Auttakaa nyt kärsivää kun on niin sekavaa, niin sekavaa...
Siis olin tai olen aikeissa ostaa Photoshopin. Tuon kaiketi uusimman version, CS6:den lähemmäs tonnin hinta tiputti minut tuolilta. Melko kirjaimellisesti. Mietin sitten että olisiko Photoshop Elements parempi vaihtoehto mutta hei, kertokaa nyt te kun itse olen todella ulapalla näiden suhteen.
Tähän mennessä kuvien muokkaamiseen olen käyttänyt ilmaista Photo Filtre:ä (hyvä onkin perus juttuihin) mutta haluaisin pikkuhiljaa alkaa toden teolla taiteilemaan kuvien kanssa. Suunta on kohti tämän http://www.mademenu.com/wp-content/uploads/2011/03/Photoshop-Art-09.jpg ja tämän http://www.designflavr.com/images/gallery/832718991.jpg tyyppistä sähläämistä eikä enää pelkkää kuvan koon ja simppelin valotuksen kanssa pelleilyä.
Kertokaapa siis että kannattaako hankkia tuota satasen Elements:iä vai pitäisikö lähteä töihin jotta saisi tonnin kasaan? Tietenkään en osaa näitä varmaan kumpaakaan käyttää (ja jo magneettilasso on minusta ÄÄRIMMÄISEN jännä juttu) mutta opettelemallahan se selviää. :) Onko täysi PS liian hieno tällä hetkellä ei-ammatilliseen leikkimiseen köyhälle lukiolaiselle?
Kiitus kaikille auttaville! :D
CS6 vaiko Elements..?
artist?
2
262
Vastaukset
Aloita Elementsillä, se on jo melkoinen hyppy Photo Filtrestä. Photoshop saattaa äkkiseltään yuntua ylivoimaiselta ja jäädä pölyttymään.
Elements on oikea valinta.
Toiminnaltaan elements ja "täys" Photari on samankaltaisia. Eli myöhemmin ei ole ongelma siirtyä käyttämään tuota 1000€:n ohjelmaa. Se antaa enemmän ominaisuuksia mutta elements venyy melkohyvin vähän kaikkeen myöskin.
Ja taas painotus ilmaiseen Gimp ohjelmaan. Joka myös täysin varteenotettava vaihtoehto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1033883
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482761- 1142579
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392098Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311870Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et271687- 271582
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?761429- 221378
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2121322