Lopetin cipralexin käytön

reilun vuoden käytön jälkeen. Pari kuukautta nyt ilman ja voin sanoa että mieli on jotenkin kirkas, ei enää sumussa tarpomista. Liikuntaa on tullut harrastettua aivan saakelisti, lähes kaikki vapaa-aika mennyt siihen. En tiedä mikä vaikutus ollut d-vitamiinilla jonka käytön aloitin samaan aikaan mutta tuskinpa tuo haitaksi on ollut. Olen paremmassa kunnossa fyysisesti ja henkisesti kuin vuosiin.
Sen sanon ainakin cipralexista, se ei tee miehen luonteelle eikä fysiikalle hyvää.
Kokeilkaa.
5275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Sen sanon ainakin cipralexista, se ei tee miehen luonteelle eikä fysiikalle hyvää."

Korjaus:

Mitkään mielialalääkkeet tai rauhoittavat eivät tee hyvää miehen taikka naisen luonteelle eikä fysiikalle. Ne tekevät vain karhunpalveluksen ja todella pahaa.

Äänestä

Mielestäni noita lääkkeitä pitäisi määrätä vain äärimmäisiin tiloihin. Itse aloitin ihan mielelläni syömään mieliala lääkkeitä koska ahdistukseni oli niin paha. Saatoin stressata jostakin oudoista asioista todella paljon kuten esim. ¨olikohan tuo vyö likainen minkä laitoin kaappiin?¨ ja saatoin kirjaimellisesti stressata sitä viikon putkeen ja joskus jopa saada kylmän hien pintaan kun mietin ¨ketjureaktiota¨kuten nyt kun se vyö on ollut kaapissa niin se on varmaan koskettanut vaatteita ja nyt ne vaatteet ovat likaisia ja niin poispäin. Samaa pakko ajatus kierrettä joka helvetin asiasta 24/7.

Nykyään niitä on vieläkin mutta haluaisin todellakin eroon noista lääkkeistä. Ne latistaa koko tunne elämän oikein kunnolla. Aina kun aamulla ottaa sen niin alkaa vähän ajan päästä masentaa ja kaikki muuttuu harmaaksi. Ei oikein huvita mikään ja sitten 5 tunnin päästä jaksaa taas kiinnostua jostakin. Vapaa päivinä kun ota aamulla sen lääkkeen niin saatan mennä takaisin nukkumaan kun mikään ei huvita. Jos jätän sen ottamatta niin saatan saada jopa nautintoa leffan katsomisesta tai videopeleistä tai vaikka teen juomisesta. Toisena päivänä tulee jotain ihmeellisiä hyvän olon purkauksia tai euforia aaltoja mitä lie. Kolmantena päivänä silmä oireita ja saan jotakin ihmeen sähköiskun tuntuisia sysähdyksiä nopeista silmä liikkeistä jotka saattavat aiheuttaa oksetusta ja joskus tuntuvat kirjaimellisesti sydämessä asti. Neljäntenä päivänä olen todella epä vakaa ja saatan saada todella voimakkaita raivareita. Huomaa että hyvin sekoittaa päätä noi lääkkeet :D

Aina kun sanoo lääkärille noista niin ikinä ei tule kysymykseenkään lopettaa vaikka minun päätettävissähän se on tai ainakin teoriassa. Aina säädetään annostusta tai kokeillaan jotain muuta prkleen hermomyrkkyä. Tuntuu että ne yrittävät säädellä lääkkeillä ihmisen normaalia tunne elämääkin ja tuntuu että noi lääkärit eivät enää erota potilaan sairaudesta johtuvia ajatuksia/oireita normaaleista oiresta/ajatuksista.

Äänestä

Puhut asiaa lääkäreistä! Heille on annettu sellaiset hoitomuodot (lääkkeet) joidenka käyttöä he eivät selvästi hallitse.

Pitäisikö ruveta tekemään joukkovalitusta Valviralle vai mikä avuksi, kun viattomat potilaat laitetaan tällaisen kärsimyksen uhreiksi.

On kirjattu potilaslakiinkin, että hoidon haittavaikutuksista on oikeus saada korvausta.

Äänestä

Mulla on ollu Cipralex neljä vuotta käytössä masennukseen annoksella 20 mg. nyt se on vuoden sisällä vähennetty 5 mg:hen. Ajatukset juoksee kirkkaammin, tunteitakin on tullut (aiemmin ei kuulunut hyvää eikä huonoa, vain tasaista). Cipralexin aloittamisen yhteydessä lihoin 20 kg ja nyt parin kuukauden sisällä on tippunut 8 kg. Vireys tuntuu olevan huipussaan ja jaksaa tehdä asioita, kuten käydä lenkillä, eikä ole kokoajan vierailulla jääkaapilla. Tuntuu myös että asioilla alkaa olemaan jotain merkitystä (enkä osaa enään esimerkiksi valehdella, omatunto tulee sanomaan mikä on oikein ja mikä väärin, jota ei tuolla isolla annoksella tapahtunut)
Suosittelen tosiaan Cipralexin vähentämistä jos on sellaisessa kunnossa että se on mahdollista.

Äänestä

Miksi olette alun alkaenkaan ruvennut käyttämään kyseistä lääkettä jos olo on noin loistava ilman sitä? Kyllähän se lääkäri reseptin kirjoittaa mutta itse jokainen päättää käyttääkö sitä vai ei.

Omalla kohdallani Cipralex on mahdollistanut sen, että olen pystynyt jatkamaan työelämässä ja hoitamaan perheeni Jaksan harrastaa liikuntaa, olen pystynyt laihduttamaan 10 kg. Ja kyllä: olen kokeillut lääkkeen lopettamista useampaankin otteeseen. Aluksi tuntuikin, että pystyn olemaan ilman lääkettä. Pitemmällä aikavälillä oli kuitenkin todettava, että mikäli haluan säilyttää työ- ja toimintakykyni, on lääkkeenkäyttö välttämätöntä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suosittelen kirjoitti:

reilun vuoden käytön jälkeen. Pari kuukautta nyt ilman ja voin sanoa että mieli on jotenkin kirkas, ei enää sumussa tarpomista. Liikuntaa on tullut harrastettua aivan saakelisti, lähes kaikki vapaa-aika mennyt siihen. En tiedä mikä vaikutus ollut d-vitamiinilla jonka käytön aloitin samaan aikaan mutta tuskinpa tuo haitaksi on ollut. Olen paremmassa kunnossa fyysisesti ja henkisesti kuin vuosiin.
Sen sanon ainakin cipralexista, se ei tee miehen luonteelle eikä fysiikalle hyvää.
Kokeilkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu