mahdollisimman paljon lestadiolaisia "syttypuiksi". Sitä kautta rakentuminen yhdeksi Kristuksen seurakunnaksi kautta koko maapallon, on mahdollista alkaa. Jeesus ei tahdo omiensa
tappalevan ja kiistelevän kaiken maailman lillukanvarsista.
Meillä on kohta todella kovat ajat käsillä, kun kristittyjen laajamittaiset vainot alkavat euroopassakin.
Käytännössä tuo kokemus merkitsee sitä, että seurat ovat kuin toistensa kopioita.
Kyllä nuo Melperin kirjoitukset oikein huokuvat tuota hänen korostamaansa suvaitsevaisuutta ja kaikkien hyväksymista ja kristittyjen välistä rakkautta. Niitä lukiessa jokainen VL saa varmaan niin hyvän, levollisen ja turvallisen mielen :) Vai mitäs mieltä olette?
Ihminen ei löydä ennen kestävää turvaa, eikä lohdutusta rakkauden kaipuulleen, ennen kun hän saa sydämessään kohdata henkilökohtaisdesti Jeesuksen Herranaan ja vapahtajanaan.
Missään sellaisessa mitä ihmien tekee, taikka jättää tekemättä, ei löydy rauhaa.
Ei ahneuden perkeleen vanki rauhoitu sillä, että hän jakaa köyhille ahneudella kokoamansa omaisuuden. Päin vastoin hän raivostusi
jos hänen määrätään luovuttamaan omasuutensa köyhille.
Eikä huoripukki ta nymfonarttu rauhoitu sillä, jos hänen sukupuolielimensä pannaan naftaliiniin, käyttökieltoon lopuksi elämää.
Mutta kun Jeesus rakastaa henkilön persoonan ehyemmäksi, antaa synnit anteeksi ja tuo rauhan ja ilon sydämeen, hänen ei enää tarvitse ahnehtia rahaa, vaan hän ilomielin jakaa sitä toisillekin, joiden näkee olevan puutteessa.
Kun Jeesus tulee huoripukin ja nymfomuorin sydämeen, niin hänen
ei tarevitse enää huo'rata sadakseen edes jonkin verran rakkautta.
Kun Jeesus täyttää hänen sydämensä ilolla ja rakkaudella, niin huoraaminen loppuu, ja hän alkaa palvelemaan ja rakastamaan vain yhtä henkilöä joka on hänen rakas puolisonsa.
Hän siis muuttuu Jeesuksen kohdatessaan sillä tavalla että nyt iloissaan tekee sitä mitä ilman Jeesusta ei olisi tullut mieleenkään tehdä. JEESUS SIIS MULLISTAA rakkaudellaan ja rauhallaan HENKILÖN koko arvomaailman.
Vanhoillislestadiolainen "pyhyyteen pakottaminen", jossa ihmistä hallitaan rangaistuksen pelolla ja pakolla, saa aikaan sen että entistä enemmän ja entistä salaisemmin tehdään syntiä. MOnet vanhoillislestojen "uskoon" pakotetut mukulat on linnakundeja meidänkin paikkakunnallamme. Raivo joka pakottamista ja tottelemattomien totaalia hylkäämistä seuraa, on kaikken luettavissa tältäkin palstalta.
Meitä ei pelasta mikään laisuus, vaan Jeesus.
Eikä laki ketään rakenna, se ainoastaan ilmoittaa synnin synniksi.
Synneistä ei myöskään vapaudu lihaa pakottamalla ja kiduttamalla. Jumalan armo Jeesuksessa Kristuksessa, pelastaa syntisen. Tuo ihana JUmalan armo, joka on LAIN VAATIMUSTEN TÄYTTYMYS, rauha ilo ja rakkaus - JEESUKSESSA KRISTUKSESSA.
vastaan melperin puolesta,mutta jätän nimikirjaimetkin laittamatta ja paikkakunnan.
Vanhempi eläkeläismies,joka asuu etelä-suomessa.
Kävi aikoinaan suvareissa ja keskusteli uskonasioista puhujan kanssa. Kun melperille sanottiin Jumalan maanpäällisen valtakunnan olevan sillä hetkellä olevan siellä suviseuroissa,niin melperi vihastui,kun hänen oma uskonsa ei kelpaakaan,vaan pitäisi käydä sisälle ahtaasta portista.
Siitä lähtien vuosikausia melperi on kirjoittanut tälle palstalle....
***vaan pitäisi käydä sisälle ahtaasta portista.***
Vain sekopää käy ahtaasta vl-portista sisälle vl-herätysliikkeeseen.
oliko heinolasta, menikö pieleen
Näinhän se on ja itsekin Melperin siellä tapasin! Taisi olla vuonna 2005 tai 2006.
Melperi ei tainnutkaan käydä tämän kesän suviseuroissa, vaikka aikoi. Rohkeus ei ilmeisesti enää riittänyt
En minä ihmispiruja enkä mitään muutakaan pelkää. Oli vain muuta ohjelmaa viikonlopun aikaan.
Mielenkiintoista arvailua tässä ketjussa.
Tosin palstan aihe on "Vanhoillislestadiolaisuus"...
No olisihan tuo hauska tietää millaiselta pohjalta syntyy nuo Melperi1:n synkeät kuvat uskovaisista ja heidän opistaan? Valotapa hiukan...?
"No olisihan tuo hauska tietää millaiselta pohjalta syntyy nuo Melperi1:n synkeät kuvat uskovaisista ja heidän opistaan?"
Minulla ei ole synkeitä kuvia uskovaisista, koska olen itsekin uskovainen.
Minä arvostelen tällä palstalla OMAVANHURSKASTA vl-KORSKAA, joka saa alkunsa TÖRKEISTÄ Raamatun vastaisista VALHEOPEISTA.
Näiden ihmisiä harhapoluille johtavien valheoppien arvostelu on jokaisen uskovaisen tehtävä. Se on omalta osaltaan lähetyskäskyn toteuttamista (Menkää kaikkeen maailmaan...).
TÖRKEIMPIÄ VL-VALHEOPPEJA
1. Vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia.
- Törkeää omavanhurskautta ja muiden uskovaisten vähättelyä. Tähän Raamattu ei anna mitään pohjaa.
Vl-valheoppi.
2. Jumala ei pysty suoraan antamaan syntejä anteeksi eikä pelastamaan ihmissielua - vain vl-henkilö voi antaa synnit anteeksi ja vain hänen kauttaan voi sielu pelastua.
- Täyttä harhaa, jota Raamattu ei tue millään muotoa.
Vl-valheoppi.
3. Pyhä Henki toimii vain vl-herätysliikkeessä.
- Täysin hihasta vetäisty harhaoppi.
Vl-valheoppi.
4. Pelkkä vl-herätysliike on Jumalan valtakunta.
- Jyrkässä ristiriidassa Jeesuksen opetuksen kanssa.
Vl-valheoppi.
5. Raamattu kieltää ehkäisyn.
- Raamattu ei missään kohtaa kiellä ehkäisyä.
Vl-valheoppi.
Voivoivoi..melperi, minä jo luulin...
joo nämä siun sitaatit tunnetaan, mutta kuka sie oikein olet ja mistä tulet? Missä on syntynyt noin vahva viha Väestöliittoa kohtaan ja miksi?
"ja mistä tulet?"
Sieltä mistä muutkin ihmiset.
Tulopaikkasi selvä, mutta minne olet menossa herjoinesi ja oppeinesi?
Meleperi on menossa helvettiin, selväähän tuo nyt on
Sinun kaltainen saatanan renki (vl) ei määrää kenenkään menemisiä eikä tulemisia.
"oikea uskovainen" leikkii Jumalaa. Se on vaarallinen leikki.
Melperi on KL
Melperi on viisasmies erottaa totuuden ja vääryyren.
mitä KL tarkoittaa?
KL tarkoittaa Melperin etunimi.sukunimi