Toistuvat virtsatietulehdukset

Mistä lie johtuu toistuvat virtsatietulehdukset? Itselläni kolmas tulehdus 2kk:n sisään. Aiheuttajana E.Coli, joka on suolistobakteeri. Tiedän kyllä kaikki hygieeniset konstit, pyllyn pyyhkimissuunnat yms. Tulehdus vain uusii... Juuri sain syötyä antibioottikuurin tulehdukseen, vaan oireet jatkuvat yhä. Lienee aika suunnata spesialistille.
3851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vanhan kansan konsti karpalo. Saa mehuna elintarvikeliikkeistä ja luontaistuotekaupoissa on pillereitä. TYyriiksihän ne tulee mutta vielä tyyriimpää on syödä antibiootteja jotka sitten vaikuttaa yleistilaa heikentävästi.

Äänestä

Minulle sanottiin vasta kolmannen estolääkekuurin yhteydessä, että seksi voi aiheuttaa toistuvia tulehduksia. Seurustelin aikanaan 2,5 vuotta, josta 1,5 vuotta estolääkityksessä ja ne parin kuukauden välit estolääkkeiden välissä jatkuvaa sairastelua kuukauden terveen jakson jälkeen. Tuosta syyllisestä minulle kerti lääkäri, jonka elimistö oli tottunut miehensä bioflooraan vasta neljännesvuosisadan jälkeen.

Parhaiten minulle auttoi se, että molemmat peseytyivät ennen ja minä myös jälkeen yhdynnän. Lisäksi minun oli virtsattava ennen ja jälkeen yhdynnän puhdistaakseni virtsaputken. Että se siitä spontaaniudesta.

Nykyään en seurustele, mutta edelleen, jos käyn uimassa, virtsatiet ovat ihan tulehduksen rajamailla viikon verran. Seuraavassa suhteessa sama on siis edessä. Mutta nyt tiedän, mistä se johtuu.

Niin, sama lääkäri kertoi minulle myös, että virtsateiden limakalvojen ulkoisen kunnon palaaminen (=kirvelyherkkyys) paranee noin kolmessa kuukaudessa ja puolustuskyky tulehduksia vastaan on normaali vasta noin puolen vuoden päästä viimeisestä tulehduksesta.

Estolääkitys lie sinullekin pian ajankohtainen. Muista vaatia virtsateiden ultraus/tutkiminen estolääkityksen alussa, jotta varmistutaan, ettei syy ole elimellinen. Itselläni virtsaputken suu ja emättimen suu ovat epätavallisen lähellä toisiaan ja siksi yhdynnän aikan pöpöt helposti eksyvät väärään paikkaan. Mieshän ei saa virtsaputkeaan koskaan täysin puhtaaksi biofloorastaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kirveitäkö pissin... kirjoitti:

Mistä lie johtuu toistuvat virtsatietulehdukset? Itselläni kolmas tulehdus 2kk:n sisään. Aiheuttajana E.Coli, joka on suolistobakteeri. Tiedän kyllä kaikki hygieeniset konstit, pyllyn pyyhkimissuunnat yms. Tulehdus vain uusii... Juuri sain syötyä antibioottikuurin tulehdukseen, vaan oireet jatkuvat yhä. Lienee aika suunnata spesialistille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu