On se nyt helppoa tummalla työttömällä, kun saa ihan luvallisesti mennä lomailemaan etelän lämpöön jopa kahdeksi viikoksi. Eiköhän siellä ole muutenkin oltu kuukausikaupalla ja työttömän elämähän on muutenkin täyttä luksusta. Sossu maksaa ruoan,asunnon, auton ja nuoria naisia riittää tyrkylle asti, kun työt eivät pilaa aisankannattajan elämää.
2 viikon lomalle ihan luvallisesti
ruskettunut työtön
32328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
On se niin väärin. Työssä käyvät maksavat senkin lystin ja se on heille ihan oikein.
Työssäkäyvät ei maksa yhtään mitään työttömien tuloista.
Niin kun yleensä luuleevat. Rahat menee verohallintoon, eikä työttömien tökäreihin.
Kannatas kaikkien työssäkäyvien ottaa asoista selvää. Usein näkeen kirjoituksia joissa väitetään että ME työssäkäyvät kun maksetaan teidän työttömien ja sossunelättien menot, se on VÄÄRÄÄ tietoa.
Olisikin niin että joutuisitte maksamaan kaikki työttömän menot.
Pitäisikö sinulla itselläsi otta asioista selvää?
Et tunnu ymmärtävän yhteiskunnantoiminnasta mitään.
Mihin sinä arvelet verohallinnon käyttävän perittyjä veroja?
Keksenäänhän ne jakavat ne. Vaan älä kerro kenellekään.
Vai ihan keksenään, hmmm....ymmärrän enemmän kuin luulet.
Ei se ihan noin mene mitä nämä veronmaksajat luulee. Maksan minäkin veroja mutta en huutele että jaan niitä ja makselen pakolaisten ja juoppojen viinat.
Joku raja sentään. Osataanko tällä palstalla muuta kuin kinastella ?
Ihan varmaan ymmärsit mitä tarkoitin jos sinä tiedät yhteiskunnantoiminnasta mitään.
Aiva sama, helppo olla, money and sexy, no work, finlandese stupido.
"Verohallinto
Verohallinto on viranomainen, joka huolehtii verojen keräämisestä yhteiskunnalle. Verohallinto kerää noin kaksi kolmasosaa Suomen veroista ja veronluonteisista maksuista. Keräämänsä verot Verohallinto tilittää yhteiskunnan palveluja ylläpitäville veronsaajille, eli valtiolle, kunnille, Kansaneläkelaitokselle (Kela), sekä evankelisluterilaisille että ortodoksisille seurakunnille, metsänhoitoyhdistyksille ja metsäkeskuksille."
Sinullehan tämä on selvää "pässinlihaa"
"Joku raja sentään. Osataanko tällä palstalla muuta kuin kinastella ?
Ihan varmaan ymmärsit mitä tarkoitin jos sinä tiedät yhteiskunnantoiminnasta mitään."
Ethän näemmä ymmärrä edes suomi24:n areenasta mitään.
Et näytä edes ymmärtävän mitä nimimerkki "veronmaksajana" heitteli.
"Ethän näemmä ymmärrä edes suomi24:n areenasta mitään."
Wauuuu.. varmaan suurikin asia sulle, suomi24 hahahaha...get a life.
siinä on taas yks tosikko
Että on se nyt vastako helppoa? Kuka sitä on aikaisemminkaan vahannut 15 vuoteen missä minä olen aikani viettänyt. Puolet vuodesta olen aina ollt joko Kanarialla tai Thaimaassa. Hyvin on tykkäri asiat aina hoitanut ja rahat tulee tilille niinkuin aina ennenkin!
Sopii käyttä järkeä. Ai niin mutta sitähän tavallisella junttityörttömällä ei ollutkaan...
Nooh, kärsiköön sitä omissa liemissään.
Siinä taas yksi helppohomoheikki, joka tarttui syöttiin, meehän löysäpää aamulla taas duuniin.
todella koistava uutinen.varasinkin jo loman loppukuuksi.nyt pitää vain toivoa,että toimeentulotuki ennättää tulla ennen loman alkua niin saa vähän matkarahaa.
la envidia bien estamos orgullosos de la envidia de nosotros. Cuando sabemos que no te gusta un huevo pequeño, tenemos una herramienta que satisface la condición de su esposa.
Työttömien verotus kohdistuu suurimmaksi osaksi palveluihin kuten kaikkien muidenkin.
Leivän hinta 0,1 euro kilo on samaa luokkaa kuin leivän pussi.
Yhteen 400 grammaan leipään menee sata grammaa jauhoja.
Kyllä työttömän, jos saa tukea, pitää olla työmarkkinoiden tavoitettavissa 24/7! eikä olisi paljoksikaan, jos jokainen tukia saava velvoitettaisiin hieman rapsehtimaan saamiaan tukia vastaan. Tekemätöntä työtä kyllä riittää, ja jokaisen, myös sen penaalin tylsimmän kynän taidoille sopivia töitä on vaikka kuinka paljon, vesakot huutavat raivaajiaan, vanhukset lkoiluttamista jne.
Jos vaikkapa peruspäivärahaa vastaan joutuisi rapsehtimaan parikin tuntia, olisi tuntikorvaus jo toistakymppiä tunti. Rapsehtiminen virkistää myös mieltä ja parantaa kuntoa. Siispä kaikki ylös, ulos ja rapsehtimaan!
Juurikin näin. Netissä on paljon foorumeita, missa ihmiset etsivät työntekijöitä. Työntekijät puolestaan etsivät asiakkaita. Hölmöt asiakkaat laittavat työntekijä kriteeriksi tutkintoja ym.
Kuka idi-ootti nyt vesa-koita rapsehtii itikoiden,mäkärien,paarmojen ja punkkien seassa?
Jos sinullakin olisi ollut hivenen järkeä siellä kovassa kallossasi, niin olisit vaikka opiskellut edes jotain, niin ei tarvitsisi möyriä alituiseen siellä surkeassa vesakossasi. Siitä on näköjään muodostunut sellainen rasite, trauma ja päähänpinttymä sinulle, että et näköjään pääse sitä irti koko loppuelämässäsi.
Näetkö untakin vain rapsehtimisesta kuraisessa itikkaisessa pusikossa?
Mene hyvä mies jo hoitoon jos se noin koville ottaa.
Miksi terveen eläkeläisen, joka asuu kahdessa maassakin, pitäisi mennä hoitoon?
Mielipiteeni taitaa ärsyttää sinua vain siksi, että se koskettaa, ja ehkä hyoletuttaakin sinua ihan henkilökohtaisesti. Ja mahdolliseen huoleen on aihettakin; vastikkeettomien tukien poistaminen on myötätuulessa. Ennenkuin hallituskausi on lopussa rapsehtiminen tukia vastaan tulee olemaan maanlaajuista. Paltamon malliin!
Ei helevetissä sinun tarvitse mennä hoitoon, kun sinun oma hoitopaikkasi on jumalan luoma tiheäkasvuinen vesakko ja niitä sulle kyllä riittää, joissa voit rapsehtia koko lopun elämäsi. Netistä sinun pitää poistuman ettei vaan nämä sairaat rapsehtimisoireilusi vaan tartu terveisiin ja hyväkuntoisiin työttömiin.
Niin.. kuka sen sinun eläkkeesi maksaa? Työttömät, opiskelijat, työssä olevat. Eläkkeet maksavat joka vuosi noin 30 miljardia euroa. Tämä on 85 prosenttia kaikkien kotitalouksien toimeentulosta.
Itse olen eläkkeeni ja osinkoni maksanut pitkän yrittäjäurani aikana. Ja tulihan sitä pikkusen pahan päivän varaa pienen rakennusyritykseni myynnistäkin.
Mutta ei maar, nyt Cayenne käymään, ja Kajaanin markkinakadulle! Tavataan siellä!
Kaikenmaailman laiskiaisia sitä onkin, kun vesakot karjuvat rapsehtijoitaan. Justiina Gay , laita vaan sen Cayennesi keula kohti niitä pusikoitasi ja ota Kajaanin mamut ja mannet mukaan rapsehtimissavottaasi!
Kyllä minä jätän vesakoissa rapsehtimisen jo nuoremmille. Raivaus ja perkaus on kyllä hyväkuntoiselle joutilaalle oikeinkin näkysää työtä, jossa ei paljon älynlahjoja vaadita. Sikäli se sopii esim. työttömyystöiksi. Samoi on laita vanhusten auttamisen kanssa.
Cayenne toki lähtee Nizzan suuntaan. Mutta vasta lokakuulla. Ensin nautitaan Suomen kesästä! Rapsehtimisiin!
Muistahan vaihtaa vaippasi välillä ettei se vaan liikaa hikoa rapsehtiessasi, puupää!
Ottaako pattiin? Pösilö...
Kato mulla on sitä mitä sulla ei...eikä loskaan tule olemaankaan. FYRKKAA
Hahhah! Kato peiliin kääpä, niin näet vanhan ja ruman rapsehtijan.
Se on varmaan tämä Justin-parka joutunut ihan liikaa rapsehtimaan, kun se nyt vaatii koko kansaa kituumaan hänen laillaan. Jumala on vain luonut hänet onnettomaksi rapsehtijaksi, joten hyväksyköön kohtalonsa.
Olisi mielenkiintoista tavata tämä kärsineen kuuloinen mies, joka kertoo ettei älynlahjoja tämä rapsehtiminen vaadi. No, jos Justin on alan asiantuntija, niin eipä ihme, mutta miksi tämä älyn jättiläinen ei itse vie rapsehtimisideaansa pidemmälle ja perusta yritystä vähä-älyisiä hyväksi käyttäen, jos se on niin hienoa ja kuntouttavaa toimintaa.
Annahan jo olla, sehän itkee jo.
Eilen, markkinatorilla kaikkien suurten puolueiden edustajat suhtautuivat myönteisesti heille esittämääni Rapsehtimis-malliini. Monet ottivat esille myös Paltamon työvoimatalon. Ainoastaan pienemmillä puolueilla Oli hieman empoväisempi suhtautuminen malliini. Rapsehtiminen on siis myöttuulessa!
Voiko enää hölmömpää olla?
Kaikki kirjoittamasi asiat perustuvat lukemaasi eikä henkilökohtaisiin kokemuksiin.
Puhuttiin myös mahdollisesta kuntavaaliehdokkuudestani, mutta totesin, että talvien viettäminen ulkomailla tekee tämän vaihtoehdon mahdottomaksi.