Joko SRK:n uusi johtokunta on valittu? Tapahtuiko millaisia muutoksia? Tuliko johtokuntaan valituksi vihdoin naisiakin?
Joko uusi johtokunta valittu?
eräs vaan...
17302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
turha luulo, että naisia vielä tulee, ehkä 10-20 vuotta menee siihen vielä aikaa. Uusi johtokunta on valittu ja se on lähes sama, kuin aiemminkin.
Valittu on.
Kuusi jäsentä oli erovuorossa, mutta heistä viisi ei kuitenkaan eronnut.
Ainoastaan Aho vaihdettiin Tapani Kirsilään joka tunnetaan siitä että taannoin leimasi homot pedofiileiksi.
SRK:n johtokunta on osoittanut että vain se itse päättää siitä kenen erottava ja edes erovuoroisten ei tarvitse välttämättä vaihtua uusiin jäseniin.
Ei voi olla totta... Siis tällainen skandaali päällä ja vanha kööri johtokunnassa senkun porskuttaa!?!? Minä en tajua miten ihmeessä tämä sama johtajisto vielä kaiken tapahtuneen jälkeenkin muka nauttii vanhoillislestadiolaisten ihmisten luottamusta! Miten vakavien seksuaalirikosten salailijat ja lainvastaisten oppien opettajat voivat olla minkään yhteisön luottamuksen arvoisia?? Vieläkö seksuaalirikosten salailusta ja valehtelusta kiinni jäänyt Voittonen jatkaa puheenjohtajana?
Olen kanssasi täysin samaa mieltä. Hämmästyttävää että valittiin entiset. En usko että monikaan riviuskovainen luottaa heihin enää.
No, äläpäs nyt liioittele. Kirsilän mukaan syntiinlankeemuksesta nousevia luonnottomuuksia ja viehätyksiä synnin luvallisuuteen ovat sekä homoseksuaalisuus että pedofilia.
Homoseksuaalisuus ja lasten raiskaaminen ovat aivan eri asioita, eikä niiden rinnastamisesta seuraa mitään hyvää!
Olavi Voittonen taannoin rinnasti tv-haastattelussa lasten raiskaamisen ja aviorikoksen eli kahden aikuisen välisen vapaaehtoisen seksisuhteen.
Teillä vl-uskovaisilla toisen pakottaminen seksiin ja yhteisestä sopimuksesta tapahtuva kahden tasa-arvoisen ihmisen välinen seksi ovat toisiinsa rinnastettavia asioita, mikä on erittäin järkyttävää!!!
"Homoseksuaalisuus ja lasten raiskaaminen ovat aivan eri asioita"
Höpsistä. Kummassakin käytetään sukupuolielimiä muussa kuin siittämistarkoituksessa.
Sekö asiassa on teille oleellista, että käytetäänkö sukupuolielimiä siittämistarkoitukseen vaiko ei? Onko ehkä avioseksi vaihdevuodet ohittaneen vaimonsa kanssa myöskin luonnotonta ja pahasta, kun siinäkin sukupuolielimiä käytetään johonkin muuhun kuin siittämistarkoitukseen? Entä jos raiskaa sukukypsyyden saavuttaneen lapsen? Onko lapsen raiskaus hyväksytympää silloin, jos siinä on mahdollista siittää lapsi?
SRK ei kehoita sukupuoliyhteyden harjoittamiseen hedelmällisen ajan mentyä ohi.
.on vahva siionin luottamus. Pf asiatkin lähti mukavasti hoitumaan, kun alkujärkytyksestä toivuttiin. Herran elovainiolla työ jatkuu.. ja naisia tulee varmasti näkymään myös johtokunnassa, kunhan sen aika tulee.
VL_uskovaiset ovat näyttäneet tukevansa rikosten salaamisen linjaa. Niin makaa kuin petaa.
Haluatte, että lapsianne kusataan lastenraiskaamisoppienne vuoksi. Miksi ette lainkaan arvosta lapsianne?
Ihan mielenkiinnosta, miten pf-asiat lähtivät hoitumaan ennenkuin julkinen mediamyllytys pakotti niiden hoitamiseen? Siis SRK:n johtohan on ollut jo vuosia ongelmasta tietoinen eikä tehnyt asialle yhtään mitään, ennenkuin se levisi suuren yleisön tietoisuuteen median kautta! Miten ihmeessä vahvaa luoittamusta voi nauttia johtajisto, joka ei tee näin vakavalle asialle mitään ennenkuin julksiuuden paineessa on pakkorako alkaa tekemään jotain?
Ei OV:lla ainakaan minun luottamustani ole ollenkaan!
t. vl-sisar
On valittu. Kyseisten SRK-julkimoiden listakin oli aamusella täällä tarjolla, mutta liekö vainoharhainen sefu eliminoinut sen liian asiallisena. No tässä lista kuitenkin on, kun sain kyseisen viestin muistiin (kannattaa muidenkin ottaa!):
SRK:n Johtokunta 2013
tarkastaja Toivo Haataja, Hämeenlinna
ekonomi Juha heikkilä, Kajaani
lehtori Aimo Helen, Kärkölä
luontokeskuksen hoitaja Timo Hentilä, Kuusamo
kapteeni Alpo Isotalus, Tornio
insinööri Vesa Jokitalo, Haukipudas
rovasti viljo Juntunen, Oulu
kuntayhtymän johtaja Hannu Kallunki, Raahe
rehtori Mikko Kinnunen, Reisjärvi
toimitusjohtaja Tapani Kinnunen, Kouvola
kappalainen Tapani Kirsilä, Sievi
varatuomari Esa Koukkari, Oulu
kenttärovasti Juhani Liukkonen, Oulu
kenttärovasti Valde Palola
lehtori, rovasti Antti Paananen, Vantaa
osastopäällikkö Kimmo Puolitaival, Kaarina
rehtori Pentti Rentola, Alajärvi
kirvesmies Aarno Sassi, Oulunsalo
kehittämispäällikkö Ilpo Saukkonen, Liperi
luokanopettaja Pentti Saulio, Jyväskylä
rehtori Matti Taskila, Kannus
palvelupäällikkö Hannu Tervonen, Nilsiä
rovasti Olavi Voittonen, Oulu
rehtori Pekka Vuonokari, Nakkila
Kiitos listasta. Tallensin sen vanhemman jatkoksi itselleni muistiin...
Tosiaan siis vain yksi henkilö vaihtui johtokunnasta. Minä olen kieltämättä tosi hämmästynyt tästä. Sen jo olin tajunnutkin, että noilla johtajilkla ei selvästikään ole moraalista selkärankaa erota itse tehtävistään, vaikka minkälaisten skandaalien jaloissa ryvettyisivätkin, mutta olin oikeasti luullut, että VL-yhteisö itse haluaisi jo muutosta asiaan ja yrittää parantaa liukkeen mainetta edes hieman. Olen hämmentynyt ja surullinen, että ilmeisesti näin ei olekaan.
Tiedän ettei saisi yleistää, mutta jotain se minusta itse yhteisöstäkin kertoo, että se kahtena vuotena paräkkäin antaa luottamuksensa samoille rikosten salaamisessa ryvettyneille johtajilleen. Ei kai tämä SRK mikään dikatatuuri kuitenkaan ole? Kai siinäkin johtajat vaihtuvat jos jäsenistö tosissaan vaihtoa haluavat ja sitä vaativat?
Maailmallisissa ja maallisissa yhdistyksissä on johtokunta. Jumalan valtakunnassa ei ole johtokuntaa.
Tällä nuoluu-kirjoituksella kappalainen lunasti paikkansa: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10692232