Härmälän leirintäalue (Tampere) kokemuksia?

Rantapallo

Vierailumme Härmälässä viime viikolla osoittautui suureksi pettymykseksi. Olimme liikenteessä neljän kaverin porukalla (18-20.v) ja yövyimme leirintämökeissä. Olin vuokrannut kaksi mökkiä, joissa kummassakin yöpyi kaksi henkilöä. Toinen mökeistä oli kahden hengen mökki ja toinen kolmen hengen. Olisi luullut, että kun sama ihminen vuokraa mökit samaan aikaan ja maksaa samalta tililtä, olisivat mökit olleet lähekkäin, mutta ne olivatkin aivan eri puolilla leirintäaluetta! Tämä oli iso miinus jo heti alussa.

Mökit olivat todella likaisia ja saastaisia ja jouduimme heti aluksi siivoushommiin. Kummankin mökin lattiat olivat täynnä hiekkaa ja roskia ja jos siellä joku siivooja oli käynyt niin hän oli varmasti vaihtanut pelkän roskapussin... Isommassa mökissä haisi hirveä kalja ja lattia oli yhdesta kohdasta ihan tahmainen. Tuuletimme mökkiä koko ensimmäisen illan, että haju haihtuisi. Pyyhimme myös märällä paperilla tuota tahmaa (joka epäilemättä oli kuivunut kaljatahra) pois lattiasta. Pienempi mökki taas haisi ummehtuneelle, mutta se johtunee mökin vanhasta iästä.

Illalla saimme myös huomata, että isomman mökin patteri oli rikki ja puoliksi irti seinästä. Peitot, tyynyt ja patjat olivat todella kosteita kummassakin mökissä vaikka omat lakanammekin olivat niiden päällä. Tuntui todella inhottavalta nukkua kosteissa petivaatteissa. Isomman mökin yläsänky oli hajoamispisteessä eikä kukaan meistä olisi suostunut nukkumaan siellä. Laudat olivat aivan mutkalla ja vaikka miten päin ja muutama lauta oli selvästi ratkeamispisteessä. Onneksi meitä majoittui kolmen hengen mökkiin vain kaksi niin molemmat pääsivät alasänkyyn.

Myös aamupala oli totaalinen pettymys. Olemme aikaisemmin käyneet seurakunnan reissuilla monena kesänä peräkkäin Tampereella ja yöpyneet Härmälässä viiden hengen mökeissä. Mökit ovat aina olleet hyvässä kunnossa ja siistejä. Myös aamupala on ollut hyvä ja runsas ja se on toiminut noutopöytäperiaatteella. Valinnanvaraa on ollut paljon ja ruoat ovat olleet hyviä. Nyt sitten ostimme aamupalan (joka maksoi 5.5e) yhdelle aamulle ja petyimme todella pahasti. Olimme ainoat koko aamupalalla eikä noutopöydistä ollut tietoakaan. Saimme "täytetyt sämpylät", mysliä ja jogurttia ja kahvia/mehua. "Täytetty sämpylä" oli ihan normaali kaupan sämpylä, jonka välissä oli voita, kinkku, juusto ja kaksi kurkkuviipaletta. Sämpylä ei kerta kaikkiaan maistunut yhtään miltään, koska täytteitä oli niin vähän ja koko sämpylä muutenkin oli kuiva. Kyllä me mahamme saimme täyteen myslin ja jogurtin avulla (sämpylät jäivät syömättä), mutta petyimme aamupalan hinta-laatu suhteeseen niin pahasti, että loppureissulla söimme omat aamupalamme. Mihin on kadonnut noutopöytä ja miksi??!

Yleiset tilat Härmälässä olivat ihan hyvässä ja siistissä kunnossa ainakin siinä huoltorakennuksessa, jota me käytimme. Emme pistäneet merkille muiden ihmisten metelöintiä iltaisin, mutta menimme kyllä aika myöhään nukkumaan ja baareissakin kävimme keskustassa. Hiljaisuus oli aina klo. 23-06. Henkilökunta oli ystävällistä ja palveli hyvin.

Kaikista suurin pettymys oli siis mökit ja tuo aamupala. Ei kyllä tee mieli mennä enää Härmälään ja jos vielä Tampereelle lähdemme niin majoitumme kyllä omenahotelliin!

20

9988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mökkkkkkki

      Samanlaisia kokemuksia täälläkin suunnalla Härmälän mökeistä.........

    • Dar Jeeling

      Perjantaina telttailemaan ilmaantui joku ääliöporukka, jonka auto kävi koko illan ja porukka istui kuuntelemassa musiikkia ämyrit täysillä. Helvetillinen bassonjytke jatkui pitkälle aamuyöhön saakka. Nämä äidin pikku kullanmurut eivät piitanneet pätkääkään siitä haluaako kaikki muut kuunnella sitä jytkettä.Kaiken lisäksi samaa levyä soitettiin uudelleen ja uudelleen. Tällaisten tyyppien olisi parempi ajella johonkin metsän siimekseen ja pitää bileensä siellä.

      • Hiljaisuus alueella

        Kävitkö valittamassa henkilökunnalle tai ääliöporukalle? Kai siellä alueella on jonkinlainen päivystys tai vartiointi myös yöaikaan! Vai itketkö täällä omaa saamattomuuttasi?


      • HowLong
        Hiljaisuus alueella kirjoitti:

        Kävitkö valittamassa henkilökunnalle tai ääliöporukalle? Kai siellä alueella on jonkinlainen päivystys tai vartiointi myös yöaikaan! Vai itketkö täällä omaa saamattomuuttasi?

        Mielestäsi siis saa remuta niin kauan kuin joku käy kieltämässä? Itse ei tarvitse välittää toisista ihmisistä?


      • Hiljaisuus alueella
        HowLong kirjoitti:

        Mielestäsi siis saa remuta niin kauan kuin joku käy kieltämässä? Itse ei tarvitse välittää toisista ihmisistä?

        Ei suinkaan saa remuta, mutta jos melu jatkuu, niin sitä varten alueella pitäisi olla jonkinlaiset järkkärit, joilta pyytää apua. Ei täällä valittaminen lopeta meteliä alueella!


    • camp2

      Joka paikassa täytyy tehdä ensin suursiivous.

    • minimummo

      Meillä ei moitteen sijaa Härmälästä. Mökki siisti. Respassa erittäin ystävällinen palvelu. Ja aamupala ei kuulu mökinvuokraan, mutta jokainen osaa keittää aamuteensä ja puuronsa itse,kun hoksaa ottaa tarvikkeet mukaan.

      • Aproo

        Kokemuksia Peltomäen paikasta?


      • Ällät
        Aproo kirjoitti:

        Kokemuksia Peltomäen paikasta?

        Peltomäki on jees ja nyt uutena vielä vesihiihto


    • kyllästynyt härmälän

      Joo samaa mieltä suuri pettymys, teini työntekijät jotka ensin ollessani päivällisellä normaalin ruokailun merkeissä niinkutsutuissa ruokaparakeissa joita on tällä alueella kaksi tai jopa kolme ,nekin keskeneräisiä puuttuu hanoja mm. vessoista ym. kuitenkin ruokaillessani päätti leirintä alueen siivoja teini tulla siivoilemaan ja kun ilmoitin että haluaisin syödä rauhassa ilman saippuoiden tuoksuja kun hän niitä suihki pitkin ruokatilaa minun syödessä, päätti tämä teini valittaa reseption henkilökunnalle että minulla oli tavarat levällään ruokaparakissa, mitä tämäkin nyt sitten tarkoittanee?? toinen teini työntekijä tapaamine tapahtui kun olin juuri saanut keitettyä kahvin jolloin toinen ns. vesilihas eli hormooneilla pumpannut itsensä ns. komeaksi ja peloittavaksi "mieheksi" päätti tämä huutaa että olet ollut täällä lukkojen takana ja ihmettelin mistä oikeen tämä vesilihasteini oikein puhuu ja hänen työpari teini myös ilmoitti että parakissa oli ollut joku aamulla lukkojen takana johon ilmoitin että aamulla olin yhden pariskunnan kanssa samaan aikaan syömässä ja en tiennyt asiasta sen enempää. sitten tämä vesilihas alkoi nostella vesilihaskäsiään ja puhista että läheppä menee johon vastasin että minulla on telttapaikka ja en ole menossa minnekkään ja tälle vesilihkselle puhuessa työparinsa alkoi änkyttää jotain ja kerroin että teinit voitte nyt jatkaa matkaa johon molemmat teinit alkoivat änkyttää kovistellen että nyt lähet tolla asenteella menee ja kerroin että te voitte itse asenteellanne lähteä ajelemaan. sama kohtelu on ollut jokaiselta ns. "aikuiselta" jotka ovat 18-20 vuotiaita tällä kyseisellä leirintä alueella . en suosittele kenellekkään paitsi jos haluaa luontolomailun olevan leukoja louskuttavien teinien kiusattavana. itse olen jo aikuinen mies ja kyllästynyt moiseen pikkulasten piiperrykseen.

      Teltta alueet ovat myös melko perseestä kuraisia ja yllä olevien mökkien wc viemäreiden saastuttamat en yhtään epäile jos tämä ns. leirintä alue suljetaan.

      Myös alueen kesäkioskiin mennessä olin ostamassa tuotetta ja katsoin hintaa ja kun menin tiskille myyjä kertoi että hinta on kalliimpi kun mitä annoin rahaa ja ilmoitin että tuossa josta otin tuotteen oli se hinta minkä annoin ja myyjällä oli toinen hinnasto tiskillä jossa veloitti asiakkaita?? melko outoa. myös ekaa yötä viettäen alueella oli jotain nukkuen autoissaan ympäri nurmea joilla ei ollut ilmeisesti yöpymismaksua maksettu ainakaan laillisesti ei tietääkseni voi autoa viedä muualle kuin leirintä alueen autopaikoilla merkityille kohdille.

      no se asia ei minulle kuulu ehkä hekin yöpyivät mielummin omassa autossaan kun mökeissä joista en menisi takuuseen.

    • Nainen671

      En minäkään Härmälästä tykkää, hieman rauhallisempi ja kodikkaampi paikka olisi mieleeni. Onkohan Peltomäki millainen paikka? Auki jo?

    • Mökkeiliä54646

      VIikonlopun kokemuksella peltomäki on todella mielyttävä paikka. Sauna palju on aikas kova yhdistelmä illasta. Myös kaapeli vesihiihto oli todella hienokokemus ja tuun tulevaisuudessakin harrastella kyseistä lajia! Ainoa miinus oli ettei omia petivaatteita oltu ilmotettu mukaan otettavaksi, mutta makuupussilla tämänkin pysyt pelastamaan!

      • Azi07

        Paskasta hikistä sameita paljuja,ehkä 50*miehen hikipaskat lillu siellä,tai lammessa kuravettä.


      • Anonyymi
        Azi07 kirjoitti:

        Paskasta hikistä sameita paljuja,ehkä 50*miehen hikipaskat lillu siellä,tai lammessa kuravettä.

        Oliko ollenkaan naisten hikipaskoja?


    • Hantt

      Peltomäki oli kyllä pettymys. En mene toiste.Samaan rahaan saa paljon mukavampia kokemuksia.

    • maailmanmatkustaja

      HAHAHA! Haistakaa köyhät vittu!

      Pysykää kotonanne!

      Urpot.

    • Leiriytyjä

      Mikäs on tilanne Härmälän ja uuden leirintäalueen suhteen tällähetkellä?

    • Anonyymi

      Ihan kiva paikka oli kesällä 2021 ainakin. Mukavaa palvelua ja lapsille oli tekemistä.

      Halpaa oli yöpyä perheen kanssa. Moni ei oikein käsitä ettei paikka ole hotelli vaan leirintäalue. Mökki ei ollut mikään linna, mutta pari yötä lapsiperheen kanssa meni hienosti.

    • Anonyymi

      Olen tosi tyytyväinen. Mökki oli erittäin siisti ja yleiset tilat myös. Henkilökunta äärettömän ystävällistä. Olin lapsen ja kolmen koiran kanssa ja oli kyllä mukava kokemus. Ennemmin tulen tänne leirintäalueelle kuin tylsään hotelliin.

    • Anonyymi

      Onko millainen meno juhannussina? Ollaan herrasmiesporukalla tulossa ja olisi mukava saada etukäteen tietoa muutamasta tärkeästä asiasta.

      1. Saako oman mökin terassilla olla vaatteet päällä?
      2. Saako omassa mökissä harjoittaa prostituutiota?
      3. Kannattaako ottaa sinappia matkalle mukaan?
      4. Kumpi voittaa, karhu vai leijona?
      5. Saako mölyäviä mökkinaapureita pahoinpidellä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      90
      2055
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1845
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      49
      1470
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1425
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      144
      1364
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1314
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1244
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1106
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1014
    10. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      101
      1003
    Aihe