Mulla on parituhatta (mandariini)kiinalaisin merkein kirjoitettua SWF-tiedostoa ("Chinese Character Flashcards"), joiden tiedostonnimet pitäisi saada muutettua latinalaisiksi (eli "meikäläisiksi") aakkosiksi translitteroinnilla, koska moni ohjelma ei osaa lukea noita kiinalaisin merkein kirjoitettuja tiedostoja. Esimerkiksi Swiff Player ja SWF & FLV Player eivät suostu avaamaan kiinalaisin merkein kirjoitettuja tiedostoja ja komentorivi (Command Prompt) ei osaa edes näyttää tiedostonnimiä oikein kun kirjoitan "dir"! (Nämä ongelmat eivät muuten koske pelkästään kiinalaisia merkkejä, vaan kaikkia latinalaisista aakkosista poikkevia symboleja. Ongelmia kun on jo aikaisemmin ilmenennyt mm. kyrillistenkin aakkosten kanssa.) Oisko tuohon olemassa jotakin ohjelmaa, jolla onnistuu ns. batch t. bulk -nimeäminen eli monta kerrallaan?
Kiinalaismerkkien translitterointi on mahdollista, koska siihen on jo kehitetty pinyin eli mandariinikiinan latinisaatiojärjestelmä. Ongelmana pinyineissä on toki tiedostonnimien osalta toonit eli esim. sanat shī, shì, shí & shǐ, mutta nuokin on numeroitu ykkösestä neloseen, eli olisivat tiedostonniminä shi(1), shi(4), shi(2) & shi(3).
Outoa, että kaikki ohjelmat eivät edes osaa lukea maailman puhutuimmalla kielellä kirjoitettuja tiedostonnimiä.
Kiinalaismerkkien translitterointi on mahdollista, koska siihen on jo kehitetty pinyin eli mandariinikiinan latinisaatiojärjestelmä. Ongelmana pinyineissä on toki tiedostonnimien osalta toonit eli esim. sanat shī, shì, shí & shǐ, mutta nuokin on numeroitu ykkösestä neloseen, eli olisivat tiedostonniminä shi(1), shi(4), shi(2) & shi(3).
Outoa, että kaikki ohjelmat eivät edes osaa lukea maailman puhutuimmalla kielellä kirjoitettuja tiedostonnimiä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sinulta puuttuu varmaankin kiinan kielen tiedostot. Sieltä kieliasetuksista muistaakseni muistaakseni asetukset löytyvät.
Muuntamisesta minulla ei ole hajuakaan.
Niin etkö voisi käyttää esimerkiksi http://www.videolan.org/vlc/ ohjelmaa? Sehän toistaa noi sekä paljon muitakin video formaatteja ongelmitta, tukee Unicode tiedostojen nimiä.
Tämän http://wei-jiang.com/system/windows/how-to-set-unicode-encoding-in-windows-command-line mukaan komentorivikin niitä tukisi.
Ehdotus on hyvä, mutta mieluummin nimeän tiedostot uudestaan yhteensopivuusongelmien välttämiseksi.
Ei nykyaikaisilla käyttiksillä ja ohjelmilla ole mitään yhteensopivuusongelmia unicoden kanssa. Asenna tarvittavat paketit jotka ei ole välttämättä oletuksena mukana.
btw flv playerikin tukee unicode tiedoston nimiä
VLC Player ei jostakin syystä suostu toistamaan noita tiedostoja, vaikka muuttaisinkin niiden nimet latinalaisin aakkosin kirjoitetuiksi.
Unicode -paketeista puheen ollen, en usko, että ongelma on patcheissa, koska merkit kuitenkin näkyvät explorerissa oikein. Muutenkin selaimessa yms. nuo merkit näkyvät oikein (poikkeuksena komentorivi). Asennan silti vielä jonkun paketin välttääkseni ongelmia.
Ongelman voi toki välttää niinkin, että nimeää vain kaikki tiedostot 0001.swf, 0002.swf jne. Tuohon soveltuu hyvin mm. Bulk Rename Utility. Sitten on tosin hankala etsiä mitään tiettyä tiedostoa nimen perusteella.
Kaiken kukkuraksi jos haluan pakata nuo tiedostot esim. WinRARilla, niin ohjelma ei osaa lukea merkkejä oikein. Tiedostoja on parituhatta, mutta pakkausvaiheessa WinRAR väittää löytäneensä satojatuhansia tiedostoja (mikä ei pidä paikkaansa, koska kansiossa on oikeasti vain se parituhatta SWF-tiedostoa eikä laisinkaan esim. piilotettuja tiedostoja). Lopulta WinRAR antaakin (ei kovinkaan yllättäen) virheilmoituksen "not enough memory" ja pakkausoperaatio keskeytyy siihen paikkaan. Vielä kun löytäisi ilmaisen pakkaussoftan, joka ymmärtäisi kiinalaisia merkkejä ja osaisi laittaa tiedostoon recovery recordin.
7-zip on hyvä ilmainen pakkausohjelma. Se tukee myös unicode tiedostonnimiä. Recovery recordia se ei tunne mutta sellaisen voit tehdä erillisillä ohjelmilla.
En ole itse noita recovery recordeja käyttänyt joten saat tutustua aiheeseen ihan itse jos kiinnostaa..
http://en.wikipedia.org/wiki/Parchive
http://www.livebusinesschat.com/smf/index.php?PHPSESSID=gp93re9f3oufp789h8qecue5c7&topic=4922.0