B-HLA-keli-testi positiivinen

Vasta tulokset saanu

Onko ruokavalio ehdoton (eli nolla-toleranssi gluteeni viljat) jos on tullut B-HLA-keli-testeissä tulos positiivinen?
En ole muita testejä ottanut. Ravintoneuvoja neuvoi edellämainittuun testiin.
Osaisiko joku auttaa?

6

1719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfasdf

      Gluteenitonta ruokavaliota ei saa aloittaa ennen tähystystä, muuten suolinukka voi korjaantua etkä saa diagnoosia.

      • joopa joo

        Ei ole ehdoton. Se vain tarkoittaa kohonnutta riskiä autoimmuunisairauksiin. Minullakin tutkittiin sama geeni, ja se oli minulla. Suvussani on kyllä 1-tyypin diabetesta, mutta ei keliakiaa. Muutenkin olen aina ollut tosi terve, niin etten usko saavani autoimmuunisairauksia, vaikka minulla tuo geeni onkin.
        Koitan välttää gluteenia, mutta vaikeaahan tuo on. Leipää en enää syö, mutta piirakoissa ja muissa herkuissa sitä on, enkä ala niistä kieltäytymään täysin. Vähän hassu tutkimus se minusta oli, kun ei tulos mutta aiheuta, kuin tiedon, että "riski on korkeampi". Sais olla aika hyvä kristallipallo, että näkis kannattaako sitä vältellä vai ei.
        Jos saan taudin, niin olisi se tullut ainakin ilman ko tutkimustakin! Silloin en vain olisi tiennyt sitä.


    • IGg positiivinen

      Mikä alatyyppi B-HLA-testissä altistaa muita enemmän keliakialle. HLA-testissähän tutkitaan kudostyyppiä ja ko. testi on melko uusi, esim. HLA-B 27 omaavilla esiintyy muita useimmin selkärankareumaa. Olisin kiitollinen vastauksista ja kuuluuko ko. testi kotitesteihin nykyisin?

    • viljaton.

      Miehelleni ei sovi viljat eikä minullekkaan. Miehelleni tehtiin kaikki testit ja negatiivista näytti.

      Viljaton ruokavalio on ihan helppo.

      Voihan sitä joskus herkutella viljatuotteilla, mutta muuten pärjää vallan mainiosti.

      • adfga

        Hei viljaton, tuolla ei ole MITÄÄN tekemistä keliakian kanssa!


      • viljaton.
        adfga kirjoitti:

        Hei viljaton, tuolla ei ole MITÄÄN tekemistä keliakian kanssa!

        Kyllä on tekemistä keliakian kanssa.

        Jos viljat aiheuttaa oireita, niin ei niitä syödä.

        Hyvin pärjää ilmankin. Ja elämähän on parempaa ilman oireita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      293
      7118
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      62
      5032
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4501
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      12
      4321
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      45
      3834
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      121
      3699
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3646
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      27
      3559
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      73
      3353
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2500
    Aihe