Wallas ei puhalla kunnolla

Wallaksesta (30D) tulee suuttimista vain kevyt hönkäys ilmaa, lämmintä tosin. Miten sitä sais puhaltamaan kovempaan?
3207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minulla on samanlainen vika, joten olisi kiva kuulla vastaus.

Äänestä

Eihän nämä hirveitä lietsoja ole alunalkuaankaan (virrankulutus!) mutta ainakin puhaltimen siipipyörään kertyvä tomukerros vähentää tehoa melkosesti. Jos puhdistushommeleihin ruvetaan niin on koetettava saada kaikki möhnä pois ettei pyörän tasapaino häiriintyisi. Paineilma on hyvä apu mutta sitä käytettäessä on varminta irroittaa moottorin kytkentä elektroniikasta ettei moottori tällöin toimiessaan generaattorina syöttäisi ylijännitettä väärään paikkaan.

Äänestä

Kerronpa mistä minulla kiikasti Wallas 2400 lämppärin heikko puhallusteho.
Olin jo useampana vuotena ihmetellyt, kun perstuntumalla tuntui, ettei vehje puhaltanut niin hyvin kuin ennen. Tänä kevään sitten puhalsi niin heikosti, että ylikuumenemissuoja laukesi, ja aloin hommaa tutkimaan.
Vikapaikaksi löytyi puhallinmoottorin kanssa sarjassa oleva, muistaakseni 2ohmin vastus, joka oli omia aikojaan pikkuhiljaa alkanut suurentua, ollen nyt lähes 20ohmia. No eihän moottorille sitten enää paljon voltteja jäänyt, joten pyöri tosi surkeasti.
Vaihdettuani vastuksen oikean kokoiseksi, palautui kunnon puhallusteho takaisin.

Tuo on meinaan aika salakavala vika, kun pikkuhiljaa vuosien saatossa tuo vastusarvo kasvaa, ja vastaavasti puhallusteho pienenee.....

Sitä en tiedä onko 30D wallaksessa moista vastusta moottorissa, mutta jos on niin tarkista.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paleltaa!! kirjoitti:

Wallaksesta (30D) tulee suuttimista vain kevyt hönkäys ilmaa, lämmintä tosin. Miten sitä sais puhaltamaan kovempaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu