Pikkasen ristiriitaista

Pikkasenkin Raamattua lukeneet tietää Paavalin kirjeistä, että uskovaisilla ei ole lupa opettaa kuin oman seurakuntansa jäseniä. Paavali kehottaa jättämään muut rauhaan ja antamaan heidän elää omaa elämäänsä. Täällä palstalla on kuitenkin HC-uskovaisia, jotka kertoo eronneensa kirkosta, mutta silti opettaa miten kirkossa pitää uskoa...Sehän rikkoo Paavalin opetuksia. Mielenkiintoiseksi asian tekee sen, että Paavali kielsi homostelun ja siitähän HC-uskovaiset on vetänyt kliimaksit. Toisessa kohtaa kun kiellettään nuo "pakanoiden" opastamiset, niin se ohitetaan kylmästi..Mikä teitä HC-uskovaisa oikeasti sitoo, kun te näköjään poimitte rusinat pullasta...Eikö tuo ole kaksinaismoralismia parhaimmillaan?

Ateisteja syytetään pappienkin taholta lähimmäisenrakkauden puutteesta ja moraalin puutostaudista. Mitenköhän tuollainen rusinan poimiminen sitten todistaa HC-uskovaisilla omaavilla olevan parempi moraali...


Tai otetaan nyt nämä papit käsittelyyn, joilla on kumma käsitys kristityillä olevan parempi lähimmäisenrakkaus ja moraali.

Mitenköhän se moraali ilmenee, kun te itse toimitte kirkossa, jossa on ohitettu Jeesuksen opetukset. Tuon saman Jeesuksen, jota pidätte Jumalana. Eronneitten ja karanneitten vihkimiset, 10 käskyn muuttaminen, köyhien auttamisen velvollisuuden ja koko käytös on suoraan matteuksen evankeliumien kohdasta " Voi teitä". Mitenkä tälläisten pappien moraali on parempaa ateisteihin verrattuna, kun kuitenkin ateistit toimii oman moraalinsa mukaisesti ja papit toimii Jumalaansa vastaan...Tuota samaa Jumalaa vastaan, jota he pitää kaikkitietävä ja kaikkivoipana. Ateistihan rikkoo vain itseänsä vastaan kun pappi rikkoo Jumalaansa vastaan...Ei teitä oikein ymmärrä.

17

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei, liikuttavaa, että pidät huolta Suomen papiston moraalista. Kyl se tallella on!
      Ja empatiaa ja sympatiaa, armoa ja anteeksiantoa, välittämistä ja kuuntelemista jaetaan joka kolkass Suomen maata.

      Toisten on vain vaikeampaa hyväksyä sitä, että myös oman viitekehyksen ja erilailla ajattelevien puolesta toimitaan ja heitäkin tuetaan. Meistä papeistakaan kun kukaan ei ole synnitön, emmekä voi heittää sitä ensimmäistä kiveä?

      t. Maarit-pappi

      • Maarit sanoi :
        Hei, liikuttavaa, että pidät huolta Suomen papiston moraalista. Kyl se tallella on!
        Ja empatiaa ja sympatiaa, armoa ja anteeksiantoa, välittämistä ja kuuntelemista jaetaan joka kolkass Suomen maata.
        ___________
        Kymmenen käskyä olivat käskyjä eivätkä mitään kehoituksia.
        Silti te kirotut olette repostelleet niitä.

        Moraalinne on sama kuin ketulla kanalassa.


      • Hyvin voisitte heittää..Te ette vain uskalla heittää sitä, koska tänä päivänä se aiheuttaisi eroja kirkosta. Sinunkin pitää puhua vain vihjailevasti uskovaisten paremmasta moraalista ja lähimmäisenrakkaudesta. Tuo on vain sinun mielipide, että papiston moraali on kunnossa.

        http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/kirkossa-yha-tyopaikkakiusaamista/2004/03/211014

        Viimeisimmänkin työpaikkabarometrin mukaan tilanteeseen ei ole tullut parannusta. Eikä minua kiinnosta teidän moraali vaan se kaksinaamaisuus. Hoette " Jeesus sitä, Jeesus tätä" ja rikotte kaikkia hänen opetuksiaan vastaan. Miksi ottaa teidän opetuksia vakavasti, kun te itsekkään ette ota vakavasti Jumalaanne. Missä muuten se uskovaisten parempi moraali ja lähimmäisenrakkaus esiintyy? VL-liikkeessä, naispappien vastustajissa, tulkaakaikki-liikkeessä tai siinä, että noin puolet papeista ei ole valmis siunaamaan homojen parisuhdetta?


    • Toivoton tapaus

      Mistä olet saanut sellaisen käsityksen, että uskovainen ihminen tulisi olla jonkinlainen super ihminen "parasta arjalaista A-luokkaa".
      Ei suinkaan vain parhaiten eettisesti ja moraalisesti elävät ainoastaan pääse taivasten valtakuntaan. Onko sanassa annettu jokin onnistumis prosentti koko elämän ajalle. Kun elät 95% vai 100% oikein niin pääset paratiisiin. Ai niin ja lakiahan varmaan tulisi pystyä noudattamaan prikulleen joka elämän tilanteessa.
      Muuten alkaa ropista kuumia kiviä niskaan.
      Vai onkohan tilanne kääntynyt äippäin, siinä mielessä, että se uskova ihminen onkin itseään ja Jumalaa kohtaan paljon rehellisempi kuin sellainen ihminen joka ei usko. Uskova ihminen kun on joutunut kohtaamaan oman pahuutensa ja tunnustamaan sen Jumalan edessä sekä pyytämään anteeksi omaa syntisyyttä.
      Ihminen joka näkee ainoaksi pelastuksen mahdollisuudeksi Jeesuksen veren, joutuu näkemään pelastumisen mahdottomuuden muuten kuin armosta.
      Synti ei ole vain tekoja vaan se riippuu kiinni minussa vaikka olenkin Jeesuksen oma. Joka päivä vanha ihminen muistuttaa olemassa olostaan vaikka haluaisin elää sen uudestisyntyneen puhtaan uuden ihmisen mukaan. Tiedän kyllä mikä on oikein ja mikä väärin mutta minulla ei ole joka tilanteessa voimaa elää oikein. Tahto kyllä olisi elää aina joka tilanteessa oikein.
      Synti on se joka aiheuttaa ne teot ja tekemättä jättämiset. Entäpä sydämmeni onko se muuttunut paremmaksi. Vai eksyttääkö sisimmät ajatukseni minut joskus, eikö se ollutkaan Pyhä Henki joka puhuu minun sisimmässä aina. Osaanko erottaa nämä kaksi puhetta. Kyllä, mutta teenkö siltikään aina niinkuin Pyhä Henki puhuu.
      Aika ristiriitaista eikö, mutta onneksi minä saan joka aamu herätä uuteen Jumalan armoon joka on minulle lahjoitettu Jeesuksessa Kristuksessa. Meille on annettu Jumalan sana että pitäisimme kiinni sen lupauksista. Jeesus on kallio jonka varassa on tukeva seistä. Se ei horju ikinä.
      Tällaisena siis vaellan ja kilvoittelen tällä tiellä Jeesuksen täydelliseen sovitustyöhön luottaen.

      • Uskovainen putsaa pahat tekonsa Jeesuksen anteeksiantamisella. He eivät ota vastuuta elämästään, eikä teoistansa.


      • Mä lainaan tätä kirjoitusta toiseen ketjuun...


    • Ei lihassa vaan heng

      Pakkohan siinä on ottaa vastuuta. Kun tietää millainen itse on niin silloin on syytä olla menemättä sellaisiin tilanteisiin jossa itsekuri pettää.
      Otetaanpa esimerkki: alkoholistihan ei ikinä pääse eroon alkoholismistaan. Raitistuttuaan hänen ei kärsi enään ikinä astua pullon korkkiin, muuten se juominen jatkuu samantien siitä mistä se on alkanut. Eli täytyy tunnustaa olevansa aina alkoholisti ja valvoa itseään.
      Vastuutonta on sensijaan olla sokea itselleen ja raitistuttuaan väittää olevansa entinen alkoholisti ja kuvitella viinan himon kadonneen. Ja kun et valvo itseäs niin äkkiä se repsahdus tulee.
      Samoinhan se on muissakin elämän alueilla. Rehellinen kannattee aina olla, ei kannatte näytellä muuta kuin on. Jos lakia täydellisesti noudattamalla vain pääsisi Jumalan valtakuntaan. Siellä meitä ei ketään näkyisi.
      Uskova ihminen on siitä ärsyttävä, että vaikka hän joskus lankeaisi niin hänellä on aina mahdollisuus nousta.

    • "Uskova ihminen on siitä ärsyttävä, että vaikka hän joskus lankeaisi niin hänellä on aina mahdollisuus nousta."

      Aivan. Hän ei ota vastuuta teoistaan vaan pyhittää tekonsa Jeesuksen anteeksiannolla. Tuotahan juuri käytetään VL-liikkeissä ja muissakin herätysliikkeissä, kun lapsiraiskarit pyytää anteeksi tekoja..Ja piru sen lapsen perii, joka ei anna anteeksi katuvalle.

    • Ei lihassa vaan heng

      Ahaa sinulla oli siis tämän vl-juttu taka-ajatuksena. Ongelma tuossa sinun ajatuksessa on yleistys ja silloin siihen on vaikea saada minkäänlaista järkevää ratkaisua. Jos lähden samallalailla puolustamaan uskovia eli yleistyksellä niin silloinhan me emme pääse puusta pitkälle.
      Puolustus voisi olla esim. tämä: Koska kumminkin joku ei uskova ihminen on kumminkin näin tehnyt. Niin yleistäen saan siis sanoa, että ei uskova ihminen huoraa, murhaa, harrastaa insestiä, sekaantuu eläimiin, varastaa, homostelee, jättää heitteille, antaa kuolla nälkään, myrkyttää lapset, ahnehtii, vähät välittää muista, raiskaa, jne. Eikö totta.
      Mutta mitä tuohon vl-juttuun tulee niin, siinä nähdään kuinka vahingollista on vääränlainen opetus. Ja aina pitää muistaa että on kyseessä yksilöitä. Ei pidä leimata kaikkia kyseiseen liikkeeseen kuuluvia.

      • Se oli yhtenä esimerkkinä sivuraiteilla. Minähän en kysellyt yksittäisistä "pienistä" uskovaisista vaan HC-uskovaisista. Miten he nappaavat yhdestä kohtaa mieleisen palan ja sitten unohtaa toisen kohtaa. Se oli siinä ihmettelyn aiheena. Se oli HC-uskovaisten osuus ja papeille oli sitten oma osuutensa.


    • Ei lihassa vaan heng

      Onhan tuohon ratkaisu vaikka johtohenkilöt ovatkin pyytäneet anteeksi tekojansa Jumalalta ja uhrilta niin siltikin heidät tulee tuomita maallisessa tuomioistuimessa. Ei kait siinä mitään epäselvää ole.
      Selvennä mulle tuo HC-uskovainen. Vai oliko sinun ihmettelyn aiheena se rippisalaisuus?

    • Kasva aeikuseks

      Tiedäkkö sä Mave, että eii siinä Jumalalle käy kuinkhan vaikka ihminen tekis kuinka paljon syntiä tahansa. Ite ja lähimmäiset siitä vaan kärsii. Oli ateisti tai budhalainen tai uskovainen.
      Ja mitä suhun tulee niin mene poka peilin eteen ite

    • Mun mielestäni uskovaisilla ei ole parempi moraali ja lähimmäisenrakkaus kuin ei-uskovaisilla.

      Aija-pappi

      • Jos kohta ei siis välttämättä huonompikaan ;)

        Mutta ei mun mielestäni ihmisen toiminnan hyvyyttä tai huonoutta voi arvioida sen perusteella, mihin ja miten ihminen uskoo. Teot kertoo sen, mitä siellä sydämessä on.

        Aija-pappi


      • juutas.

        Parahin Aija-pappi,

        Jos ja kun usko ei moraalia ja lähimmäisenrakkautta tee paremmaksi, mitä virkaa koko uskolla ylipäätään on?

        Uskova on siis teoiltaan ja muiden ihmisten kannalta yhtä hyvä kuin ei-uskova. Miksi pitäisi silloin uskova ollakaan?


    • Heips. Rippikoululeireillä nuoret käyvät läpi sovitusradan, jossa heidän pitää osua jokaiseen kymmenestä käskystä. Mutta tehtävä on ns. mahdoton tehtävä, jonka tarkoitus osoittaa, ettei kukaan ihminen pysty kymmentä käskyä kokonaisuudessaan elämässään noudattaa. Ja sitten heidät viedään yksitellen tuomionpaikalle, jossa kuuluukin naulojen hakkausta... silmät avataan ja nuori näkee takaapäin Jeesuksen riippuvan ristillä - Jeesus kuoli, jotta meillä olisi mahdollisuus päästä taivaaseen, koska omilla teoillamme, omalla moraalillamme meistä ei pääse sinne kukaan. Ei eronneet, ei homot, ei heterot, ei konservatiivipapit eikä liberaalitkaan.

      t. Maarit-pappi, moraaliton ja moraaliillinen, miten vain - mut armosta pelastetu!

      • taas ristiriita

        Mutta entäs sitten jos ne osuukin jonkin Lehdeskosken luotsaamalle rippileirille. Opetetaanko siellä, ettei mitään sovitusta ollutkaan.
        Näin on palstalla pian kaksi vuotta opetettu. Ja hyvin tiukkaan sävyyn on opetettukin. Jos joku on eri mieltä ollut, niin ei ole kovin hyvällä vastailtu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4502
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2473
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      172
      1655
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      244
      1508
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1400
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1307
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1229
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1221
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1212
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      976
    Aihe