CS6 vaiko Elements..?

artist?

Auttakaa nyt kärsivää kun on niin sekavaa, niin sekavaa...

Siis olin tai olen aikeissa ostaa Photoshopin. Tuon kaiketi uusimman version, CS6:den lähemmäs tonnin hinta tiputti minut tuolilta. Melko kirjaimellisesti. Mietin sitten että olisiko Photoshop Elements parempi vaihtoehto mutta hei, kertokaa nyt te kun itse olen todella ulapalla näiden suhteen.

Tähän mennessä kuvien muokkaamiseen olen käyttänyt ilmaista Photo Filtre:ä (hyvä onkin perus juttuihin) mutta haluaisin pikkuhiljaa alkaa toden teolla taiteilemaan kuvien kanssa. Suunta on kohti tämän http://www.mademenu.com/wp-content/uploads/2011/03/Photoshop-Art-09.jpg ja tämän http://www.designflavr.com/images/gallery/832718991.jpg tyyppistä sähläämistä eikä enää pelkkää kuvan koon ja simppelin valotuksen kanssa pelleilyä.

Kertokaapa siis että kannattaako hankkia tuota satasen Elements:iä vai pitäisikö lähteä töihin jotta saisi tonnin kasaan? Tietenkään en osaa näitä varmaan kumpaakaan käyttää (ja jo magneettilasso on minusta ÄÄRIMMÄISEN jännä juttu) mutta opettelemallahan se selviää. :) Onko täysi PS liian hieno tällä hetkellä ei-ammatilliseen leikkimiseen köyhälle lukiolaiselle?

Kiitus kaikille auttaville! :D

2

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloita Elementsillä, se on jo melkoinen hyppy Photo Filtrestä. Photoshop saattaa äkkiseltään yuntua ylivoimaiselta ja jäädä pölyttymään.

    • Elements on oikea valinta.

      Toiminnaltaan elements ja "täys" Photari on samankaltaisia. Eli myöhemmin ei ole ongelma siirtyä käyttämään tuota 1000€:n ohjelmaa. Se antaa enemmän ominaisuuksia mutta elements venyy melkohyvin vähän kaikkeen myöskin.

      Ja taas painotus ilmaiseen Gimp ohjelmaan. Joka myös täysin varteenotettava vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      198
      4292
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2833
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      88
      2472
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      2426
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2337
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      49
      2243
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2067
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1929
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1911
    Aihe