Su iltapäivän äärilaidat

Miten Suviseuroissa voi olla näin kirjavaa Raamatun opetusta: kävin tutustumassa Suviseuroihin ja kuuntelin klo 15.30 alkaneissa seuroissa ensimmäisen seurapuheen alusta loppuun. Puhe oli myös alusta loppuun evankeliumia Jeesuksesta Kristuksesta, kuinka hän on valmistanut meille pelastuksen ja kuinka pelastus on yksin Jeesuksessa!
Lähdin iloisena ja hengessä virvoittuneena kävelemään autolleni. Matkalla kuulin seuraavaa saarnamiestä, joka julisti kymmenille tuhansille ihmisille Raamatun vastaista harhaoppia siitä, ettei vastasyntynyt lapsi ole perisynnin alainen! Puhuja korotti itsensä lähes Jumalan asemaan luvatessaan taivaspaikkoja kastamattomille lapsille.
Sinänsä on hyvä, että joku uskaltaa puhua näin vaikeasta ja kipeästä asiasta. Tässäkään emme voi muuta kuin luottaa Jumalan vanhurskauteen ja ehdottomaan oikeudenmukaisuuteen. Kuitenkin mitä tulee perisyntiin ja kasteeseen on jokaisen meistä syytä tarkistaa asia Raamatusta, jotta Kristuksen sovitustyön suuruus voisi Pyhän Hengen kautta avautua meille.

11

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinkertaiselle

      Sinulla on raaka Jumala joka kiduttaa vauvoja jos heidän vanhemmat eivät ole vieneet vauvaa kasteelle.

      Jos sinun Raamatussasi lukee, että vauvat kidutetaan helvetissä kastamattomuuden vuoksi, niin se on vaan Jumalasi viesti sinulle siitä että Raamattusi on oivallista wessapaperia, mutta vain ulkohuussin tarpeisiiiiiisi.

    • Q

      Omiaan ne puhelee, tietää jo ennalta mitä sieltä tulee kun tuntee puhujan. Jumala ei Pyhän hengen kautta hurmostele sellaisia harhaopetuksia kuin kuulee noiden suusta.

    • "Puhuja korotti itsensä lähes Jumalan asemaan luvatessaan taivaspaikkoja kastamattomille lapsille."

      Kuinka monta kastamatonta lasta on tällä hetkellä siellä sinun helvetissäsi?

      • 12 + 4

        Montako abortoitua lasta on Tampereen alueella?


      • En tiedä, ovatko helvetissä vai taivaassa, eikä kukaan muukaan tiedä. Sanoin, että tässä luotamme Jumalan vanhurskauteen ja oikeudenmukaisuuteen, joka ei välttämättä ole ihmismielen mukainen. Me emme tiedä, miten Jumala toimii kastamattomien lasten kohdalla, tai niiden, jotka kuolevat ennenkuin ovat kuulleet evankeliumin. Yksin Jumala tietää.


    • Ero Taan

      Kastamaton lapsi helvettiin? Pelkästään tuon kirkon käsityksen ja opetuksen takia pitäisi joukolla erota kirkosta! En halua kuulua kirkkoon,joka ei tunne JUmalan Sanaa.

    • ++++++++

      Hyi että. Harvoin otattaa nämä hengen asiat päähän niin paljon kuin tällaisten
      avaajien kirjoitukset.

      Jos ja kun evlut kirkko julistaa kastamattomat lapset helvetin vaivaan, antaa
      julistaa. Ne julistajat ovat varmuudella kaikkea muuta kuin Raamatun opin
      julistajia. Tämä on minun syy kenties erota harhaoppisesta kirkosta.

      -Minä tunsin sinut jo äitisi kohdussa
      -lasten on jumalanvaltakunta
      -ristinryöväri pääsi uskosta osalliseksi ja paratiisiin, vaikkei häntä kastettu

      Raamatun sanat kasteesta ovat arvokkaita, niin onkin, mutta usko on
      aina ensin ja uskolla tullaan autuaaksi.

      Mieti nyt aivan oikeasti niitä miljardeja vauvoja, jotka maailman historiassa
      ovat kuolleet ympäri maailman. Sinä tuomitset vauvat kadotukseen. Aivan
      käsittämätöntä harhaa. Jokainen tuomitsija on vastuussa tuomioistansa
      Jumalan edessä.

    • esim.psalmi139:16

      Avaajalle tiedoksi.

      Annetaan anteeksi sinun tietämättömyytesi vl:n perisyntikäsityksestä.
      Vl:t eivät kiistä perisyntikäsitettä, ei toki.
      Tutustuhan asiaan ennenkuin väität julkisesti moista...
      Perisynti sinänsä on olemassa ja sinänsä olisi kadottava ja vaikuttaa jokaisessa ihmisessä , myös uskovaisessa ihmisessä hänen elämänsä jokaisena päivänä, mutta...
      " 18 Niin kuin siis yhden ainoan rikkomus tuotti kaikille ihmisille kadotustuomion, niin riittää yhden ainoan vanhurskas teko antamaan kaikille ihmisille vanhurskauden ja elämän. [Room.5:)

      Lapsen kohdalla on kyse siitä, että hänellä on Jumalan lahjoittama usko ja se pelastaa perisynniltä.
      Jeesuksen sovitustyö on lunastanut hänetkin.

      Raamattu sanoo Heb.11:6 >> Sillä ilman uskoa on mahdotoin kelvata (Jumalalle);

      se pätee lapsenkin kohdalla, Itse Jeesus sanoo monessakin kohdin raamattua, että HE, ( pienetkin lapset) uskovat .
      Matt.18>>
      3 Ja sanoi: totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule niinkuin lapset, niin ette suinkaan tule sisälle taivaan valtakuntaan.
      4 Sentähden joka itsensä alentaa niinkuin tämä lapsi, se on suurin taivaan valtakunnassa.
      5 Ja joka holhoo senkaltaisen lapsen minun nimeeni, hän holhoo minun.
      6 Mutta joka pahentaa yhden näistä pienimmistä, jotka uskovat minun päälleni, parempi hänen olis, että myllyn kivi ripustettaisiin hänen kaulaansa, ja hän upotettaisiin meren syvyyteen.

      Alkukielen sana tässä kohtaa lapsesta tarkoittaa myös aivan imeväisikäistä.

    • vl.

      No, Jeesus on sovittanut myös vastasyntyneen ja syntymättömänkin lapsen synnit. Jos Jeesus ei olisi syntejä sovittanut, niin kukaan ei pääsisi taivaaseen. Lapsen Jeesus myös korotti uskon esikuvaksi. Niistä voi päätellä pienen lapsen olevan taivaskelpoinen. Kastetta tulee silti pitää arvossa, myös vainajien kristillistä siunaamista.

    • navia

      aivan

    • Puheen varassa

      Koska vl oppia ei ole olemassa, on vaan erilaisin lahjoin pidettyjä puheita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      55
      6613
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      57
      5803
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      110
      5139
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3883
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3783
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3480
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3350
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      170
      2940
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2749
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      52
      2608
    Aihe